Trafik Artırma Stratejileri – Web Sitenize Nerelerden Ziyaretçi Çekebilirsiniz?

trafik çekme stratejileri

Kısa bir sunum olarak düşünebilirsiniz bunu.

Bunlar herkes tarafından bilinen konular. Sihirli bir formül bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrarsınız.

Yapılması gereken şeyler var. Yaparsan trafiği kazanırsın. Yapmazsan daha az trafik sitene gelir ya da hiç gelmez.

Ne gibi trafik türleri var bunların biraz detaylarından bahsedeceğim. Avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim.

Yazıda da belirttiğim gibi ilk olarak belirtmek istediğim şey trafik konusu. Sizin imkan ve ihtiyaçlarınıza göre özelleşebilir bir konudur. Yani kimilerinin bütçesi vardır, kimileri derki direkt paralı reklam vereceğim ve hiç SEO ile uğraşmayacağım, bu şekilde hızlıca paralı reklamlar vererek trafik üretebilir. Eğer sınırsız paranız varsa; bütçeniz varsa trafik sizin için hiç problem değildir. Sürekli reklam vererek sitenize trafik çekebilirsiniz.

Ama bazıları vardır düşük bütçesi vardır; bütçesi yoktur yada para harcamadan sitesine trafik çekmek istiyordur. Bunlar içinde çeşitli yöntemler var. O yüzden hızlı hızlı şimdi genel bir bilgilendirme olarak üstünden geçelim.

Trafik türleri ve trafik kaynakları olarak bahsedeceğim size bundan. Trafik türleri şunu ifade ediyor. Bir tür trafik artırma stratejisi. Nedir bunlar?

Birincisi SEO ile yakalanan doğal trafik.

İkincisi paralı reklamla (Google Adwords, Facbook, Instagram, Twitter reklamları gibi)

Üçüncüsü sosyal medya trafiği yani sosyal medya hesaplarınızdan sitenize gönderdiğiniz trafikler.

Dördüncüsü E-posta trafiği. Kullanıcılarınıza, sitenizin abonelerine e-mail atarak oluşturduğunuz trafik.

Beşincisi de diğer sitelerden alabileceğiniz trafik.

Ben bunları trafik türleri olarak 5 ana grupta sınıflandırdım. Ve bunlar üzerinden gideceğim.

Doğal Trafik (Arama Trafiği)

İlk olarak trafik artırma stratejilerinde Doğal trafik yani arama trafiği.

Biri geldi Google’a benim hedeflediğim kelimelerden biri olan “trendyol indirim kodu” yazdı. Ve ben burada 4’ncü sırada çıkıyorum. Keşke birinci çıkabilsem. Ona uğraşıyorum. Ama bu bir tür doğal trafiktir. Yani hiç bir zaman siz bu trafik için para harcamazsınız. Kullanıcı doğal yollardan arama motorlarına aradığı kelimeyi yazarak sitenize gelir. Bu trafiğin avantajı ilk etapta en değerli trafik olmasıdır. Yani en yüksek parayı bu tip trafikten kazanırsınız. Neden?

Çünkü insanlar sitenize arama trafiği ile rast gele girmezler. Yani öncesinde bir Google’a girip bir şey aratması gerekir. Bu da şu demek. Bu kişinin dikkati zaten o anda sizin sitenizdeki konuyla alakalı hazır bir müşteridir. Böyle bakabilirsiniz. O yüzden SEO çalışması yapmak, SEO ile sitenizi yukarılara çıkarmak çok çok önemlidir.

Şöyle bir örnek verdim yazıda hani bir cadde düşünün burada bir sürü restoran var ama birisinin canı spesifik olarak pizza çekmiş ve bir pizzacı arıyor bu şekilde gelen bir trafikte sizin eğer pizzacı dükkanınız varsa o adam büyük ihtimalle sizin dükkanı gördüğü vakit içeri girip alışveriş yapacaktır. Dolayısı ile trafik kalitesi çok yüksektir. Trafik sadece sayı ile ifade edilen bir şey değil aynı zamanda o gelen insanlardan aldığınız verimle de alakalı olan bir şeydir. Dolayısı ile şunu diyebiliriz ki en yüksek kalite en yüksek geri dönüşüm oranı bu SEO trafiğinden yakalanır.

