Soğuk havalarda cilt bakımı nasıl olmalı?

Rüzgarlı ve soğuk hava, cildimizin nem tutma kapasitesini düşürürken kurumalara, çatlaklara ve kırışıklıkları sebep olur. Bu yazımızda havaların soğumasıyla beraber cilt bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve canlı bir cilt için gereken uygulamalar hakkında bilgiler okuyabilirsiniz.

Göz çevresini nemlendirin

Kışın sert koşulları nedeniyle cildin kurumaya eğilimi artar. Özellikle göz çevresi, ince ve hassas olması nedeniyle soğuk havalarda daha fazla kurur. Kuruluk ise çizgi ve kırışıklıkların oluşmasını tetikler ve artırır. Bu nedenle, göz çevresini nemlendirmek ve korumak için özellikle kışın, göz kremi kullanmak çok önemlidir.

Bolca su tüketin

Dörtte üçü sudan oluşan vücudumuz için nem, en büyük gereksinimlerimizden birisidir. Bu nedenle sert kış koşullarının cildimize etkilerini azaltmak için öncelikle bolca su tüketmeliyiz.

Dudak kuruluğunu gidermek için

Dudaklarımızdaki kuruluğu gidermek için, doğal nemlendiriciler içeren hassas dudak bakım kremleri tercih edilmelidir. Aynı zamanda tatlı badem yağı, sızma zeytinyağı gibi doğal yağlar da dudaklarınızı nemlendirmek ve korumak için oldukça etkilidir.

Cilt hijyeni ve bakımına dikkat

Cilt hijyeni ve bakımı için cildin sabah akşam temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekiyor. Göz çevresi de dahil olmak üzere cildinizi uygun ürünlerle düzenli olarak temizlemek ve nemlendirmek, kış aylarında rutininiz olmalı. Bu sayede renksiz, sağlıksız ve mat cilt görünümünden kurtulabilirsiniz.

Peeling ile cildinizi nemlendirin

Ayrıca içi dolan gözeneklerinizin açılması ve derinlemesine nem kazanabilmek için belirli aralıklarla cildinize uygulayacağınız peeling de kış sezonunda cildinizin imdadına yetişecektir.