Varise karşı önlem alın!

Bacaklarda dışarıdan bakıldığında rahatlıkla görülebilen varis, toplardamarların düzensiz bir biçimde genişlemesi ve kıvrımlar oluşturmasıyla ortaya çıkar. Hamilelikte varis oluşumu ise çoğunlukla bebeğin büyüdükçe ana toplardamara baskı yapmasıyla ilgilidir.

Varis nasıl oluşur?

Bacaklarda mor ve kırmızı renkte şiş damarların oluşması, bu bölgelerde sıcaklık hissi, kramplar ve ağrılarla kendini belli eder. Varislerin hamilelikte sıklıkla görüldüğü bölge, bacaklar ve dizlerin arka kısımlarıdır. Ayrıca genital bölgede ve kasıkta da görülebilir. İlerleyen varisler hamileliğin seyri için risk oluşturuyor.

Her anne adayında görülür mü?

Her anne adayında varis oluşmaz. Genetik yatkınlığı bulunanlarda daha fazla görülebilir. Ayrıca vücutta hamilelikle beraber sıvı hacminin artması, karın içinde fetüsün büyümesiyle bacaklardan kalbe kan dönüşü sağlayan toplardamarlara baskının çoğalması ve çoğul hamilelik gibi karın içinde daha fazla basınç oluşturan durumlarda da varis ortaya çıkabilir. Hamilelik varislerinin bir kısmı doğumdan bir süre sonra kendiliğinden geçer, çünkü bebek doğduktan sonra ana toplardamara olan baskı ortadan kalkar.

Tedavisi var mı?

Hamilelikte bacaklarda oluşan varisler tam olarak önlenemese de alınacak tedbirlerle ilerlemesi sınırlandırılabilir. Bunun için öncelikle hamilelik sırasında ayakta ya da oturarak uzun süre hareketsiz kalmamak gerekir. Bacak kaslarının çalışmasını sağlamak için doktor onayı ile yürüme, yüzme veya bisiklete binme gibi düzenli olarak egzersiz yapılabilir. Ayrıca varis çorapları da kullanılabilir. Hamilelik sırasında varis tedavisi önerilmez. Hamilelik sırasında yapılabilecek tedavi, anne adayını varisten ve varise bağlı oluşabilecek olumsuz etkilerden korumaktır. Tedavi, emzirme döneminden sonraya bırakılmalıdır.

Anne ve bebeğin sağlığını etkiler mi?

Varis, bacakların toplardamar sisteminin iyi çalışmaması sonucunda oluştuğundan; anne adayının vücuduna ve bebeğe yeterli miktarda kan sağlayamaz. Bu yüzden de aniden ayağa kalkmak gibi durumlar, kalbin hızlı atmasına veya baş dönmesine neden olabilir. Varis oluştuktan sonra ilerlemesini önlemeye yönelik tedbirler alınmazsa; damar boyutu 1 cm kalınlığa ulaşabilir ve bacaklar daha çok şişebilir. Varisin ilerlemesi, bebeğin anne karnında yatış pozisyonuyla da doğru orantılıdır. Damarların aşırı büyümesi, anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atacak kadar kötü sonuçlara sebep olabilir.