Zeytin yaprağı çayının faydaları nedir? Zeytin yaprağı çayının yapımı

Yapraklarında yüksek miktarda Antibakteriyel taşıyan zeytin, bağışıklık sistemi için oldukça fayda sağlıyor. Virüslere karşı etkili çay tarifini sizler için derledik. Peki zeytin yaprağı çayının faydaları nedir? Zeytin yaprağı çayının yapımı nasıl?

Yağından yaprağına kadar her şeyinde yüksek oranda fayda var. Akdeniz ikliminde yetişen zeytin ağaçlarında bulunan zeytin yaprağı kurutulup genellikle bitkisel çay elde edilir. Binlerce yıl doğal sağlık ilacı olarak kullanılmıştır.

Genellikle zeytin yaprağı cilt sorunları için tercih edilmektedir. Ezilip krem haline getirilen yapraklara zeytin yağı da eklenip yaralara sürülerek yaranın mikrop kapması önlenir. Birçok hastalığa şifa sağladığından çok sık kullanılan besinler arasında yer alır. Saray sultanlarının güzellik sırlarından biri de zeytin yaprağı kullanmalarıdır. Sultanların çoğu zeytin yapraklarını yıkandıkları suya eklerlermiş. Ayrıca zeytin yaprakları ezilip maske benzeri uygulamalarla ciltlerinin daha parlak ve sağlıklı görünmesi sağlanırmış.

Virüs Karşıtı Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytin yaprağı çayı hem kan şekerini düşürmekte, aynı zamanda damarları açan müthiş bir çay, insülin direncine birebirdir.

Zeytin yaprağı çayı demlediğimiz zaman muhakkak üzerini kapatıyoruz. Aromatik yağlar içerisinde kalsın diye, bu çay tansiyonu düşürür, kolesterol düşürür, damar açar, koronavirüse, hatta mantar ve diğer mikroorganizmaların üremisini yavaşlatır.

İnsülin direncine iyi gelen, pandemi süresince aldığımız kiloları geri vermeye yardımcı olacak olan müthiş bir çay formülüdür. İçerisine direnci artırmak için bir parça limon koyuyoruz. Herkes evinde rahatlıkla yapabilir.

Zeytin yaprağı çayının yapımı

  • Kurutulmuş zeytin yaprağı çayı da diğer bitki çayları gibi yapımı oldukça kolaydır.
  • Kaynamış bir su bardağının içine 5 yaprak kurutulmuş zeytin yaprağı ekleyin.
  • 10 dakika demlenmesini bekleyin. 10 dakika sonrasında süzerek tüketebilirsiniz.
  • Uzmanların çoğu günde bir su bardağı tüketilmesinin daha faydalı olacağını vurguluyor. 

Zeytin yaprağı çayının faydaları nedir?

Vücudun kısa sürede toksinlerden ve virüslerden arınmasını sağlar. Kandaki iltihabı temizler. 

Kortizol hormonunu azaltır. Böylece depresyon ve stres gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önler. 

Cilt hücrelerini hızla yeniler. Daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Aynı zamanda saç köklerini besler. Özellikle dökülmesini önleyen etkili doğal yollardan biridir. 

Eski yıllarda sıtma hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. 

Zeytin yaprağı çayı tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını dengeler. 

Kötü kolesterolü düşürdüğünden kalp ve damar hastalıklarının oluşma olasılığını düşürür.

Hem vücudun içinde bulunan hem de cilt yüzeyinde oluşan mantarlara fayda sağlar. Zeytin yaprağı çayı soğuduktan sonra mantar ya da egzama gibi yerlere dökülebilir. 

Çok güçlü bir antioksidan olduğundan kanser hastalıklarını önler. Oluşmuş olan hücrelerin sayısını azaltır.