Tıp tarihinin korkunç gerçekleri: Eski Dönemlerde Kullanılmış 26 Ürkütücü Alet

Modern zamanlar öncesindeki tedavi yöntemleri çoğunlukla can acıtıyordu. Hastalıklar oldukça korkunçtu ama tedavi yöntemleri daha da kötüydü. Bu korkunç yöntemler Londra’daki Bilim Müzesi’nde sergileniyor. Yaklaşık 2500 parçadan oluşan sergi tıp tarihinin karanlık günlerinin bir kanıtı niteliğinde.

İşte Tıp tarihinin korkunç gerçekleri: Eski Dönemlerde Kullanılmış 26 Ürkütücü Alet.

1. Cerrahi Operasyon

Eter ile Yapılan Cerrahi Operasyonları, 1855

2. Mekanik Akciğer

Tıp tarihinin korkunç gerçekleri - 1937 tarihli bu fotoğraf aslında büyük bir trajediyi göstermekte… Poliomyelit, (çocuk felci) o yıllara kadar bir çok çocugun ölmesine, kurtulabilenlerin ise ciddi düzeylerde sakatlıklara mahkum olmasına sebebiyet veren bir hastalıktı . Hastalıktan en fazla etkilenen ülkelerden biri de Amerika Bİrleşik Devletleridir. 1955 de Dr.Salk aşıyı bulana kadar ise fotograftaki tedavi yöntemi uygulanmaktaydı. Çocuk felcine neden olan virüs bazı şansız hastalarda beyin sapına yerleşerek buradaki solunum merkezini felç ediyor ve hastayı nefes alamaz hale getiriyordu. Buna engel olmak için yapılan bu ekmek fırını benzeri alet mekanik bir akciğer olup, çocukların nefes alıp vermesine yardımcı olmaya çalışsa da bu makinede aylarca yaşayan çocukların hemen hepsi hayatını kaybetmiştir.

1937 tarihli bu fotoğraf aslında büyük bir trajediyi göstermekte… Poliomyelit, (çocuk felci) o yıllara kadar bir çok çocuğun ölmesine, kurtulabilenlerin ise ciddi düzeylerde sakatlıklara mahkum olmasına sebebiyet veren bir hastalıktı. Hastalıktan en fazla etkilenen ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleri’dir. 1955 de Dr. Salk aşıyı bulana kadar ise fotoğraftaki tedavi yöntemi uygulanmaktaydı. Çocuk felcine neden olan virüs bazı şansız hastalarda beyin sapına yerleşerek buradaki solunum merkezini felç ediyor ve hastayı nefes alamaz hale getiriyordu. Buna engel olmak için yapılan bu ekmek fırını benzeri alet mekanik bir akciğer olup, çocukların nefes alıp vermesine yardımcı olmaya çalışsa da bu makinede aylarca yaşayan çocukların hemen hepsi hayatını kaybetmiştir.

3. Diş çekme makası

Tıp tarihinin korkunç gerçekleri - Eğer modern dişçiliğin çok rahatsız edici olduğunu düşünüyorsanız, bir de nereden buralara geldiğimize bakın. Ortada gözüken vida dişe geçirilip, diş çekme olayının daha kolay olması sağlanıyordu. Tabi ki bunlar anestezinin icadından önce olduğunu unutmayın.

Eğer modern dişçiliğin çok rahatsız edici olduğunu düşünüyorsanız, bir de nereden buralara geldiğimize bakın. Ortada gözüken vida dişe geçirilip, diş çekme olayının daha kolay olması sağlanıyordu. Tabi ki bunlar anestezinin icadından önce olduğunu unutmayın.

4. Kendini ameliyat eden bir doktor

Leonid Rogozov, kendi söküğünü dikemeyen terzilere cevap niteliğinde bir hareket ile kendi apandisit ameliyatını 30 nisan 1961 kendi yapan bir Sovyet doktor. Bir insanın başına gelebilecek en büyük ağrılardan biri olan apandisit ağrısını kendisini ameliyat ederek çözmüş ve tarihe geçmiştir. Atalarımızın da dediği gibi “kendi göbeğini, kendin kes”.

Leonid Rogozov, o zamanlar 27 yaşında genç bir Rus doktor.

5. Reşitizm Tedavisi

Raşitizm genellikle D vitamini eksikliğine bağlı olan kemiklerde zayıflığa ve şekil bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır. Günümüzde D vitamini takviyesiyle tedavisi yapılmaktadır. Fakat geçmiş zamanda, tedavi sadece bir solaryum aletiyle yapılmaktaydı. Bu deney için iltica edenlerin çocuklarını veya yetim kalan çocuklar bu deneylerde kullanılıyordu.

6. Tahta Protez

1890-1900 yılları arası çekildiği sanılan bu fotoğrafta bacağını kaybeden bir kadına takılan tahta protezi görüyoruz.

