Tarih Boyunca Gerçekleştirilmiş En Çarpıcı 9 Psikolojik Deney

İnsan beynini anlamak üzere geçmişten günümüze birçok deney gerçekleştirildi. Farklı konulardaki farklı deneyler, bugün psikolojideki temel öğretileri de bizlere sunmuş durumda.

Sizler için bu deneyleri kısaca özetledik…

Tarih boyunca gerçekleştirilmiş en çarpıcı 9 psikolojik deney…

1. Milgram deneyi

Milgram Deneyi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi askerlerinin işledikleri insanlık suçları sonucunda Milgram, bu insanların neden bu kadar kolay bir şekilde insanları öldürebildiğini incelemek istedi. Masum olan bir insanı öldürmenin ne kadar kolay ya da ne kadar zor olabileceğini ortaya çıkarabilmek amacıyla gerçekleştirilmiş olan bu deney, tarihin etik açıdan en tartışmalı deneyleri arasında da yerini aldı.

2. Stanford hapishane deneyi

Stanford hapishane deneyi

Görev bilinci nedir? Ya da daha doğru ifade etmemiz gerekirse bize bir görev verildiği zaman (bu görev aslında sahte olsa bile) bu görevi ne kadar benimseriz. Kendimizi ne kadar kaptırırız ve karakterimiz ne kadar değişiklik gösterir? Aslında yapabileceğimizi düşünmediğimiz şeyleri yapabilir miyiz? İşte bu soruların cevabını arayan Philip Zimbardo, yine tarihin en tartışmalı deneylerinden birini gerçekleştirdi ve maalesef bu soruların cevaplarına ulaştı.

3. Harlow’un maymun deneyi

Harlow'un maymunu

Anne şefkatinin tüm canlılarda bir çeşit ihtiyaç olduğu gerçeğini öğrenmek psikoloji camiası için fazlasıyla zor gerçekleşti. Harry Harlow, yavru maymunları annelerinden ayırarak bu şefkatin ne kadar gerekli olup olmadığını inceledi. Uyguladığı yöntemlerse son derece zalimdi.

4. Deneau uyuşturucu deneyi

Uyuşturucu maddelerin son derece zararlı olduğu konusu artık son derece bilinen bir durum ancak eski zamanlarda bu durumun o kadar da yaygın bir şekilde bilinmediğini belirtmekte fayda var. Bu sonuçlara ulaşabilmek için hayvanlar üzerinde yapılan korkunç deneylerse uyuşturucunun ne kadar korkunç bir şey olduğunu gözler önüne sermiş durumda.

5. Küçük Albert deneyi

Albert deneyi

Birçok kişinin sebebini bilmediği bir korkusu bulunuyor. Bu korkuların nasıl geldiğini ya da nasıl ortaya çıktığını araştırmak isteyen John B. Watson, birçok kişinin onaylamayacağı türden bir deneyi gerçekleştirdi. Bu deneyin sonucundaysa bir bebeğin hayatı geri döndürülemeyecek bir şekilde mahvoldu.

6. Seyirci etkisi deneyi

Seyirci etkisi deneyi

Etrafımızda yardıma ihtiyacı olan insanlara her zaman yardım edecekmişiz gibi düşünebiliriz ancak bu durum gerçekten de doğruyu yansıtıyor mu? Düşündüğümüz gerçeklerin aslında o kadar da gerçek olmaması gibi bir ihtimal mevcut.

7. Seligman deneyi

Öğrenilmiş çaresizlik

Belirli bir konuda başarısız olduğumuzu hissettiğimiz an vazgeçip pes eder miyiz? Bu özellik sadece bize mi özel yoksa başka canlılar da bunu hissediyor mu? Yenilmişliği kabul ediyor muyuz yoksa farklı bir yol arıyor muyuz?

8. Hacıyatmaz deneyi

Bobo doll deneyi

Şiddet konusu günümüzde video oyunlara mal edilmiş durumda. Peki, şiddeti kimden ve nereden öğreniriz? Bu soruya bir cevap arayan bu deney sonucunda şiddet, çocukların yer aldığı bir deney sonucunda test edildi.

9. Monster study

Monster study

Kekemelik konusu psikolojinin uzun süredir ilgilendiği bir konu ancak bu konuyu araştıran psikolojik deney, kimsesiz çocukların üzerinde gerçekleşti. Bunun sonucunda birçok çocuğun hayatı da mahvoldu.