Windows 10’da ekran görüntüsü almanın 8 yolu

Birkaç tuşa basarak ekranınızın tümünü veya bir kısmını yakalayın. Windows 10, ekran görüntüsü almanın yeni bir yolunu tanıttı. 

Snip & Sketch Tool (Alıntı ve Taslak Aracı)’nın nasıl çalıştığı ve Windows 10 ile ekran görüntüsü almak için diğer kısayollar aşağıda açıklanmıştır.

Snip & Sketch (Alıntı ve Taslak)

Alıntı ve Taslak aracına erişmek daha kolaydır ve ekran görüntülerini paylaşmayı kolaylaştırır. Başlatmak için Snip & Sketch Tool (Alıntı ve Taslak Aracının) penceresinden sol üstteki Yeni düğmesini tıklayın.

Alıntı ve Taslak penceresi kaybolur ve onun yerine ekranınızda, dikdörtgen, serbest biçimli veya tam ekran almak istediğiniz ekran görüntüsünü seçmenize olanak tanıyan küçük bir seçim alanı göreceksiniz.

Ekran alıntısını 3 veya 10 saniye geciktirmek için Alıntı ve Taslak aracının penceresindeki Yeni düğmesinin yanındaki aşağı ok düğmesini de tıklatabilirsiniz.

Ekran görüntüsü aldıktan sonra, pencerenin üst menüsündeki kalem ve diğer araçlarla açıklama ekleyebilirsiniz.

Snipping Tool (Ekran Alıntısı Aracı)

Ekran Alıntısı Aracı, Windows Vista’dan bu yana kullanılmaktadır. Ekran görüntüsü almaya başlamak için Yeni düğmesini tıklayın. Varsayılan ekran alıntısı türü dikdörtgen bir ekran alıntısıdır, ancak serbest biçimli ve tam ekran alıntıları da alabilirsiniz.

Print Screen (Ekran Görüntüsü)

Tüm ekranınızın görüntüsünü yakalamak için klavyenizden Print Screen (PRTSCN) tuşuna basın. Ekran görüntünüz bir dosya olarak kaydedilmez, ancak panoya kopyalanır. Bir görüntü düzenleme aracı (örn. Microsoft Paint gibi) ile açmanız, ekran görüntüsünü düzenleyiciye yapıştırmanız ve dosyayı oradan kaydetmeniz gerekir.

Ayrıca, Ayarlar > Erişim Kolaylığı > Klavye bölümüne giderek PrtScn düğmesini ayarlayabilirsiniz.

Windows tuşu + PrntScn Tuşu

Tüm ekranınızı yakalamak ve ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmek istiyorsanız Windows tuşu + PrtScn tuşuna basın. Ekranınız kısa bir süre ekran görüntüsü aldığınızı belirtecek şekilde kararır ve ekran görüntüsü Resimler> Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilir.

Windows Tuşu + Shift Tuşu + S

Snip & Sketch (Alıntı ve Taslak) aracı ile ekran görüntüsü almak için Windows tuşu + Shift + S klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz. Ekranınız kararır ve ekranınızın üst kısmında, çekmek istediğiniz ekran görüntüsü türünü seçmenize olanak tanıyan Snip & Sketch (Alıntı ve Taslak) aracının küçük menüsünü görürsünüz.

Alt Tuşu + PrtScn Tuşu

Etkin (seçili) pencerenin hızlı bir ekran görüntüsünü almak için Alt + PrtScn klavye kısayolunu kullanın. Bu, o anda etkin olan pencerenizi çeker ve ekran görüntüsünü panoya kopyalar. Kaydetmek için bir resim düzenleyici ile açmanız gerekir.

Game Bar (Oyun Çubuğu)

Bir oyunun ortasında olsanız da olmasanız da, ekran görüntüsü almak için Oyun Çubuğu‘nu kullanabilirsiniz. Oyun çubuğunu çağırmak için Windows tuşu + G tuşuna basın. Buradan, Oyun Çubuğundaki ekran görüntüsü düğmesini tıklayabilir veya tam ekran ekran görüntüsü almak için Windows tuşu+ Alt + PrtScn klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Kendi klavye kısayolunuzu ayarlamak için Ayarlar> Oyun> Oyun çubuğu seçeneğine gidin.

Windows Logosu + Sesi Kısma

Bir Microsoft Surface cihazı kullanıyorsanız, tüm ekranınızın ekran görüntüsünü almak için fiziksel düğmeleri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, Yüzey ekranınızın altındaki Windows Logosu düğmesini basılı tutun ve tabletin yanındaki fiziksel ses kısma düğmesine basın. Ekran kısa bir süre kararır ve ekran görüntüsü otomatik olarak Resimler> Ekran görüntüleri klasörüne kaydedilir.