Sosyal pazarlama yöneticisinin sahip olması gereken 10 yetenek

Bir dijital pazarlama yöneticisinin bu hızlı gelişen ortamda başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu beceriler nelerdir?

İlk önce dijital pazarlama yöneticilerinin ve profesyonellerinin karşılaştığı zorlukları ve ustalaşmak için ihtiyaç duydukları becerilerin neler olduğunu daha yakından inceleyelim.

1. Veri analizi

Birçok dijital pazarlamacının gözlerinin dolmasına, ellerinin terlemesine ve kontrolsüzce hareket etmesine neden oluyor. Bu durum yeni bir takım üyesi, çalışma arkadaşı ve veri analisti gerektiriyor.

Artık, pazarlamanın “Pazarlama Çılgınları” na bırakıldığı günler sona erdi. Bu durumda kreatif pazarlamacının yeni bir ortağa ihtiyacı olacak.

İyi veri analizine duyulan ihtiyaç ve bu gücün bir örneği olarak bir uluslararası havayolu şirketi olan Qantas’ın uygulamalarıdır.

  • 10 milyon üye
  • 1,3 milyar dolar gelir
  • Her yıl 800 milyon dolar ödül

Verileri iyi analiz ederek ve bu edinilen bilgilerle karlılığı önemli ölçüde arttırabilmiş ve 300 milyon dolara yükseltmeyi başarmışlardır.

2. Ücretli sosyal medya reklamcılığı

Bir pazarlama aracı olarak kullanılmaya başladığında, sosyal medyanın vaat ettiği şey, ücretsiz olarak kazanılmış global bir erişimdi. Önce, verilerinizi toplayarak, daha sonra da size geri satmaya çalışan Facebook bu dengeleri değiştirdi.

3. Eposta pazarlama

Bir pazarlama aracı olarak gücü genellikle hafife alınmaktadır. Araştırmacılar tarafından sunulan yeni bir raporda, veritabanlarında 6 milyondan fazla e-posta olmasına rağmen, uygun bir e-posta pazarlama platformunun bulunmadığıdır. E-posta listeleri, diğer sistemlerden manuel olarak alınmaktadır.

En iyi performans gösteren pazarlama kampanyaları ve satışlar, e-posta listelerinden gerçekleşir.

4. Arama motoru pazarlaması

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak süreç ve zaman alabiliyor. Ancak, zamanla trafiğinizin artmasını istiyorsanız web sitenizi ve blogunuzu organik arama sonuçlarına göre optimize etmeyi ihmal etmeyin.

5. Teknoloji araçları ve platformları ile yeteneklerinizi geliştirin

Pazarlamacının geçmişteki işi genellikle reklam ajansını yönetmekti. Ama şimdi teknolojiyi daha yakından anlamaları gerekiyor.

Ücretsiz araçlar

Çok çeşitli ücretsiz araçlar var. Bunlardan bazıları:

  • Facebook Insights
  • Twitter analizi
  • Google analytics vb.

Platformlar

Bunlar arasında dijital pazarlama, e-posta pazarlaması ve pazarlama çabalarınızı ölçeklendirmenize olanak sağlayan uzman sosyal medya pazarlama platformları yer almaktadır.

Bunlardan bir tanesi Teradata’nın Planlama ve Harcama Yöneticisi, İş Akışı ve İşbirliği Yöneticisi ve Pazarlama Varlık Yöneticisi’nden oluşan Pazarlama İşlemleri ürünü vb.

E-posta pazarlama platformları, yüzlerce platform var ama birkaçı, Mail Chimp, AWeber, iContact vb.

6. Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması birçok parçanın bütünü gibidir. Biraz karmaşık gelebilir. Otomasyon da dahil olmak üzere pazarlama çabalarınızı arttırmanıza izin veren çeşitli sosyal ağları ve sosyal medya pazarlama araçlarını anlamanız gerekir.

Doğru hedeflere ulaşmak için çeşitli taktikler var. O zaman reklamı ve içeriği tasarlamanız gerekir.

7. İçerik pazarlama

İçerik, tüm pazarlamanın temelidir. Resimlere, blog yazılarına, ücretsiz e-kitaplara ihtiyacınız var ve bu liste böyle devam ediyor.

İçerik pazarlaması iyi yapıldığında, bağlılığın artması, iyileştirilmiş SEO ve potansiyel satışlar gibi sağladığı birçok fayda vardır.

8. Mobil pazarlama

Mobil patlama ve akıllı telefonların yükselişi birçok pazarlamacının hazırlıksız yakalanmasına neden oldu. Pek çok markanın mobil için hazır olmayan bir web sitesi var ve müşterilerin sizinle etkileşimini kolaylaştıran uygulamalar içermiyor.

Bu pazarlama becerisinin hızlı öğrenilmesi gerekiyor!

9. Viral pazarlama

Hızlı hareket etmek için içerik buna odaklanmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak arada sırada video, blog yazısı veya görüntünün viral hale gelmesi marka bilinirliği açısından fayda sağlayan unsurlardn biridir.

10. Görsel pazarlama

Görsel kullanıyorsanız daha fazla katılım ve paylaşım alabileceğinizi bilmelisiniz.

Görsel pazarlama becerisi geliştirilmeye değer.