YouTube’da para kazanmanın en hızlı yolu (2019 eğitim rehberi)

YouTube, geçtiğimiz günlerde 100.000 doların üzerinde kazanan kullanıcı sayısının, yıllık %40’tan fazla arttığını bildirdi. Bu gönderide YouTube’da para kazanmanın en hızlı 9 yolu listelenmektedir.

YouTube’da para kazanmak

Farklı platformlar olmasına rağmen, YouTube’un en kazançlı ve en etkili platformlardan biri olduğu herkes tarafından bilinmektedir. YouTube’u MP3’e dönüştürebilirsiniz. Daha da önemlisi, YouTube’da videolar ile para kazanabilirsiniz.

YouTube’a göre, altı haneli rakamlarda kazanan kanallar %40 artarken, beş haneli rakamlarda kazanan kanalların sayısı ise (Temmuz 2017’den Temmuz 2018’e kadar) %50’den fazla artış gösterdi.

TV’den vazgeçen ve mobil cihazlardan video izleyen insanlar, milyonlarca kişiye YouTube’da para kazandırmaya devam ediyor. Peki bu durumda, YouTube’dan nasıl para kazanırsınız?

YouTube’da para kazanmak, yalnızca bazı videolar yüklemeniz gerektiği anlamına gelmez. YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız, kanalınıza sürekli olarak yüksek kaliteli içerik yüklemeli ve bir hayran kitlesi oluşturmalısınız.

İzleyicilerinizin demografik bilgilerini öğrenin

Kitlenizin yapısını öğrenirseniz, fırsatlardan tam olarak yararlanabilirsiniz.

Hedef kitlenizin demografik bilgilerine YouTube sayfanızda “Analizler” menüsünden bakabilirsiniz.

Bu demografik bilgilerle (cinsiyet, yaş, coğrafi konum ve izleme süresi), izleyicilerinizi daha iyi tanıyabilir ve ardından markalarla daha iyi iş ortaklıkları kurabilirsiniz. Ayrıca, kanalınızı diğer kanallarla karşılaştırmak istiyorsanız, Social Blade‘i kullanabilirsiniz.

Kitle demografik bilgilerinizi öğrendikten sonra, YouTube’dan para kazanmanın farklı yollarını tartışma zamanı geldi. Şimdi, kanalınızdan para kazanmak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

YouTube’da nasıl para kazanılır?

YouTube’dan para kazanmanın farklı yolları var. Her birine daha derinlemesine bakalım.

1. YouTube’da reklamlardan para kazanın

YouTube’da yayınlanan reklamları videolarınızda kullanmak, YouTube’da para kazanmanın en basit yollarından biridir.

Herkes YouTube’da para kazanabilir. Ancak, bu durum Ocak 2018’de değişmiştir. Google, kanalınızda gösterilen reklamların gösterilmesi için gereken standartları yükseltmiştir.

Artık, reklamlardan yararlanmaya başlamadan önce YouTube İş Ortağı Programının (YPP) bir parçası olmanız gerekir. Ancak YPP’ye katılmak istiyorsanız, son 12 ayda 4.000 saate ve 1.000 aboneye ulaşmanız gerekmektedir.

İzleme süresini artırmak ve YouTube’da daha fazla abone edinmek istiyorsanız, mükemmel bir içerik oluşturmanız gerekir. Olağanüstü videolar oluşturmak için ücretsiz ve kullanımı kolay bir video düzenleme aracı MiniTool Movie Maker sizin işinize yarayacaktır. Bu ücretsiz araç, kolayca ve hızlı bir şekilde harika videolar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

1.000 aboneye ulaştığınızda ve 4.000 saat görüntülendiğinde, YPP’ye reklamları sunmaya başlayabilirsiniz.

Çoğu durumda, reklam izlediğinde ödeme alırsınız.

YouTube içerik oluşturucularına iki tür ödeme yapar: reklam görüntüleme sayısı ve reklam tıklama sayısı.