Bu trafik türünün avantajı ücretsiz olmasıdır. Tamamen siz bir kez sitenizi yukarı çıkardığınızda bir kez ayarları yaptığınızda, siz hiç bir şey yapmasanız da trafik akmaya devam eder Google sizi sürekli birinci sırada çıkarır.

Dolayısı ile SEO’nun çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Bir başka önemi de bir başka avantaj olarak da şunu söylemiştim yazıda bunu bir kez öğrendiğinizde bundan sonra yapacağınız her işte size faydalı olacaktır.

Yani hangi işe girerseniz girin ister dükkanınız olsun ister başka bir şeyiniz olsun normalde internet işi yapmasanız da mevcut dükkanınızda internette yüksek sıralarda çıkartabilmeniz size çok ciddi avantajlar sağlayacaktır.

Ama arama trafiğinin biraz da dezavantajlarından bahsedelim. Bu bir günde olup bitecek bir iş değil maalesef. Bugün ben sitemi kurdum yarın birinci sırada çıkayım gibi bu işe başlarken biraz zaman alacağını unutmamak lazım. Yani haber siteleri böyle olabilir onlar çok uzun zamandır bu işleri yapıyor bugün bir şey yazarlar hemen ertesi gün birinci sırada listelenebilirler ama bu bizim gibi siteler için geçerli değildir.

Mesela yemek üzerinden bir örek vereyim yine Organik bir şekilde domatesinizi biberinizi bahçenizde yetiştirip sonra yemek gibi bir şeydir bu. Öncesinde çalışmaları yapacaksınız emeğinizi vereceksiniz belli bir süre uğraşacaksınız takip edeceksiniz geliştireceksiniz ve zamanla yukarı çıkacaksınız.

Dolayısı ile SEO’da yüksek sıralarda yer almanın zaman gibi bir dezavantajı vardır.

SEO konusu uzun ve yaşamadan uğraşmadan çok fazla teorik olarak öğretilebilecek bir konu değil. Ama yine de tabi önemli olan belli başlı çok kritik şeyler var bunlardan birincisi sitenizin hızı arkadaşlar. Siteniz hızlı olmalı ve mobil için uygun olmalı. Eğer Google bu konularda problem yaşarsa sizi yukarılarda çıkartmaz. Dolayısı ile sitenizin hızını mümkün olduğu kadar arttırmanız gerekir. Bu bir teknik bilgi işidir. İkincisi sitenizin içeriği sitenizde kaliteli içerik olması lazım. Metin içerikler olması lazım, orijinal olması lazım kopyala yapıştır ile kesinlikle başarılı olamazsınız.

Daha doğrusu ekstra bir avantajını göremezsiniz. Ekstra dezavantajını görme ihtimaliniz var ama ekstra avantajını hiçbir şekilde görme ihtimaliniz yok kopya içeriğin. Kendiniz oturup yazı yazmanız lazım. Sayfanın içeriğini geliştirmeniz lazım.

Üçüncüsü de backlink‘ler arkadaşlar. Başka sitelerden sizin siteniz paylaşılıyor mu? Şöyle düşünün, bir şehre gittiniz ve yemek yiyeceksiniz bana bir restoran öner diyorsunuz insanlara herkes aynı restoranı söylüyorsa gidip orayı denersiniz. Google’da arama sonuçlarını böyle yukarılara doğru çıkarıyor. Belli bir siteye belli bir anahtar kelime devamlı olarak link veriliyorsa Google şöyle düşünüyor; demekki bu sitede bununla ilgili güzel bir içerik var. Dolayısı ile bunu ben yukarı çıkarayım. Aynı zamanda şunu da söyleyeyim Google, arama motoru dendiğinde insanlar sadece Google’ı düşünüyor ama bu doru değil.

Youtube ikini bir arama motorudur. Yani Youtube sadece bir sosyal medya hesabı gibi algılansa da aslında bir arama motorudur. Tek farkı arama motorlarına göre sadece video içerikleri listeler. Dolayısı ile Youtube’u da önemli bir trafik kaynağı olarak düşünebilirsiniz. Bir arama motoru olarak düşünebilirsiniz. Google haricinde Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları da vardır. Bunarın trafiği Google’a göre çok azdır. Ama yine de belli bir noktada size fayda sağlayabilir. O yüzden gözünüzün ucuyla da diğer arama motorlarında kaçıncı sırada çıktığınızı takip etmenizde fayda var.

Bunları söyledikten sonra ikinci trafik türüne geçelim.

