Şehir Hayatından Bunalıp Kaçıp Gitmek İsteyeceğiniz Kendi Halinde 17 Şirin Ege İlçesi

Sakinliği ve doğasıyla büyüleyen, oralara yerleşip bir daha dönmek istemeyeceğimiz şirin mi şirin Ege ilçelerinde olmak vardı şimdi.

1. Seferihisar – İzmir

Seferihisar / İzmir "Cittaslow'un belirlediği en sakin kentler arasına katılan ilk Türk kenti"

Cittaslow’un belirlediği en sakin kentler arasına katılan ilk Türk kenti olmasıyla dünyada da epey üne kavuşmuş bir ilçedir. Karakterini ve doğasını şimdilik korumayı başarmış nadir yerlerden biri. İşini bilenler Çeşme’yi değil Seferihisar’ı tercih eder.

Konum

2. Datça – Muğla

235 km’lik sahil şeridi ve 52 koyuyla denizden vazgeçemeyenler için ideal bir rota olacaktır. Oksijen zenginliğinde dünyanın en zengin ikinci bölgesi olması insanları  kendine çekmeye yeterli.

Konum

3. Selçuk – İzmir

Fotoğraf sahibi

İzmir’in turistik şehirlerinden Selçuk, yerel ve modern motifleri en iyi taşıyan ilçelerden biri. Üstelik Efes Antik Kenti de bu şirin ilçede bulunuyor. Şaraplarıyla ve kıyametin dokunamayacağı köy olmasıyla bilinen Şirince Köyü de gitmişken görülmelidir. Hristiyan turistlerin hacı olabildiği Meryem Ana Türbesi’ni de görebilirsiniz.

Konum

4. Bozcaada – Çanakkale

Nüfusu kafa dinlemek için ideal, anakaradan da uzak olunca hayata mola vermiş gibi hissedebilirsiniz. Üzümüyle, balığıyla, temiz havasıyla Ege’nin en güzel tatil yörelerinden biri.

Konum

5. Ortaca – Muğla

Dünyaca ünlü Dalyan, Ortaca sınırları içindedir. Tam anlamıyla bir doğa harikası. Turizmin henüz pahalılaştırıp bozamadığı ender yörelerden biriyken gidip tadını çıkarmak gerekir.

Konum

6. Dikili – İzmir

İzmir’in kuzey ilçelerinden Dikili, merkeze uzak olduğu için sakin kalabilen ilçelerden biri. Özellikle de Dikile’ye 22 km uzaklıktaki Çandarlı tam anlamıyla kafasına göre takılan bir görünüm çiziyor.

Konum

7. Didim – Aydın

Sakin olmak için kalabalık bir nüfusu olmasına rağmen kafa dinleyebilmek için ideal bir yer olmaya devam ediyor. Antik dönemden kalma eserleri ve deniz turizmiyle yabancı turistlerin de akın ettiği bir ilçe.

Konum

8. Urla – İzmir

Urla bembeyaz evleriyle ve dünyanın en eski limanlarından birine sahip olmasıyla biliniyor. Köyleri de tiyatro ve sera çiçekçiliği sayesinde önemli miktarda turist çekiyor. Kavak Yelleri dizisi de burada çekilmiştir.

Konum

9. Ödemiş – İzmir

Nüfus bakımından yoğun olsa da sakin kasabaları ve köyleriyle şehir hayatından kaçmak isteyenleri bekler konumda. İzmirlilerin hafta sonları sık sık ziyaret ettiği Gölcük, Birgi, Bozdağ gibi yerleri mevcut. Yolunuz düşerse köftesini yemeden dönmek olmaz.

Konum

10. Köyceğiz – Muğla

Hem denize gireyim hem de bol yağmuru olsun diyorsanız Türkiye’de bu konuda Köyceğiz’in alternatifi yok. Rize’den sonra en fazla yağış alan ikinci kent olma özelliği var, yağmur olmadığındaysa denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Konum

11. Gökçeada – Çanakkale

Fotoğraf sahibi

Her ne kadar Ege Bölgesi’nde yer almasa da Ege Denizi’nde bulunduğu için listeye almamak olmazdı. İnsana sessizliği ne kadar özlediğini farkettiren Gökçeada, organik tarımı ve zeytinyağıyla da ünlü.

Konum

12. Foça – İzmir

Fotoğraf sahibi

Foklarıyla ünlü Foça’nın adı da bu foklardan geliyor. İyon döneminde foklardan dolayı Phokaia ismini alır ve günümüze kadar Foça olarak gelir. Fotoğraftaki kayalıklarıyla da ünlü olan bir sahil ilçesidir.

Konum

13. Dalaman – Muğla

Sıcak iklim tutkunuysanız Türkiye’deki en sıcak havalardan birine sahip yerleşim yerleri arasında Dalaman da var. Önemli koyları bulunuyor, bu herkesten uzak koylarda bronzlaşmanın üst noktalarına ulaşmak isteyenler için ziyaretçilerini beklemeye hazır.

Konum

14. Burhaniye – Balıkesir

Kuzey Ege’nin henüz keşfedilmemiş ilçelerinden olduğu için kültürel kimliğini korumayı başarmış. Yükseklerde gözünüz yoksa sahilleriyle ve iki dağ arasındaki konumuyla tam da istediğiniz yer olabilir.

Konum

15. Ula – Muğla

Bodrum, Marmaris, Fethiye’ye yakın olsa da sizin aradığınız daha sakin bir yerse Ula tam da kafa dinlenilecek bir ilçe. Gökova ve Akyaka’ya gittiğinizde ise o yoğun şehir hayatına bir daha dönmek istemeyeceğiniz kesin. Aynı zamanda Dondurmam Gaymak filminin çekildiği ilçedir.

Konum

16. Karaburun – İzmir

Fotoğraf sahibi

Denize kıyısı olsun, sahil suyu da tertemiz olmalı diyenlerdenseniz Karaburun doğru adres. Yanı başındaki yağmalanmış Çeşme yerine Karaburun’da olmak daha doğru tercih olacaktır. Fotoğrafta ilçenin en güzel köylerinden Mimoza Köyü’nü görüyorsunuz.

Konum

17. Tire – İzmir

İzmir’e 80 km uzaklıktaki Tire, yeşile hasret kalanlar için ideal bir yer. İnsanına yabancılık çekmek mümkün değil, Tire’deki ilk gününüzde yöre insanlarını yıllardır tanıyormuş hissine kapılmanız olası. Dünyanın en büyük açık pazarlarından birini ziyaret etmek istiyorsanız salı günleri uğrayabilirsiniz.

Konum