Ödeme almak istiyorsanız, kitlenizin reklamı tıkladığından veya reklamın en az 30 saniyesini izlediğinden emin olmalısınız.

Ortalama olarak, çoğu reklamveren 1000 gösterim başına 7.60 dolar ödüyor. Ancak, YouTube’un da para kazanması gerektiğinden, 7.60 doların tamamı AdSense hesabınıza geçmeyecektir.

Videolarınızda reklamlarla zaten para kazanıyorsanız ve sağlam bir izleyici kitlesine sahipseniz, YouTube’da para kazanmanın başka yollarını deneyebilirsiniz.

2. Markalarla çalışın

Tüm dünyadaki markalar ve reklam ajansları; demografik bilgilerin sadakatini koruyan ve güvence altına alan kişilere yatırım yaparak ürün ve hizmetlerini tanıtmaktadır.

Markalarla iş ortaklığı yapmaya başlarken başlıklı videoyu izleyebilirsiniz.

3. Ürün veya hizmet satın

YouTube, Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Dolayısıyla, bu büyük kaynağı görmezden gelmemeliyiz.

Satılacak bir ürününüz varsa, Shopify gibi bir kaynağı kullanarak e-ticaret mağazası oluşturabilirsiniz. Ardından, videolar oluşturmak için MiniTool Movie Maker gibi bir video düzenleme aracını kullanmayı deneyebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu videonun sonunda, izleyicileri ürün sayfalarınıza yönlendirmek için linkler kullanabilirsiniz.

4. Bağış alın (Crowdfunding)

İnanılmaz derecede güzel bir fikriniz varsa ancak kaynak yetersizliği yaşıyorsanız, bunun için bağış almayı deneyebilirsiniz.

Projenizi açıklayan veya nasıl bir şey olacağına dair bir video çekebilirsiniz. Bu videonun insanları heyecanlandırdığından emin olun; belki yardım edemeyecekler, ancak amacınız için bağışta bulunabilecekler! Ayrıca, izleyicileri bağış sitelerine yönlendirmek için linkler kullanabilirsiniz.

5. Canlı performans sergileyin

İzleyicilerinizi şahsen görebilir ve sonra daha güçlü bir topluluk oluşturabilirsiniz. Ardından, izleyicilerinizin en aktif ve ilgi çekici olduğu canlı performansları sergileyin. Örneğin, etkinliğiniz için ürün veya bilet satabilirsiniz.

6. Satış ortaklığını kullanın

Satış ortaklığı pazarlaması, oldukça popüler bir para kazanma fırsatıdır. Örneğin, izleyicilerinize özel bir bağlantı yardımıyla Amozon’a yönlendirebilir, ardından satış değeri üzerinden komisyon alabilirsiniz.

7. Sponsorlukları kendinize çekin

Gösterimlerinize ve izleyicilerinizin boyutuna göre istediğiniz sözleşmeleri sponsorlar ile imzalayabilirsiniz.

8. Videonuzu kiralayın

Görüntüleme başına ödeme alarak videolarınızı kiralayabilirsiniz. Creator Studio‘da yalnızca kiralamak istediğiniz tutarı belirtmeyin aynı zamanda insanları satın almaya teşvik etmek için bir fragman da oluşturabilirsiniz.

9. İçeriğini lisanslayın

Muhteşem bir viral video oluşturduysanız, içeriğinizi lisanslayarak ciddi paralar kazanabilirsiniz. TV haber yayınları, sabah şovları, haber siteleri ve diğer içerik oluşturucular videonuzu yayınlamak için iyi para ödemeyebilirler.

Sonuç

Kısacası, YouTube’da para kazanmak kesinlikle kolay bir yol değildir, ancak imkansız da değildir. YouTube’da para kazanmak çok zaman ve çaba gerektirir, ancak iş fırsatlarınızı genişletmek ve işinizi büyütmek için iyi bir yoldur.

Şimdi, YouTube’da para kazanmak için yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.