YouTube’da nasıl para kazanılır (Yeni başlayanlar için tüyolar)

YouTube gerçekten olağanüstü bir platform.

Dünyanın her yanından, içerik oluşturuculara fikirlerini ve eserlerini, insanlarla paylaşma şansı veriyor. Bunun yanında da içeriklerinden para kazanmalarına da imkan tanıyor.

Kendi kanalınızı açmak ister misiniz? Ya da çoktan açmışsınızdır ve hobinizden nasıl sabit bir kazanç elde edebileceğinizi merak ediyorsunuzdur?

Gelin birlikte keşfedelim.

Büyük YouTube kanalları videolarından ve ürünlerin kar elde ediyorlar. Hem de hatırı sayılır miktarlarda. Eğer YouTube’u ana gelir kaynağınız haline getirmeyi ciddi olarak düşünüyorsanız nereden başlamalısınız? Başarıya giden adımlar nelerdir?

Bir YouTube kanalı açın

Yapmanız gereken ilk şey eğer halen açmadıysanız bir YouTube kanalı açmak. YouTube’un büyüsü de işte burada başlıyor.

Kanalınız hemen hemen herşey hakkında olabilir.

Kısa ve anlamlı çizgi filmler yapabilir, şarkı söyleyebilir ya da hayat tarzınızı paylaşabilirsiniz. Seçenekler sınırsızdır.

YouTube hesabınız Google hesabınız ile aynıdır ve isterseniz bu şekilde kullanabilir ya da yeni bir hesap açabilirsiniz.

Kullanıcı adınızı dikkatlice seçmek önemli çünkü ne kadar karmaşık olursa büyüme şansınız da o kadar düşük olur. Kolay ve akılda kalıcı bir şey olmalı ki insanlar şöyle bir cümle kurmasınlar: “Geçen gün şey kanalında bir video gördüm… Hımmm… Neydi adı hatırlayamıyorum… Amaaan neyse!”

Eğer mevcut kullanıcı adınızın uygun olmadığını düşünüyorsanız sorun yok. Google hesabınızdan kolayca değiştirin ve devam edelim.

Kanalınızı ne kadar çok insan bulursa o kadar iyidir. Bunun içinde kanal ayarlarındaki “Gelişmiş” sekmesinden içeriğinizle ilgili anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın.

Tamamdır. Artık bir YouTube kanalınız var.

İçerik oluşturun

Şimdi sıra içeriğiniz üzerinde çalışmakta ve onu yüklemekte. İçeriklerinizi kendiniz bulmalısınız ve benzersiz tarzınızı keşfetmelisiniz.

Videolarınızı çok uzun yapmamaya çalışın ve izleyicilerini hiçbir zaman sıkmadığınızdan emin olun.

İçeriğinizin her saniyesinde meraklarını uyandırmalısınız. Elbette hiçbirşey hemencecik olmaz. Videolarınız ve kaliteleri de sizinle birlikte gelişecek.

Birkaç popüler YouTuber’ın ilk videolarını izleyin. Şimdi oldukları gibi muhteşem değillermiş değil mi?

İçeriğinizi bir üst seviyeye taşıyın

Daha iyi bir kamera alın, daha iyi bir düzenleme programı kullanın vs.

İşin püf noktası ne olursa olsun düzenli olarak video paylaşmakta. Eğer ayda bir ya da iki video paylaşırsanız, eşi benzeri olmayan içerikleriniz yoksa, izleyicileriniz de kanalınızı hızlı bir şekilde unutacaklardır.

Başlangıç olarak hafta en az bir video paylaşın. Bu şekilde insanlar sabırsızlıkla gelecek haftayı ve bu haftanın videosunun içeriğini bekleyeceklerdir. Etiketleri ve anahtar kelimeleri de unutmayın. Konuyla ilgilenen herkesin videolarını bulabileceğinden emin olun.

Ve artık herşeyin başladığı noktadayız.

Para kazanmaya başlayın

İçeriğinizden gelir elde edebilir ve videolarınızdan para kazanabilirsiniz.

Önce “Kanalım” sekmesine gidin. “İçerik Stüdyosu“na tıklayın. “Kanal” sekmesine tıklayın ve “Para Kazanma“yı etkinleştirin. İşte bu kadar.

Bundan sonra YouTube videolarınıza reklamlar yerleştirecek. Fakat tüm bunların gerçekleşmesi için ve para kazanabilmeniz için videolarınızı izleyecek sabit izleyici kitlenizin olması gerekiyor.

Utangaç olmayın videolarınızı sosyal medyada paylaşın. İzleyicilerinizle daha sık etkileşim kurun. İzleyicileriniz sizi bulacak ve sizinle kalacaklardır.

