Sebebini tahmin bile edemeyeceğiniz dünyadaki en ilginç 7 trafik kuralı

Bazıları kulağa oldukça saçma gelebilir. Sebebini tahmin bile edemeyeceğiniz ilginç trafik kurallarına yakından bakacağız.

Sebebini tahmin bile edemeyeceğiniz dünyadaki en ilginç 7 trafik kuralı sizi şaşırtabilir. Hazırsanız başlayalım!

1. ABD – California

Amerika Birleşik Devletleri, eyalet sistemi ile yönetilmesinin de etkisi ile, dünyadaki en ilginç trafik kurallarına sahip ülkelerden biri haline gelmiş. Özellikle ABD’nin California eyaletinde yol üzerinde dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer polisler bir yayayı yol üstünde uyurken yakalarsa para cezası kesiyor. Suçun tekrar etmesi halinde hapis cezası bile verilebiliyor.

2. Manila

Nüfus hızla artmaya devam ettikçe ülkelerin trafik sorunları da başa çıkılamaz bir seviyeye geliyor. Manila’da ise bu sorun oldukça ilginç bir kural ile çözülmüş. Plakalara göre araçların girip giremeyeceği yerleri belirleyen Manila yetkilileri, buna kodlama sistemi adını vermiş. Örneğin eğer plakanızın sonu 1 veya 2 ile bitiyorsa, Pazartesi günleri sabah 7, akşam 7 arasında aracınızı kullanamıyorsunuz.

3. Rusya

Herkes aracının temiz olmasını ister. Fakat yağmur, çamur derken zaman zaman aracımızı temizlemeyi unutuyoruz. Öte yandan Rusya vatandaşlarının buna dikkat etmesi gerekiyor zira eğer Rusya’da yaşayan bir araç sahibi iseniz, aracınızın kirliliği yüzünden ceza yiyebilirsiniz.

4. Danimarka

Trafiğe çıkmadan önce kontrol ettiğiniz ilk şey nedir? Lastik havası ya da far takımları olabilir mi? Cevap bunlardan biri ise Danimarka’da yaşamıyor olma ihtimaliniz yüksek zira Danimarka’daki araç sahipleri ilk olarak aracın altında biri var mı diye kontrol etmek zorunda. 

5. Japonya

Yağmurlu günlerde yayaların en nefret ettiği şey araçların su sıçratması olabilir. Eğer siz de bu durumdan nefret ediyorsanız bir sonraki evinizi Japonya’dan almakta fayda var zira ülkede bu durumun bir kuralı bulunuyor. Eğer bir yayanın üzerine çamur ya da su sıçratırsanız trafik cezası ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

6. İskandinavya

Eski Volvo modellerinin farının kapanmıyor oluşunun bir sebebi var. İskandinavya’nın anayasasına göre kullanıcıların farlarını kapatması tamamen yasaklanmış durumda. Tabi ki kuralın temelinde İskandinavya’nın güneşsiz geçen kış aylarının payı da büyük.

7. ABD – Nevada

ABD’nin Nevada kentinin büyük bir kısmı çölden oluşuyor. Las Vegas’ı içerisinde barındıran eyalet oldukça büyük olduğu için kimileri develeri seyahat için kullanabiliyor. Fakat aman dikkat, polislere yol üstünde yakalanırsanız büyük bir para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.