Sosyal Medya Trafiği

Bu hepimizin bildiği gibi çok basit; Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest gibi aklınıza gelebilecek tüm sosyal medya hesaplarında link bırakarak kendi sitenize trafik gönderme işidir.

Arkadaşlar aslında trafik konusunda şunu düşünebilirsiniz; ben nasıl trafik çekebilirim? Nereden trafik çekebilirim? gibi düşünüyorsanız. İnsanların linkinize tıklayabildiği her yer sizin için bir trafik kaynağıdır. Bunu ister internetten Google reklamı ile verin ister işyerinde yanınızdaki arkadaşınıza mail atın. İnsanlar bir linke tıklayarak sitenize gelebiliyorsa bu sizin için tamamen bir tarafik kaynağıdır. Dolayısı ile sosyal medya bütün insanlar tarafından kullanıldığı için önemi bir trafik kaynağıdır.

İnsanlar neye tıklıyor? Ne yapıyorlar? gibi geri bildirim almanız lazım. Dolayısı ile bunu SEO ile yapamazsınız. Çünkü SEO artık siteyi kurduktan sonra belki bir hafta belki bir ay belki üç ay sonra üstlere çıkıp trafik getirecek bir konu dolayısı ile sosyal medyanın bunu hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz bu trafiği.

Bunun dışında tabi şu da önemli sosyal medya trafiğinin avantajı zamanla bu insanlar sizi takip etmeye başlıyorlar takipçileriniz geliştikçe isteğinize bağlı trafik üretme potansiyelinizi geliştirebilirsiniz. Nedir bu isteğe bağlı trafik? İlk başta on tane takipçiniz vardır. Linki paylaşırsınız, iki kişi gelir ama zamanla iki bin takipçiniz olur. Linki paylaşırsınız, iki yüz kişi gelir. Bu şekilde SEO’da bunu sağlayamazsınız. Neden? çünkü bir insan bir kere Google’da arar sitenize gelir tıklar ve gider. Hani o insanın bir daha yeni aramayı yapması lazım sitenize gelebilmesi için dolayısı ile geçici bir trafiktir bu Google’dan gelen. Ama sosyal medyadan çektiğiniz trafikler eğer onları bir takipçi abone gibi kalıcı şeylere dönüştürebilirseniz; o insanlar daha sonra her zaman sizin trafiğinize aday insanlar olurlar. Bu şekilde bir kullanıcı tabanı geliştirirsiniz.

Bunun dışında sosyal medya trafik kaynakları olarak Facebook, Twitter, Instagram, Medium, Pinterest, Linkedin bunların hepsini kullanmaya çalışın arkadaşlar. Sitenizin Instagram hesabı da olsun. Twitter hesabı da olsun, Facebook’u da olsun, kullanın ya da kullanmayın olsun ama yarın bir gün lazım olur. Yarın bir gün bir işe yarar. Aynı içeriği Facebook için Twitter için ayrı ayrı üretmezsiniz yani aynı içeriği heryerden paylaşın. Üç kişi ordan gelir beş kişi burdan gelir. Bütün olasılıklarınızdan bir şekilde yararlanmanın yolunu bulun. Benim size vereceğim tavsiye budur.

Bunun dışında arkadaşlar dezavantajından bahsedeyim size sosyal medyanın. Açıkçası hani benim birincil kullandığım trafik yöntemi sosyal medya değil. Sosyal medyanın dezavantajı olarak görülebilecek bir yönü takipçi artırma konusu arkadaşlar. Bu da zahmetlidir. Zaman ister bu da tıpkı SEO gibi. Tek tek takibe takip gibi yöntemler yaparsınız. Yada paralı reklamlar vererek Facebook beğenisi toplamaya Instagram takipçisi toplamaya çalışırsınız. Hem emek ister hem bütçe ister. Ya da bir hediye verirsiniz onlara; paylaş hediyemi takip et çekiliş yapacağım gibi taktikler var, ben bunları çok sevmiyorum, beni takip edin bir şey vereceğim gibi bana biraz hoş gelmiyor ama yapılabilir tabi. Dolayısı ile şunu söylemek istiyorum sosyal medya hem emek isteyen hem para isteyen bir şey bu. Emek vereceksem SEO’ya, para harcayacaksam Google Adwords’e harcamayı tercih ederim. Bu sizin belki en iyi stratejiniz olabilir asla karışamam ya da yapmayan diyemem ama benim daha ziyade SEO’nun birinci sırada olduğunu söyleyebilirim benim trafik stratejim içinde. Ama yine de yapılması gerekiyor.