Basit bir koşul daha var.

Para kazanmaya başlamanız için en az 4.000 saat izlenme sürenizin ve 1.000 abonenizin olması gerekiyor.

Eğer gerekiyorsa eski videolarınızı da “Video Yöneticisi“ne girip hemen yanlarındaki dolar sembolüne tıklayarak para kazanmaya açabilirsiniz.

Google Adsense’i kurmayı unutmayın ki paranızı alabilesiniz. Bunu Google Adsense‘in sitesinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Eğer 18 yaşından küçükseniz anne ve babalarınızdan size yardımcı olmalarını isteyin. Adsense’in para gönderebilmek için bir PayPal hesabına veya geçerli bir adrese ihtiyacı olacaktır.

İçerik analizleri talip edin

Her YouTuber için önemli olan diğer bir şey ise analizlerdir.

Temel olarak burada geri bildirimler vardır ve yorumların yer aldığı, hangi konuların izleyicilerinizde yankı uyandırdığı veya etkili olmadığı konusunda size yardımcı olacak bir sekmedir.

Her YouTuber analizleri düzenli olarak kontrol eder, yani eğer halen kitlenizi oluşturmaktaysanız buradaki grafiklere ve rakamlara dikkat edin.

İzleyicileriniz ve aboneleriniz hakkında neredeyse herşeyi anlatır ve nasıl gelişeceğiniz konusunda size fikirler verir.

Ve eğer videolarınızdan biri viral olursa aynı zamanda burdan kar elde edebileceğiniz bir yol da vardır.

İçeriğinizi lisanslayın

Basitçe anlatmak gerekirse içeriğinizi para karşılığında lisanslayabilirsiniz. Artık televizyon haberleri, basın kuruluşları ve diğer içerik üreticileri videonuzu kullanma hakkı için size ulaşmak zorunda kalacaklardır.

Pekala, diyelim ki sabit bir izleyici kitleniz var ve iyi para kazanıyorsunuz. İşleri biraz daha ileri götürmek için bir şeyler yapabilir misiniz? Elbette…

YouTube iş ortağı olun

Bunun için bir şartı daha yerine getirmeniz gerekiyor.

Kanalınız son 90 günde toplam 15.000 saat izlenme süresine ulaşmalı. Bunu başardığınızda YouTube iş ortağı sayfasına gidin ve birkaç tıklama yapın. Ve işte oldu.

Bu konuya ait başka harika ekler de var. YouTube iş ortakları daha fazla içerik oluşturma aracına erişebiliyor, topluluk desteği ve tüyolara ulaşabiliyor ve hatta ödüller kazanabiliyorlar.

Ürün satışı yapın

Kanalınız öne çıkmaya başladığında kendi ürünlerinizi de satmaya başlayabilirsiniz.

Elbette bu biraz daha çaba ve çalışma gerektiriyor. Ama hem aboneleriniz için heyecan verici hem de dürüst olalım ki banka hesabınız için oldukça cazip.

Aklınızdaki her soru için daha fazla bilgi arayın ve üzerinde düşünmek için vakit ayırın.

Diğer insanların ürünlerini satın

Diğer insanların ürünlerini de satış ortağı olarak satabilirsiniz. Ki bu da komisyon karşılığında ürün satabileceğiniz anlamına geliyor.

Hatta eğer karar verirseniz e-bay ve Amazon gibi devasa firmalar bile satış ortaklarına çok iyi teklifler sunuyorlar. Bununla birlikte bunu yapmak içeriğinizi değiştirebilir ve etkileyebilir.

Satışını yaptığınız ürünü incelemeniz ve açıklama bölümüne satın alabilmeleri için bağlantı koymanız, hatta “Nasıl Kullanılır?” konulu öğretici videoları hazırlamanız gerekir. Hayat tarzınızı paylaştığını bir kanal için bu o kadar da kötü değil. Ancak Bloglar ve diğer türdekiler için uygun olmayabilir.

Sponsorluk alın

Reklamlardan belirli şirketlerden sponsorluk almak da mükemmel bir çözüm olabilir.

Sonuç

Evet kısaca anlatacak olursak YouTube’da büyümek için yapmanız gereken şeyler:

  • Sıkı çalışma
  • Kararlılık
  • Yaratıcılık
  • Kendinize inanmanız

Tıpkı diğer tüm işlerde olduğu gibi…

Peki ne bekliyorsunuz?

Fikirlerinizi, üretimlerinizi paylaşın ve en sevdiğiniz hobinizi hayallerinizin işine dönüştürün. İyi şanslar…