Vahşi doğada tatilinizi yapabileceğiniz en güzel 10 yer

Güzel manzarayı ve vahşi hayvanların olduğu bir tatil, tartışmasız olarak yapabileceğiniz en güzel seyahatlerden biridir. Her yıl vahşi yaşam turlarına katılan insanların sayısında gün geçtikçe artış var. Bir sonraki seyahatiniz için seçebileceğiniz en güzel vahşi tatillerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

#1 Vancouver’da balinaları izleyin

Bu muhteşem okyanus canlılarına görmek, birçok seyahatçinin hayalidir. Dünyada balina izleyebileceğiniz birkaç yer var, ancak en iyilerinden biri Vancouver, Kanada yakınındaki sularda. Her yıl Mart ayından Ekim ayına kadar, kelimenin tam anlamıyla, binlerce balina dünyanın bu bölgesinden göç eder ve dünyanın dört bir yanındaki vahşi yaşam severleri çeker. Balinaların bulunduğu yerlerin tespit edilmesi için, Balina Körfezi ve San Juan Adaları çevresinde geziler düzenlenir. İzlemek isteyenler tur firmalarına katılabilir. Yüksek hızlı bir zodyak, kruvazör veya kayığa binerek balinaları görme şansınız olur. Kambur, vizon, gri balinalar ve orcas balinalar da dahil olmak üzere bu yoldan geçen pek çok balina çeşidi vardır; ayrıca kahverengi pelikanlar, tepeli martılar ve kel kartallar gibi harika bir deniz kuşu yelpazesini de görebilirsiniz.

#2 Kosta Rika’daki tembel hayvanları sevin

Süper sevimli, hareket yavaşlıklarıyla bilinen çok özel yaratıklardır. Yaşamlarını Güney Amerika ve Orta Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarının ağaçlarında asılı olarak geçiriyorlar ve onları Kosta Rika’da göreceğiniz en iyi yerlerden biri. Dünyada altı tane tembel hayvan türü vardır ve bu türlerin ikisi – iki parmaklı tembel hayvan ve üç parmaklı tembel hayvandır. Orta Amerika ülkesinde genelde üç parmaklılar yaşamaktadır. Hayvanlar oldukça utangaç olduğundan, görmek için turla çıkmak ya da profesyonel bir doğa bilimci kiralamak en iyisidir. Tembel hayvanları görmek için Puerto Viejo’ya, Tortuguero’ya, Manuel Antonio’ya, Uvita’ya, Dominical’a ve Osa Yarımadası’na gidin.

#3 İskoçya memelilerini görün

Scottish Highlands, güzel, bozulmamış ve çok nadir bir vahşi doğadır. Ardnamurchan Yarımadası, İngiltere’nin merkezine en uzak ve güvenli yer olarak kabul edilir ve doğal yaşam alanlarındaki yaban hayatı görmek için gerçekten harika bir yer olarak kabul edilir – kızıl sincaplar, kirpiler, çam sansarları, geyikler, suda yaşayan omurgalı omurgasız canlılar, şişe burunlu yunus ve hatta minke balinası gibi su canlıları görebilirsiniz.

#4 İspanya’daki kurtları izleyin

İspanya’da vahşi kurtları görebileceğinizi biliyor muydunuz? Onları görmenin en iyi yeri, manzaralı geniş vadilerden, yaylalardan ve ormanlardan oluşan Kuzey Palencia’nın dağlarının etekleri. Bunların inanılmaz hayvanlar olduğuna şüphe yok. Sadık köpeklerin soyundan gelen vahşi ve evcilleşmemiş gerçek yırtıcılar. Ayrıca Avrupa’nın bu eşsiz köşesinde bir sürü yaban kedisi ve kahverengi ayı görebilirsiniz.

#5 Madagaskar şehrindeki lemurları görün

Lemurları Madagaskar’ın vahşi doğasında görebilirsiniz. Burada süper sevimli lemurları, bukalemunları ve örümcekler de dahil olmak üzere diğer harika vahşi yaşamı bir arada görebilirsiniz. Bir sürü farklı lemur türü de var, bu yüzden seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

#6 Gambiya’daki kuşları inceleyin

Afrika, birçok egzotik ve olağanüstü çarpıcı hayvana ev sahipliği yapar. Kuşlar burada görebileceğiniz canlılardan sadece bir kısmını oluşturur. Yine de Gambiya, dünyanın dört bir yanından birçok kuş gözlemcisini çeken büyük ve heterojen kuş türü popülasyonu ile tanınıyor. Bölgede yürüyüşler yapabilir safari turlarına katılabilirsiniz. Bu doğa harikası yerde keşfedilecek birçok kuş türü var.

#7 Hindistan’da bir kaplan görün

Birçok gezgin, vahşi bir kaplan ilk bakışınızı asla unutmadığınızı ve dünyanın en büyük kedisini bulmak için en iyi yerin Hindistan’da olduğunu söylüyor. Ne yazık ki bu görkemli yaratıklar bugünlerde çok nadir görülüyor. Ancak Nagarahole, Ranthambore veya Panna Milli Parkında 2-3 gün kalarak bu hayvanları görebilirsiniz.

#8 Brezilya’da jaguarları görün

Brezilya’daki Jaguarlar, şimdiye kadar karşılaşacağınız en heyecan verici hayvanlardan bazılarıdır. Bu evcilleşmemiş hayvanlara yaklaştığınızda gözlerindeki hırçınlığı görebilirsin. Hayvanları görmek için vahşi doğada gezmeniz ve sabırlı olmanız gerekiyor.

#9 Yellowstone Park’ta vahşi doğayı görün

Yellowstone Milli Parkı binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bu harika yeri görmek çok kolay. Burayı ziyaret etmek için zaman ayırırsanız, çok farklı hayvan türlerini görebilirsin. Amerikan Bizonu, Ayılar, kurtlar ve kuşların yanı sıra farklı hayvanları da görebilirsin. Hayvan meraklıları için harika bir yer.

#10 Norveç’te kutup ayılarını görün

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınan kutup ayıları, ne yazık ki belirsiz bir gelecekle karşı karşıya. Onları vahşi doğada görmek istiyorsan, en erken zamanda gitmek en iyisi! Kuzey Kutbu okyanusunda bulunan Svalbard Adaları’na gidin. Burada, el değmemiş kutup ayının vahşi doğasını görebilirsin. Ayrıcave kutup tilkileri, foklar ve balinalar gibi eşsiz vahşi yaşamı bulacaksınız.