Paralı Traif (Pay Per Click – PPC)

Üçüncü trafik türü arkadaşlar paralı trafik ya da Pay Per Click Traffic (PPC). Bu nedir? Bu Pay Per Click (PPC) işi arkadaşlar para vererek Google ya da sosyal medya kanallarından ayrıcalık satın alma işlemidir.

Pay Per Click (PPC) trafiği eğer bütçeniz varsa önemli güzel bir trafik çünkü burada bir strateji kurgulayıp harcadığınızdan fazla kazanabiliyorsanız bu yani ideal stratejidir. Bir koyup üç alabiliyorsunuz. Ya da bir koyup iki alabiliyorsunuz. Bir süre sonra elli koyup yüz almaya başlarsınız. Oldukça önemli bir trafiktir. Aynı zamanda PPC’nizi sadece Google değil Facebook, Instagram, Twitter’daki reklamları da olabilir bunlarda değerlendirilebilir.

Böyle ihtimaller de var. Facebook çok kullanılır. Özellikler yurdışında çok ciddi derecede kullanılan bir trafiktir Facebook reklamları.

PPC trafiğinizin avantajlarına gelelim arkadaşlar. En büyük avantajı bu trafik türünün odaklanmadır. Yani siz burada sadece sitenize insanların nereden geleceğini veya kaç kişi geleceğini belirlemekle kalmaz aynı zamanda kimin geleceğini spesifik olarak tanımlayabilirsiniz. Bunu nasıl yaparsınız? Google’da Keyword ile belli anahtar kelimelere reklam verirsiniz yani sadece “iPhone” yazanlar benim siteme gelsin, sadece “trendyol” yazanlar benim siteme gelsin gibi. Bu şekilde doğru kişiyi zaten siz biliyorsunuz, kendi hedef kitlenize ve bu şekilde doğru kişiye odaklanabilirsiniz.

Bunun dışında önemli bir avantajı hızlı olmasıdır. Yani diyelim ki bir web sayfanız var ve bir şey satmak istiyorsunuz buradan ama trafiğin nasıl tepki vereceğini merak ediyorsunuz. Kurduğunuz sistem çalışacak mı? Çalışmayacak mı? Doğru kişileri hedefliyor musunuz? Hemen beş liralık on liralık bir reklam verip sitenize bir elli atmış kişi çekebilirsiniz. Ya da otuz kırk kişi. Bu keywordun popüleritesine göre değişir. İnsanlar geldiğinde ne yapıyor? Gelip hiç bir şey yapmadan çıkıyorlar mı? Satın alıyor mu gibi hızlı geri bildirim almanızı sağlar? Yani kalitesiz alakasız insanlar değil sizin belirlemiş olduğunuz trafikler çekersiniz. Burada Facbookta’da inanları şöyle hedefleyebilirsiniz. 25-42 yaş arasında, kadın, çalışan olsun, üniversite mezunu olsun ya da bekar olsun, evli olsun, çocuklu olsun, belli ilgi alanları olsun, şu grupları like’lamış olsun gibi hedeflemeler yapabiliyorsunuz.

PPC trafik kaynakları, Google, Yandex, Bing, Facebook, Instagram, Twitter gibi yerlerdir. Reklam verebildiğiniz her mecradır.

Dördüncü stratejiye gelelim arkadaşlar. Bu e-posta trafiği.

E-mail Trafiği

Bir çok kişi e-posta trafiğinin gereksiz olduğunu düşünüyor olabilir ama aslında hiç yabana atılmaması gereken en önemli trafik türü e-mail trafiğidir arkadaşlar. Ama şundan bahsetmiyorum bir yerlerden e-posta listesi bulup hani ben bunu 10000 kişiye atayım da 50 kişi düşsün 100 kişi düşsün ne gelirse karıma diye bir şeyden bahsetmiyorum. Spesifik olarak belli bir konuya odaklanan insanları belli bir email listesine almalısınız ve bu mail listesine takipçilerinizin abonelerin ihtiyacınız olan bilgiyi düzenli olarak göndermelisiniz. Bu şekilde kar edebilirsiniz. Benim bütçeme göre zamanında 5000-10000 kişilik bir email listem vardı. Bu mail listeme abone olan insanlara düzenli olarak mail gönderiyordum. Çünkü bunun için abone oldular. Ben de indirimleri gönderiyorum. Başka bir şey yapmıyorum. Spam yapmayın arkadaşlar. Spam yaparak başarılı olmanız mümkün değil.