7. Bel kemiği Makinası

1878’de, Dr Clark’ın bel kemiği makinası belinde rahatsızlığı olan hastaların birkaç saniye, birkaç saat yada birkaç gün yürüyebilmesine yardımcı olabilmesi için piyasaya sürüldü. Aslında bu ürkütücü aletin etrafındaki çerçeve çok ağırdı ve hasta olan insanı boş verin, sağlam bir insan bile güçlükle santimetreleri gidebiliyordu.

8. Fizyoterapi Cihazı

“Walter Reed fizyoterapi deposu” Fizyoterapi Cihazı, 1920’ler…

9. Cerrah Testeresi

Baş ağrısına çare bulmak isteyen doktorlar cerrah testeresi denilen aletle hastanın kafa tasına delik açma yöntemini kullanıyorlardı.

10. Plastik Cerrahi

Belki inanması zor olabilir ama basit plastik cerrahi çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu yüzden günümüze kadar son derece basitti. Bu ürpertici maskeler yüzdeki yaralanmaları gizlemesi için kullanılıyordu.

11. Nörolojik Muayene

Elektrikli cihaz ile Nörolojik muayene, 1884.

12. Protez

Protezlerin kullanımı Antik Mısır’a kadar gitmektedir. Modern zamanlara kadar bu Steampunk dünyadan çıkmış gibi gözüken rahatsız edici, pratik olmayan ve sahiplerini utandıran protezler kullanılmıştır.

13. İlk Yardım Çantası

Amerikan İç Savaşında Kullanılan İlk Yardım Çantası, 1860.

14. Doğum Fantomu

İtalya’da 18. yüzyılda bebeklerin nasıl doğduğunu tıp ve ebelik eğitimi alanlara öğretmek için kullanılırdı.

15. Öksürük Şurubu

Eroin ve Kokain Öksürük Şurubu: Bağımlılık yapıcı özelliği keşfedilmeden önce, eroin ve kokain ağrı kesici olarak kullanılıyordu. Üretici olan Bayer bu maddelerin bağımlılık yapıcı özelliğini bulmadan önce bir kaç yıl boyunca bu 2 madde öksürük şurubu olarak kullanıldı.

16. Doğum Sandalyesi

Doğumda kullanılan sandalye. 1800’lü yıllara kadar…

17. Ameliyat Bıçakları

19. yüzyılda Çinliler tarafından kullanılmaktaydı.

18. Radyoloji Teknisyeni

Radyoloji teknisyeni hemşire, Fransa Birinci Dünya Savaşı 1918.

19. Veba Doktorları

1800’ler de bu korkunç görünüme sahip veba doktorları sadece Hıyarcıklı Veba salgınını tedavi etmesi için çağrılırdı. O zamanlarda hastalığın koklama yolu ile yayıldığını düşünen bu doktorlar kendilerini korumak için içi çiçeklerle dolu bir gagaya sahip tüyler ürpertici maskeler giyerlerdi. Bu doktorlar tedavi olarak hastayı kırbaçlama(ya da azarlama) yöntemini kullanıyorlardı çünkü veba “Tanrı’nın cezalandırması” olarak görülüyordu. Ayrıca tedavi süresince kanı temizlemesi için sülük kullanılıyordu.

20. Korsenin Zararı

Bayanların daha ince bir vücuda sahip olmak için kullandıkları korseler kaburgaları sıkıştırarak ölümlere yol açıyordu.

21. Organ Kesme Bıçağı

Alman Amputasyon (organ kesme) bıçağı:
18.yüzyıl 18.yy icadı olan bu bıçak, özellikle cerrahlar tarafından bacağı dizin altından kesmek için kullanılıyordu. Anestezi olmadan uygulanan yöntem hasta için çok uzun sürse de gerçekleştiriliyordu.

22. Ampütasyon Testeresi

17.yüzyıl Cerrahlar zengin olduktan sonra özellikle bu tarz tıp ekipmanlarına para harcamaktan oldukça hoşlanıyorlardı. Özellikle altın kaplamalı aletler çok gözdeydi. Ne yazık ki bu ekipmanlarda bakteri üremesi çok yaygındı ve çoğu cerrah, operasyonlar arasında testereyi yıkamıyordu.

23. Kurşun Çıkarıcı

16.yüzyıl 16.yüzyıl başlarında ateşli silahların yaygınlaşmasıyla kullanıma giren bu alet, kurşunu çıkarmak için kullanılan vidaya sabitlenmiş uzayıp kısalabilen uzun bir çubuktan oluşuyordu.

24. Yara Açıcı

Pis kanı akıtmak için kullanılıyordu.

25. Kafatası Testeresi

Zincirli bir düzeneğe sahip bu testere beyin ameliyatlarında kullanılıyordu.

26. Yapay Göz

Bu gözler, hastanın doğal gözüne en uygun gözü bulmak için gözle ilgilenen doktorlar tarafından kullanılıyordu.