Ünlü Alışveriş Sitesi AliExpress’ten Alışveriş Yapma Rehberi

Türkiye’de bulamadığımız ya da bulmamıza rağmen yüksek fiyatlar ödemek istemediğimiz bazı ürünleri uygun bir şekilde satın almamızı sağlayan ünlü alışveriş sitesi AliExpress’ten alışveriş yapmak için bilinmesi gereken detayları derledik.

1. Feedback

Satıcının feedback’lerine iyi bakın.

Eğer 0 feedback varsa uzak durun.

Eğer olumlu feedback’lerin hepsi aynı tarih, aynı saat girilmişse üçkağıtçıdır, uzak durun.

Son 1 ay içindeki olumsuz feedback sayısı %60 veya %70 üstünde ise sorunlu satıcı demektir riske girmeyin.

2. Kargo

1$ ve 5$ arası ürünler genelde ucuz takipsiz kargo ile gelir. Sadece Çin’den çıkana kadar takip edebilirsiniz, Türkiye’ye girince takip edemezsiniz.

5$ – 10$ arası ve üstü ürünler takipli kargo ile gelir.

Takipli kargolarınızı Türkiyeye girene kadar buradan, Türkiye’ye girdikten sonra buradan veya buradan takip edebilirsiniz.

Başlıca takipli kargolar

  • CN ile bitenler China Post
  • NL ile bitenler Netherlands Post
  • HK ile bitenler Hong-kong Post

Takipsiz kargolar genelde 1242142 gibi numaradan ibarettir veya YW Yanwen postası ile gönderilir. Bazen takipli postadan hızlı geldikleri bile olur.

3. Dispute

Siparişiniz takipli veya takipsiz kargo ile gelmedi ise Dispute açmaktan çekinmeyin. Sadece ürünün onay süresini geçirmemeye dikkat edin. Onay süresi geçer ise Dispute açmanız zorlaşır. Satıcı “Dispute’u kapat paranı Paypal ile iade edeceğim” dese bile kapatmayın.

4. Kötü ürün veya bozuk ürün

Eğer bu sizin sipariş ettiğiniz ürün değil ise ürünün paketini de (özellikle kargo numarası görünsün) içine alan bir fotoğraf çekin ve Dispute ekranında mesajınız ile birlikte ekleyin.

5. Kıyafet alımı

Beden olmaması sorunu Asyalıların küçük olmasından kaynaklı. Genelde giyim ürünleri satanlar ölçülerini verirler satış sayfasında. XL giyiyorsunuz diye XL almayın hemen. Önce omuz, bel, göğüs ölçülerinizi alın ve ürünün sayfasındaki ölçüler ile karşılaştırın en uygun olanını alın.

6. Gümrük sorunu

Bazı ithalatı yasak ürünler ve ithalatı yasak olmayan ama yurtdışından ürün satın alma üst sınırı 30 Euro’yu geçen ürünler gümrüğe takılır.

Yasak Ürünler Listesi

Başlıca ürünler arasında telefon, parfüm, silah, bıçak, gıda, ilaç diyebiliriz.

Kargonun gümrüğe takılıp takılmadığını nasıl anlayabiliriz?

Kargolar önce PİM (Posta İşleme Merkezi) ne geliyor. Buradan eğer yasaklı veya sınır üstü ürün değil ise adresinizin bağlı olduğu ilçenin posta işleme merkezine sevk ediliyor.

Ama eğer posta takibinde PİM’den sonra UKİM (Uluslararası Kargo İşleme Merkezi) görüyorsanız siparişiniz gümrüğe girmiş demektir.

Yasaklı bir ürün ise almanız zaten imkansız ürün geri gidecektir. Çok tehlike arzeden bir şey ise (silah, bıçak vs) başınız derde girebilir.

Yasaksız bir ürün ama şüphe çekmiş ise önce gümrüğe girer. Paket açılır sorun yoksa ürün size gelir. Paket açma parasını sizden tabiki alırlar.

Yine yasaksız bir ürün ama 30 euro üstü ise sizi gümrüğe çağırırlar veya gümrük vergisini ekler postacı ile size gönderirler siz de postacıya ödersiniz.