Sivrisinekleri anında uzaklaştıran 9 koku

Yaz aylarında hepimiz temiz havada daha fazla zaman geçirmek, parkta yürüyüş yapmak, yeşillik ve çiçeklerin tadını çıkarmak isteriz. Ancak sivrisinekler en harika tatilleri bile mahvedebilir.

Sivrisinekleri uzaklaştıracak doğal kokuların tariflerine birlikte göz atalım. Böylece yazın zevkini çıkarabilirsiniz.

1. Şekerli Vanilin

Vanilya tozunu bebek losyonu ile karıştırın ve vücudunuzun tüm açık kısımlarına sürün. Vanilinleri suda eritebilir ve ardından karışımı cildinizin açık alanlarına veya kıyafetlerinize serpiştirebilirsiniz.

2. Anason, Karanfil, Fesleğen veya Okaliptüs Esansiyel Yağları

Anason, karanfil, fesleğen veya okaliptüs esansiyel yağları, cildinizin maruz kalan bölgelerine seyreltilmiş olarak uygulayabilirsiniz. Bir bardak suya 5 veya 10 damla ya da bir su kaynağına püskürtebilirsiniz. Ayrıca bir pamuk topunu bu yağa batırarak pencere pervazına asabilirsiniz.

3. Karanfil

Bir bardak suya 5 gr. karanfil koyun ve 15 dakika kaynatın. 10 damlasını 1 çorba kaşığı kolonya ile karıştırın ve karışımı vücudunuzun açık bölgelerine uygulayın. Artık en az 2 saate yakın sivrisinekler sizden uzak duracaktır.

4. Ardıç dalları

Dışarıda otururken ateş yakmaya karar verirseniz, içine birkaç ardıç dalı atın.

5. Sedir Yağı

Sedir yağının kokusu sadece sivrisinekleri değil, aynı zamanda sinekleri ve hamamböceklerini de kovacaktır.

6. Demlenmiş Adaçayı

Adaçayının demlenmiş suyu ile açıkta olan bölgelerini yıkarsanız tek bir böcek dokunmaz. Bir miktar suya bir avuç adaçayı koyun ve kaynatın. Ancak demini kaynattıktan sonra 20 veya 30 dakika dinlendirmeniz gerekir.

7. Buğday Çimi Demlemek

Eski zamanlarda insanlar sivrisinekleri ve diğer kan emici böcekleri kovmak için buğday çimi demini kullanırdı. Bir miktar suya bir avuç buğday çimi kökünü koyun ve demleyin. Açık sarı bir renk alması için 3 veya 4 kez kaynatın. Yüzünüzü ve ellerini bu demleme ile yıkayın. Artık yanınıza tek bir sivrisinek gelmeyecek.

8. Fesleğen Yaprağı

Doğranmış taze yaprakları veya fesleğen çiçeklerini kullanabilirsiniz. Onları odanıza koyabilir veya vücudunuzun açık alanlarına sürebilirsiniz.

9. Yemeklik yağ, şampuan ve sirke

Sivrisinek ve sineklere karşı etkili bir kovucu hazırlamak için, yemeklik yağ, şampuan ve sirke gerekiyor. Bu malzemeleri eşit miktarlarda beyaz köpükler görene kadar karıştırın. Bu karışımı vücudunuza serpiştirebilir veya bir kaba döküp açıkta bırakabilirsiniz.

Bu kovucu çocuklar için güvenlidir ve kokusu yoktur.