Eposta otomasyon hizmet sağlayıcılar nelerdir? Getresponse, Mailchimp, aweber vb. bunlar en ünlüleri. Ben Getresponse ile uzun bir süre çalıştım. Şuan mailchimp ile çalışıyorum. Mailchimp’in şöyle bir avantajı var. Başlangıçta 2000 kişiye kadar size bedava email listesi oluşturmanızı sağlıyor. 2000 kişi oluşana kadar mail listenizde para harcamazsınız ve ayda 12000 adet email atabiliyorsunuz. Yani 1000 kişilik bir listeniz varsa ayda 12 kez bu listeye mail atıp tamamen ücretsiz olarak bunu mail olarak atabilirsiniz. Eğer rakamlar değişmedi ise. Bu linklere tıklayarak istediğiniz yere yönlenebilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar trafik artırma stratejilerinde trafik türü olarak “Diğer Web Siteleri”ni söyleyebiliriz.

Diğer Web Siteleri

Tabi daha önce söyledim, linkinize tıklanılabilen her site her ortam isterse bir Word dosyası olsun isterse PDF olsun bu daima sizin için bir trafik kaynağı demektir. Dolayısı ile diğer sitelerden de linke tıklanabildiği için diğer sitelerden sitenize trafik gönderebilirsiniz.

Bu nedir? Forumlara linkler bırakabilirsiniz. Bunlar tabi eski tip stratejiler ama olsun hala böyle seçenekler var. Diğer sitelerden Banner alanları satın alabilirsiniz. Bu bir reklamdır para harcamanız gerekir. Diğer sitelerden Backlink satın alabilirsiniz arkadaşlar. Bir tanıtım yazınız paylaşılıyor diyelimki bir haber sitesinde o gün o haber sitelerinden onu görenler sizin sitenize trafik olarak gelir. Bu bize bir avantajdır. Ama asıl avantaj backlinkler sizin sıralamalarınızı yükseltir. Sıralamalarınızı yükselttiğinde bu daha doğrusu SEO taktiğidir. SEO avantajıdır. Dolayısı ile backlink almak uzun vadede faydalı olacak bir şeydir. Sadece abartmayın bu işi; backlink satın almaya çalışırken “sizi yükseltelim, Google’da bizim elimizde bir sürü site var, parayı ver biz buradan linklerini paylaşalım, seni hemen Google’da yukarılara taşıyalım” gibi bu kısa vadede size fayda getirebilir ama uzun vadede Google bunların hepsinin önlemini almış durumda anormal olan Backlinklere direkt olarak ceza yersiniz ve Google sizi ciddi derecede düşürür ve bir daha da toparlamanız çok zor olur. Bu tip kurnazlıklara çok fazla kaçmamanızı öneririm arkadaşlar. Google sizin sitenize kaç kişi geldiğini biliyor. Diyelim ki 100 kişi geliyor sitenize, bu site 50-60 yerde paylaşılıyorsa bunun anormal bir şey olduğunu anlayabilir kendi algoritmasıyla. Bu tip paralı şeylerden size önerim uzak durmanız. Doğal Backlinkler almaya çalışmanız. Başka sitelerde yazarlık yapabilirsiniz mesela siz diğer siteye yazı yazarak içerik üretirsiniz, o sitede yayınlanması için bu o siteye avantaj sağlar. O siteden de kendi sitenize link verip kendinize yarar sağlayıp kazan-kazan ilişkisi kurmuş olursunuz. Backlink’i bu şekilde açıklayabilirim.

Trafik tamamen emek işidir. Bunların hepsini uygulamanız lazım aslında. Hepsine ufak ufak zaman ayırın, çaba sarf edin, kendi ihtiyaç ve imkanlarınıza göre kendiniz için en uygun trafiği belirleyin. Sabrederek emek verin. İnternetten para kazanma işi arkadaşlar bugün al yarın altına lüks bir araba çek değildir. zaman ve emek ister. Dolayısı ile yapmanız gereken şeyler aslında bellidir. Nereye giderseniz gidin. Hangi yazıyı okursanız okuyun size burada yazanlardan fazla bir şey söylemeyecektir.