Türkiye’nin En İyi Kamp Yerleri: En Güzel 20 Kamp Alanı

Doğa ile iç içe bir tatil için en iyi seçeneklerden biri kamp yapmak olsa gerek. Yazın sıcağında, kışın soğuk karların üzerinde her mevsim doğanın ayrı bir güzelliği ile birlikte kamp yapabilirsiniz.

Ülkemizde bulunan kamp yapmaya uygun birçok alan bulunmakta. Bizde bu alanlar içerisinden sizlere kamp yapabileceğiniz en iyi yerleri listeledik.

1. Yedigöller Milli Parkı

Bolu sınırları içerisinde bulunuyor. Alışıldığı üzere yürüyüş, fotoğraf çekimi haricinde olta balıkçılığıyla da ilgilenebilirsiniz. Burada elektrik yok, dikkatli olmak kaydıyla ateş yakabilirsiniz. İlkbahar, yaz ve sonbahar kamp için ideal dönemler. Yani yılın büyük bir bölümünde kamp yapabilirsiniz. Özellikle ilk defa kamp deneyimi yaşayanlar için burası ilk durak olmalı.

2. Kelebekler Vadisi

Kampın tadını burada daha çok çıkartacaksınız. Ulaşımı zor, maceraya atılabileceğiniz, Fethiye’de bulunan bir koy. Çadır kapasitesi 125’e kadar çıkabiliyor.

Herşeyin haricinde burada, paraşütle atlayabilirsiniz, dalış dersleri alabilirsiniz, günün belli saatlerinde tuvalet, duş ve elektrik gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Kamp alanına giriş oldukça uygun olmakla birlikte, çadıra alışamayanlar içinde bungalovlar da mevcut.

3. Yazılı Kanyon

Isparta’da bulunuyor. Burada diğer yerlerden daha rahat ve kolay bir kamp yapabilirsiniz. Yiyecek probleminiz olmayacak, çünkü kamp alanında “kendin pişir kendin ye” tarzı küçük işletmeler bulunuyor. Yaptığınız yürüyüşlerde tarihi yazıtlarla karşılaşabilir yüzmek için harika yerler keşfedebilirsiniz.

4. Köprülü Kanyon

Burası Antalya il sınırları içerisine bulunuyor. Milli park olarak koruma altında olan kanyon, içerisinde dünyanın en zengin bitki örtüsünü barındırıyor. Burada kamp alanınızı kendiniz seçebiliyorsunuz ve ister çadırda, isterseniz de karavanınızda konaklayabiliyorsunuz.

Olukköprü, Karabük köyü, Köprüçay kenarında bulunan Beşkonak köyü, Altınkaya köyü ve Selge Antik Kenti, bu sıralananların herhangi birinde kampınızı kolaylıkla geçirebilirsiniz. Kamp alanlarında, kamp malzemeleri satışı da oluyor. Burada kaldığınız sürece heyecanınıza heyecan katarak rafting de yapabiliyorsunuz.

5. Gökova Orman Kampı

Muğla’nın Akkaya Gökova beldesinde bulunuyor. Denize yakınlığıyla meşhurdur. 300 çadır ve 70 karavan kapasitesi bulunuyor. Burada 8 koy görebilirsiniz, yüzebilirsiniz ve keyfili günlerinizi doğanın güzellikleriyle bir bütün olarak geçirebilirsiniz.

Kampa girişler ücretli ancak uygun fiyatlıdır. Çadır kampı için ayrı, karavan kampı için ayrı ücretlendirme yapılıyor. Son olarak eklemek istediğimiz bilgi de şu: alanda kafe ve restorana da yer verilmiş, size sadece tadını çıkartmak kalıyor.

6. İğneada

Burası daha çok kısa dönem kamp geçirmek isteyenlere uygun. Doğa güzellikleriyle, kumsalıyla, güneşiyle harika ancak su sıkıntısı çekebilir bazen de sineklerle başınız derde girebilir. O yüzden İğneada’nın güzelliklerinden yararlanıp kampınızı kısa sürede tamamlamanız gerekiyor.

