Şeker Otu Bitkisi (Stevia) Hangi Tedaviler İçin Uygundur?

Doğada oldukça nadir bulunan şeker otu bitkisinin normal şekere göre 50 kat daha fazla tatlı bir tadı vardır. Doğal yolla alınan bu şeker birçok hastalığı da iyileştirebiliyor.

Kalp için tonik olarak ve yüksek tansiyonu düşürmek, mide ekşimesi ve böbrek rahatsızlıklarını hafifletmek ve tatlı isteğini bastırmak için kullanılırdı.

Bitki, İspanyolca konuşulan birçok ülkede hala Estevia olarak adlandırılır. Küçük bir parça yaprağıyla bu kadar güçlü bir şekerli tat veren başka bir bitki yoktur.

Yetişme Alışkanlıkları

Doğal yetişme alanı oldukça sınırlıdır ve Paraguay’a özgü bir bitki olarak kabul edilir. Yarı tropikal iklime sahip ve kışın az yağış alan bölgelerde yetişir. Günümüzde yabani hayatta nadiren bulunur.

Ekim ve Hasat

  • Birleşik Devletler’in birçok bölgesinde şeker otu seralarda ya da kap bitkisi olarak yetiştirilir.
  • Seradaki en uygun yetişme sıcaklığı 10-26 derece arasıdır. Bitki her ortamda büyümez ve -1 derecenin altında hayatta kalamaz.
  • Kuru toprağı sever, sıvı gübreye ve neme bol miktarda yaprakla yanıt verebilir.
  • Çoğalma genellikle çelikleme yöntemi ile olur.
  • Ilıman iklimlerde ticari yetiştirme genellikle seralarda olur.
  • İhraç etmek için bitkiyi üreten ülkeler Brezilya, Kanada, Çin, Japonya, Paraguay, Güney Kore ve Tayland’dır.
  • Yakın zamanda Asya’daki üretimin çoğu şekerotunu şekerin yerine tatlandırıcı olarak kullanmaya başlayan ilk ülke olan Japonya’ya ihraç edilmeye başladı.

Tedavi Amaçlı Kullanımı

Şeker Otu Bitkisi (Stevia)
  • Diabet
  • İnsülin rezistansı (prediyabet)
  • Yüksek tansiyon

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda şeker otu’nun pankreastan insülin salgılanmasını arttırdığı ama glikoz emilimi etkisi göstermediği, vücutta insülin hassasiyetini arttırdığı ve karaciğerde glikoz üretimini yavaşlattığı görülmüştür.

2.tip diabetli 12 insan üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Araştırmacılar bazı deneklere günde 1 gram şeker otu ekstresi (%91 steviosid, %4 rebaudosid A içeren) bazılarına da plasebo vermiştir. Şeker otu alanlarda glikoz seviyesinin plasebo alanlara göre daha düşük olduğu görülmüştür.

Steviosid ve rebaudosid A’nın kan basıncı seviyesini düşürücü etkileri de araştırılmıştır. Bu maddelerle yapılan bazı klinik deneylerde sistolik kan basıncı ve diastolik kan basıncında düşüş gözlenirken, bazı çalışmalarda bunun tersi görülmüştür. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kullanım Şekli

Toz olarak kullanımı: Toz haline getirmiş şeker otu yaprağı farklı şekillerde şekerin yerine kullanılabilir; yemeklere, içeceklere serpilebilir.

Likit ektsre olarak kullanımı: Şeker otu yaprağındaki temel bileşen olan steviosidi standardize eden gliserin ekstreleri mevcuttur. Bu ekstrelerden yapılmış ve yiyecekleri tatlandırmakta kullanılan ürünler de bulunabilir.

Uyarılar

Steviosid ve şeker otu yaprağının toksik, genetik ve kanser hastalığı açısından güvenli olup olmadığı laboratuar testleriyle araştırılmış ve güvenli olduğu görülmüştür. Şeker otu kan şekerini düşüren ilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır. Nadiren de olsa mide rahatsızlığına neden olabilir.