Yazarak para kazanmanın 5 yolu (2019)

Çoğu yazarın nasıl zengin olduğunu muhtemelen duymayanımız kalmadı. Bunu bilmeyenimiz neredeyse yok. Ben de biliyorum. Bunu herkes biliyor.

Kesinlikle…

Bu yazıda, yazarak nasıl para kazanılacağını tam olarak öğreneceksiniz. Neyin mümkün olduğu, neyin olmadığı hakkında yazılanlara bir göz atalım.

1. Bloglarda ve dergilerde makale yazarak para kazanın

Popüler bloglarda ve dergilerde kaliteli yazılar yazarak para kazanabilirsiniz. Bir çok yayıncı bunun için para ödemeye hazır. Bu alanlarda en iyi fırsatları yaalamak için gayret göstermelisiniz. Ayrıca başarının bir gecede gerçekleşmeyeceğini bilmelisiniz. Bunun için acele etmeniz gerekecek. Çünkü yazar olmak ve yazarak para kazanmak hala en akıllıca yollardan biri.

Peki ya baskı dünyası? Peki, bugünlerde kitap yazarı olarak geçinimi sağlamak hala geçerli bir yol mu?

Geleneksel yayıncılık zorlu bir yolculuk geçirdi, ancak bazı tüketici dergileri hala güçlü olmaya devam ediyor ve bu yayınların çoğu uzun metrajlı makaleler için iyi paralar ödüyor. Tabiki bunun için hemen kazanmaya başlayacağınız anlamına gelmiyor. Önce küçük yerel yayınlar aracılığı ile merdivenlerin basamaklarını yavaş yavaş tırmanmaya ihtiyacınız var. Bu sayede güvenilirliğiniz artacaktır.

Aynı zamanda, ticaret dergileri de kendi alanlarında kaliteli makalelere ihtiyaç duyuyor. Ayrıca kendini kanıtlamış, uzmanlık bilgisine sahip yetenekli yazarlar, merdiven tırmanma kısmını kolaylıkla atlayabilirler.

2. İçerik yönünden zayıf olan işletmelere metin yazarlığı yaparak para kazanın

Son yıllarda, müşterileri cezbetmek ve güven kazanmak için içerik oluşturma kavramı – içerik pazarlama – hiç kuşkusuz ana akım olmuştur.

Giderek daha fazla işletme içerik üretme ihtiyacı hissediyor.

Ancak sabır ve sıkı bir çalışma ile başarılı projelerin altına imzanızı atabilirsiniz. Düşük kazançlardan kendinizi kurtarabilirsiniz.

Bununla birlikte, bu yolculukta yalnızca düşüncelerinizin anlaşılması için değil, aynı zamanda pazarlamanın temelleri olan SEO için de belli bir beceri ve birikime ihtiyacınız olacak. Başka bir deyişle, bu kalabalığı etkilemek için bir dizüstü bilgisayar ve yazma isteğinizin olmasından daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Okurlarınızı, daha büyük resmi gördüğünüze ve anladığınıza ikna etmeniz gerekecek.

3. “En çok satan yazar” olarak para kazanın

Peki bir yazarı büyük ve popüler yapan nedir? Aslında eskiden herşey daha gerçekti. Bundan on yıl öncesine gidelim… En çok satan bir kitap yazmak çoğu yazar için uzak bir hayaldi. Ancak günümüzde, birçok e-ticaret sitesi ile satış yapılabildiğinden kitap pazarı çok genişledi. Kendi kendine yayınlanan bu pazarda kitap yazmak hayatınızı daha da kolaylaştıracak.

Tabii ki, daha kolay görünebilir, ancak sanıldığı gibi değil…

Başarılı olmak için ticari olarak düşünmelisiniz. Okuyucularınızın bazı şeyleri talep ettiği bir pazarı hedeflemelisiniz.

Israrcı ve üretken olmanız gerekecek. İyi bir gelir elde etmek istiyorsanız birden fazla konuda yazıp satışa çıkarmanız gerekebilir.

Bununla birlite, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, yazar kazançları üzerine yapılan bir araştırma raporunda; 1.600 yazarın Amazon kitap satışından $25.000 ve üzeri kazandığı belirlenmiş. 1.000 yazar ise ilk kitabını üç yıl önce veya daha yakın zamanda yayınlamış.

Ortalama bir blog yazarı için (popüler bir alanda blog yazıyorsaznız eğer) daha önce benzer konularda yayınlanmış bir kitap konusunun popüler olma ihtimali daha yüksek olacaktır.

Kurgu yazmak aslında zordur ve oldukça farklı bir yetenek gerektirir. Ancak büyük bir patlama yapabilirseniz kazanma potansiyeliniz daha yüksek olacaktır. Kendini kanıtlamış ve başarmış olan yazarların birçoğunun kurgu üzerine başlıklar seçmesi tesadüf değildir.

Konu veya tür seçimi için, pazarın isteğine göre hareket etmeniz gerekecek. Sonuçları görmeden önce birden fazla kitap yazmaya hazırlıklı olun.

Yazarlık yapmanın en büyük sırrını söylüyorum. Bir e-posta listesi oluşturun. Mevcut okurlarınız bir sonraki kitabınız için mükemmel bir kitle.

4. Metin çevirmenliği yaparak para kazanın

Video senoryaları, ürün açıklamaları, satış mektupları… Bunların hepsini birilerinin yazması gerekiyor değil mi? Metin yazarlığı, diğer yazma biçimlerinden temelde farklı görünebilir. Ancak pratikte kendi dalında ayrı bir alandır.

Daha üretken, empatik bir metin yazarlığına doğru bir eğilim olsa da, yine de ikna edici yöntemlerle satış yapmaya ihtiyacımız devam ediyor.

5. Bir Blog oluşturun ve ürün tanıtımı yapın

Satış ortaklığı ile ürün tanıtımı yapmak, bir blogdan para kazanmaya başlamanın en akıllıca yoludur.

Pek çok şirket, ürünlerin artan üretim maliyetlerini azaltmak için bu yola başvurmakta. Bunun karşılığında %50 veya daha yüksek komisyon ödeyebiliyor.

İşin sırrı doğru ürünleri bulmakta. Bir çok blog sahibi bu konuda pasif gelir elde edebiliyor.

Şimdi seçimini yap ve para kazanmaya başla

Yazma konusunda yetenekli olabilirsiniz. Bazı yazarlar sevmedikleri bir hayatta sıkışıp kalmaktan usanmış durumda. Hayalleriniz varsa kendiniz için veya başkaları için karar verme zamanı geldi artık.

Bu konuda eğer ciddi iseniz hemen karar verin.

Yukarıda yazılanlardan hiçbiri tam olarak sizinle uyum sağlamıyorsa endişelenmenize gerek yok. Herhangi birini seçebilir ve sadece deneyebilirsiniz.

Tamam, bir tane var diyorsanız, mükemmel.

Riyalarınızı gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Hayallerinizi bir yazar olarak yeterince para kazandıracak bir noktaya getirebilirsiniz.