7. Nemrut Dağı

Burası özellikle Kommagene Krallığından geriye kalmış heykellerle turistlerin ilgi odağı olmuş durumda ancak Nemrut Dağına geldiyseniz mutlaka güneşin doğuşunu ve batışını izlemelisiniz. Nemrut Dağı Milli Parkı kampa açık burada konaklayabilir, turistik gezinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Burada kamp yapmaya karar verdiyseniz, ilgili acentelerle iletişime geçerek, onların aracılıyla gelmenizi tavsiye ederiz. Çünkü ulaşımı oldukça zor, en kolay ulaşımı Malatya’dan gerçekleştirebilirsiniz.

8. Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası Milli Parkında karavan veya çadır kampı yapabilirsiniz. Kamp alanında kafeterya, internet, duş, wc gibi hizmetler mevcut. Ayrıca çadır kiralayabiliyorsunuz.

9. Kabak Koyu

Harika bir manzaraya karşı kamp yapabilir ve koyun güzel plajında denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ağaç evler veya bungalovlar da konaklayabilir veya manzaraya karşı çadırınızı kurabilirsiniz.

10. Assos Behramkale Köyü

Behramkale Köyü ile Assos Antik Kenti kentini gezebilir ve Assos plajında yüzebilirsiniz. Kamp alanı çadır veya ağaç ev seçenekleri mevcut.

11. Suuçtu Şelalesi

Bursa’da kamp yapmayı düşünenler için en iyi seçeneklerden biri Suuçtu Şelalesi kamp alanı.

12. Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kamp için ideal yerlerden biri olan Ballıkayalar, İstanbul’a yakın kamp yapılabilecek yerlerden birisi. Parkta ağaç ev veya bungalovlar bulunmuyor. Burada kendi çadırınızı kurmalısınız veya kiralık çadırlardan faydalanabilirsiniz.

13. Erfelek Şelaleleri

Sinop ilinde bulunan Erfelek Şelaleleri veya tatlıca şelalelerinde kamp yapmak için harika alanlardan birisidir. Bölgede trekking veya tırmanma yapabilirsiniz. Küçük bir ücret ödeyerek şelale etrafında bulunan mesire alanlarında kamp yapabiliyorsunuz.

14. Salda Gölü

Türkiye’nin maldivleri olarak anılan Salda Gölü, kamp severler içinde ideal yerlerden birisi. Kamp alanında kamp ateşi yakabilir, market, wc gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

15. Uzungöl

Türkiye’nin en iyi kamp yerleri listemizde sonraki durağımız Uzungöl. Kamp severler için pek çok tesisi bulunuyor. Karavan kampı severlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer.

16. Maden Şelalesi

Sakarya, Karasu’da yer alan Maden deresi ve şelalesi, kamp severler için güzel yerlerden birisidir. Kamp alanında konaklayabilir ve şelalenin birçok hastalığa iyi geldiği bilinen şifalı suların tadını bakabilirsiniz.

17. Yenice Ormanları

Türkiye’de ki en iyi kamp alanları listemizde sonraki durağımız Karabük. Yenice Ormanları kamp alanlarında konaklayanlar için bölgede rafting, yürüyüş ve dağ tırmanışı gibi doğa sporları yapabilirsiniz. Bölgede pek çok farklı kamp alanı bulunuyor.

18. Samandere Şelalesi

Düzce ilimizde yer alan ve koruma altına alınmış tabiat parkında doğa yürüyüşü yapabilir, şelalenin suları ile serinleyebilir ve bu tabiat güzelliğinde kamp yapabilirsiniz. Şelalenin etrafında bulunan kamp alanlarında çadır kampı yapabilir veya burada yer alan evlerde konaklayabilirsiniz.

19. Eğirdir Gölü

Türkiye’de ki en iyi kamp yerleri listemizde sonraki durağımız Isparta. Eğirdir gölü plajının bir bölümünde kampçılar için ayrılan yerde çadır kampı yapabilir, gölde yüzebilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

20. Ada Camping Avanos

Burası Nevşehir’de bulunuyor. Ada Kamping Avanos’u sona bırakmamızın nedeni, kamp hayatının saptırılmış versiyonu olduğu için. Yani kamp birazcık macera birazcık doğa şartlarının zorluklarıyla mücadele değil midir? Burası sizlere kamp hayatıyla bilikte lüksü de sunuyor. Bungalovlar, karavanlara ayrılmış yerleri var, başka alanlara bulunmayan özel havuz ve plajı var, havuz bar ve restoranda tabii ki de. Elektrik duş, internet, TV, bölge turu hizmetleri de mevcut. Burası daha çok otel ritüellerini andırıyor.