Sarımsak yutmanın 4 faydası

Sarımsak faydalarıyla bizi her geçen gün şaşırtmaya devam eden bir bitki. Sarımsak yutmanın faydası eski çağlardan beri biliniyor. Son zamanlarda sarımsağın faydaları modern bilimde de doğrulanmaya başladı. Sarımsak yutmanın faydalarını merak ediyorsanız, işte size fırsat! Gelin sarımsak yutmanın faydalarını hep birlikte öğrenelim.

Sarımsak içerisinde Allium barındıran soğangiller ailesinden bir bitkidir. Sarımsak, dünyanın birçok yerinde yetişen ve güçlü kokusu ve lezzetli tadı ile yemeklerde kullanım konusunda oldukça popüler. Sarımsak yutmanın sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Ancak tansiyon düşüklüğü olanlara sarımsak yutmak tavsiye edilmiyor. Tarih boyunca sarımsak sağlık ve tıbbi özellikleri sayesinde kullanılıyor.

Kalorisi az olan sarımsak inanılmaz bir besleyici bir sebzedir.

Bir diş sarımsak:

Manganez: Günlük değerin %2’si

B6 Vitamini: % 2’si

C vitamini: % 1’i

Selenyum: % 1’i

Lif: 0,06 gram

Uygun miktarda kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, demir ve B1 vitamini barındırıyor.

Sarımsak yutmanın 4 faydası

Sarımsak yutmanın faydalarını uzmanlar şu şekilde açıklıyor:

Kanseri önler

Çalışmalar sarımsak yemenin göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiş. Çin’de yapılan bir çalışmada haftada 2 kez çiğ sarımsak yiyenlerin kansere yakalanma riskleri yarı yarıya azalmış.

Kan şekerini düşürür

Klinik bir çalışmada, Metformin ve sarımsak özü alan hastalarda tek başına metformin alanlara göre daha iyi bir glisemik kontrol sağlanmış. Ayrıca sarımsak alan grupta düşük trigliserid ve total kolesterol seviyeleri varmış.

Besin zehirlenmelerine karşı savaşır

Bilim insanları, besin zehirlenmelerinde sıklıkla karşılaşılan Campylobacter jejuni bakterisine karşı geleneksel antibiyotiklerden ziyade sarımsağın yüz kat daha etkili olduğunu saptamışlar.

Artiriti önler

Araştırmacılar, Allium sebzelerinden (soğan, sarımsak, pırasa) yüksek bir diyet tüketen kadınlarda kalça artiritinin görülme oranı daha az. Bu sebzelerde bulunun Dialil Disülfür denilen bileşik eklemlerde kıkırdak deformasyonunu engeller.


Sarımsağı ezilmiş ve çiğ olarak tüketebilirsiniz. Kuru veya toz sarımsak yerine sevilen yemeklerde taze olarak da kullanabilirsiniz. Ezildiğinde hidrojen sülfit açığa çıkar. Bu da sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekler ve kalp üzerinde sayısız olumlu etki oluşturur. Tadını seviyorsak pişmiş yemeklere koymak yerine çiğ tüketilebilir çünkü pişirme işlemi hidrojen sülfit oluşumunu engellemektedir.