Üniversite Öğrencilerine Para Kazandıracak 7 Basit Yöntem

Kendi parasını kazanarak hem geçimini sağlayan hem de eğitimi sürdüren bir sürü üniversite öğrencisi olduğunu biliyorsunuz, değil mi?

Etrafımızda kendi kazandığı parayla kendi arabasını alan pek çok başarılı üniversite öğrencisi var. Ya da yine kendi kazandığı parayla tatil döneminde yurt dışına çıkıp, burada bir yandan para kazanmaya devam ederken bir yandan da dil öğrenen bir sürü geleceği parlak genç var.

Neden siz de onlardan biri olmayasınız? Neden hem bedeninizin hem de zihninizin en verimli çağlarında geleceğiniz için iyi bir şeyler yapmayasınız? Kim bilir, bu yöntemler sayesinde belki de hiç düşünemeyeceğiniz kadar çok para kazanacaksınız.

İşte üniversite öğrencilerinin rahatlıkla kullanabileceği 7 basit para kazanma yöntemi:

1. Özel Ders Vermek!

Üniversite döneminde sürekli yeni bir şeyler öğrenir, sürekli kendinizi geliştirirsiniz. Gençliğin verdiği zindelikle bilgileri çok daha kolay alır, öğrenme süreçlerinden kolaylıkla geçersiniz. Ve eğer isterseniz; bu durumu para kazanmak için lehinize kullanabilirsiniz. Halihazırdaki bilgilerinizi kullanarak diyorum, dilerseniz bu şekilde para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey doğru yerlere ilan vermek ve sizden ders almak isteyen kişilerin kapınızı çalmalarını beklemek.

2. İnternetten Satış Yapmak!

Üniversitede döneminde yapabileceğiniz basit işlerden bir tanesi de internetten satış yapmak. Ve internetten satış yapmak denildiğinde bir sürü farklı yöntem kullanabileceğinizi bilmelisiniz. Mesela; kullanmadığınız eşyaları satarak para kazanmak bunlardan sadece bir tanesi. Dolabınızı doldurmaktan başka bir işe yaramayan her türlü eşyanızı satarak ihtiyaçlarınızı karşılamayı düşünebilirsiniz. Ya da markaların kampanyalarını takip ederek 2 alana 1 bedava, % 50 indirim gibi fırsatlardan faydalanabilir, sonra da satın aldığınız bu ürünleri daha yüksek fiyatlar karşılığında satabilirsiniz.

3. Not ve Kitap Satmak!

Siz de o notlarına hayran olunan, sınav dönemlerinde not paylaşımı için önünde el pençe divan durulan öğrencilerden biri olabilir misiniz? Düzenli olarak not tutuyor, kitaplarınıza gözünüz gibi bakıyor musunuz? O zaman bu para kazanma yöntemini de değerlendirmelisiniz derim. Neticede notlarını satarak bunun karşılığında iyi miktarda para kazanan bir sürü öğrenci var, değil mi? Neden siz de emeklerinizin karşılığını bu şekilde almayasınız? Ayrıca üniversite dönemi boyunca kullandığınız kitapların, kaynakların satışını da yapabilirsiniz. Yani elinizdeki imkanlara karşı gözünüzü biraz açık tutun ve sahip olduklarınızı kullanmayı öğrenin.

4. Dönemsel ya da Yarı Zamanlı İşlerde Çalışmak!

Üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla tercih edilen bir diğer iş de dönemsel ya da yarı zamanlı işlerde çalışmak. Evet, siz de eğitim hayatınızı aksatmayacak zaman dilimleri içerisinde çalışmayı seçerek geçiminiz sağlayabilirsiniz.

5. Fırsatları Değerlendirmek!

Fırsatları derken, ne mi demek istiyorum? Aslına bakarsanız, bu noktada birazcık yaratıcılığınızı kullanmanız birazcık da çevreye sahip olmanız gerekiyor. Örneğin; bir arkadaşınızın ödevini yaparak para kazanabilirsiniz. İhtiyacı olan tanıdıklarınıza taşınma sürecinde yardımcı olabilir, eşyalarını toplayabilir, temizlik yapabilir, bebek bakabilir, çim biçebilir, boya badana yapabilir, garaj düzenleyebilir, artık aklınıza ne gelirse onu yapabilirsiniz.

Ama dediğim gibi, burada kulağınızı açık tutmanız ve karşınıza çıkan fırsatları kaçırmamanız gerekiyor. Mesela; sürekli kullandığınız bir yol üzerindeki zengin görünen bir evin bahçesinin bakıma ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsunuz. Ve orada yaşlı bir çiftin oturduğundan eminsiniz. Fırsatını bulduğunuzda onlara uygun bir dille isterlerse düzenli olarak bahçelerinin bakımını yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Kısacası, fırsatın önünüze gelmesini beklemek yerine ona gitmeyi öğrenmelisiniz.

6. Oyun Abisi/Ablası Olmak!

Özellikle çocuklarla iyi anlaşabilen ve onlarla vakit geçirmeyi seven gençler için düşünülmesi gereken bir iş olan oyun ablalığı ya da abiliğine ne dersiniz? Siz de haftada birkaç saatinizi bu işe ayırarak geçiminizi sağlamak istemez misiniz? Evet, son zamanlarda çalışan veya çalışmayan pek çok ebeveynin yararlandığı bu yöntem sayesinde siz de kazanç elde edebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, internetteki ilanlara başvurmak ve ailenin güvenini kazanmak. Evet, siz de saat başı ücret alarak çalışan oyun ablaları ya da abilerinden biri olmak ister misiniz? Bir yandan para kazanırken bir yandan da inanılmaz enerjileri olan çocuklarla eğlenmek sizce de gayet cazip bir fikir olarak görünmüyor mu?

7. Blog Açmak!

Üniversite yılları boyunca yapabileceğiniz bir diğer iş de blog açmak. Tabii, bu alana ilgi duyuyorsanız. Okuduğunuz bölüm gereği ya da sadece hobi olarak yazı yazıyor, yazdıklarınızın beğeni aldığını görüyorsanız siz de bir blog açarak bu işten para kazanabilirsiniz. Hem bu şekilde bir yandan kendinizi geliştirir bir yandan ifade gücünüzü güçlendirir bir yandan daha mutlu olur bir yandan da kazanç elde edersiniz.

Tamam, belki blog açar açmaz direkt olarak para kazanmaya başlamazsınız ama yeterince sabır gösterdiğinizde blogunuzdan hiç düşünemeyeceğiniz kadar çok para kazanabilirsiniz. Sonuçta, sadece bu işle uğraşacaksınız diye bir kural da yok. Bir yandan blogunuz için çalışırken bir yandan da başka para kazanma yöntemleriyle uğraşabilirsiniz. Sonuçta; hayatınızın en “koşturmacasız” yıllarını yaşıyorsunuz ve sahip olduğunuz bu güzel zamanları yapabileceğinizin en iyisini yaparak geçirmelisiniz.