Yurt Dışından Telefon Nasıl Getirilir? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Ülkemizdeki teknoloji ürünlerinin yüksek fiyatları düşünüldüğü zaman yurt dışından telefon almak daha da cazip bir fikir haline geldi ama bu durumun bazı kuralları var. Yurt dışından telefon nasıl getirilir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? gibi yurt dışı telefon alımı hakkında tüm merak edilen soruları detaylarıyla yanıtladık.

Peki, yurt dışından telefon nasıl getirilir? ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İlk olarak belirtmek gerekiyor ki yasadışı yollar ile yurt dışından telefon getirmek suçtur ve telefonun iletişime kapanmasından çok daha ciddi cezaları vardır. Yasal olarak yurt dışından telefon getirmek için ise bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları her zaman göz önünde bulundurmanız da yarar var.

Yurt dışından telefon getirirken akılda bulundurulması gerekenler

 • Kayıt işlemi pasaport sahibi adına gerçekleştirilmelidir.
 • Yurda giriş yaptıktan sonra 120 gün içinde kayıt işlemini tamamlamalısınız.
 • 3 yılda bir yurt dışı telefon kayıt işlemi yapabilirsiniz.
 • Harç bedeli başvuru sahibi adına ödenmelidir.
 • Cihazın birden fazla IMEI numarası olup olmadığından emin olun.
 • Yanlış kayıtların düzeltilmesi mümkün değildir.

Kayıt işlemi pasaport sahibi adına gerçekleştirilmelidir

2019 yılı itibarıyla artık yurt dışından getirilen telefonlar başka birinin pasaportuna işlenerek kullanılamıyor. Yurt dışından getirilen telefonun IMEI numarası kimin üzerine kayıtlı ise aynı kişinin adına kayıtlı bir hat ile kullanılabiliyor. Yani yurt dışından telefon getirtme olayı sona erdi diyebiliriz. Ancak kayıttan 3 yıl sonra telefon başka biri adına kayıtlı hat ile kullanılabilmektedir.

Yurda giriş yaptıktan sonra 120 gün içinde kayıt işlemini tamamlamalısınız

Yurt dışından getirilen telefonların IMEI kayıt işlemi, yurda giriş yaptıktan sonra 120 gün içinde gerçekleştirilmelidir. 120 gün içerisinde IMEI kayıt işlemi yapılmayan telefonlar iletişime kapatılacaktır. Bu nedenle bu süre içerisinde kayıt işlemini yaptırmak son derece önemlidir.

Her 3 yılda bir defaya mahsus yurt dışı telefon kayıt işlemi yapabilirsiniz

Eskiden 2 yıl olan bu süre 3 yıla çıkarıldı. Bir telefonu adınıza kaydettirdikten sonra 3 takvim yılı boyunca yeni bir cihaz kaydı yapamazsınız ve adınıza kayıtlı cihaz yine 3 yıl boyunca sizden başkasının adına kayıtlı bir hat ile çalışmaz. 

Harç bedeli başvuru sahibi adına ödenmelidir

Harç bedeli olarak isimlendirilen IMEI kayıt ücreti vergi dairelerine ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası ve kaydı yapılacak telefonun IMEI numarası belirtilerek ödenmelidir. Yanlış bilgi ile yatırılan ödemeler geçersiz sayılacaktır. 

Cihazın birden fazla IMEI numarası olup olmadığından emin olun

Bazı telefonlarda iki adet IMEI numarası olabiliyor. Telefonun Ayarlar sayfası üzerinden ulaşabileceğiniz Hakkında bölümünde konu ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz. Eğer cihazın birden fazla IMEI numarası bulunuyorsa IMEI Kayıt sayfası üzerinden durumu belirterek tüm numaraların kaydedilmesini sağlayın.

Yanlış kayıtların düzeltilmesi mümkün değildir

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun IMEI Kaydet hizmetinin bilgilendirme sayfasında açıkça belirtildiği üzere yanlış IMEI numarası ya da farklı bir yanlış bilgi ile yapılan kayıtlar mevzuat gereği düzeltilemezler. Bu nedenle kayıt öncesi girdiğiniz bilgileri tekrar tekrar kontrol etmenizde yarar var.

Yurt dışından telefon nasıl getirilir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? gibi merak edilen tüm soruların güncel yanıtlarını bilmeden yurt dışından telefon alışverişi yapmayın. Burada yazılanlar zaman içinde değişiklik gösterebilir, bu nedenle her işlem öncesi ilgili mevzuatta bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

Yurtdışından telefon getirme adımları

 • Yurt dışından alışverişte vergi avantajından yararlanın,
 • IMEI kayıt ücretini anlaşmalı bankalara ödeyin,
 • e-Devlet sistemine hesap bilgilerinizle giriş yapın,
 • IMEI kayıt sayfasını açın,
 • Sizden istenilen bilgileri güncel ve eksiksiz olarak girin,
 • Kaydet butonuna tıklayın.