Yaz aylarında dış kulak yolu enfeksiyonları artıyor

Okulların kapanıp yaz tatilinin başlamasıyla birlikte sıkça görülen dış kulak yolu enfeksiyonları, kulağa su kaçması, havuz ve deniz kullanımının artması sonucu görülen bir durumdur.

İltihabın en büyük habercisi şiddetli ağrılar

İltihabın oluşmasıyla dış kulak yolu daralır. Bu nedenle akıntı görülebilir ve şiddetli ağrılar hissedilebilir. Bazı hastalar, kulaklarına dokunduklarında bile dayanılmaz bir ağrıyla karşılaşırlar. Mantar ve virüs yoluyla da enfeksiyon görülen dış kulakta, akıntı ve ağrılar 15 günden uzun sürerse kronikleşerek kemiklere ve beyine yayılabilir.

Yüzmeden önce kulak tıkacı kullanın!

Havuza veya denize girmeden önce kulak tıkacı kullanmak önemli derece de koruyuculuk sağlar. Erken dönemde müdahale ile, daha az ağrı yaşanır ve enfeksiyonun yayılması engellenebilir.

Hastalık tedavi edilmezse orta ve iç kulak enfeksiyonuna sebep olabilir

Hastalık erken dönemde tedavi edilmezse, orta ve iç kulak enfeksiyonlarına da zemin hazırlar. Genizeti ve bademciğin büyüklüğü, sinüzit, basınca maruz kalma, alerjik nedenler, tümörler gibi nedenlerle orta kulakta iltihap oluşabilir.

Nadir görülen iç kulak enfeksiyonları genellikle baş dönmesi, bulantı, kusma, kulak uğultusu ve işitme kaybına sebep olabilir.

Enfeksiyona karşı korunmak için; kulak temizleme çubukları kullanmamak, denize veya havuza girerken kulak tıkacı kullanmak, ani basınç ve yüksek seslerden kaçınmak, havuz veya denizde 30 dakikadan fazla kalmamak ve bilinçsiz yüzme tekniklerinden kaçınmak gerekir.