Şanlıurfa’da Gezilecek En İyi 18 Yer

Peygamberler diyarı ve Türkiye’nin en büyük yedinci şehri olarak kabul edilen Şanlıurfa’da sizler için gezilecek en iyi yerleri listeledik.

1. Balıklıgöl

Halil-ür Rahman Gölü olarak da bilinmektedir. İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinir.

sanliurfa.bel.tr

Balıklıgöl, 150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindedir. Derinliği 3-5 metre civarındadır. İçinde efsanelere konu olan sazan türü balıklar bulunmaktadır.

Konum

2. Aynzeliha Gölü

Gölün etrafında insanların rahatlıkla oturup, bu tarihi dokunun atmosferini içine çekip dinlenmesi için çay bahçeleri mevcuttur.

sanliurfa.bel.tr

Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi sayısı çok olan gölün içerisinde ise iki tane kayık bulunmaktadır. Misafirler, istediği taktirde kayıkla küçük bir tur atabilmektedirler. 

Konum

3. Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi, İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığı tepe olarak biliniyor. Kalenin M.Ö. 2000 yılında yapıldığı tahmin ediliyor.

Kale üstünde bulunan iki taş sütun kalenin kendisinden daha çok dikkat çekiyor çünkü bu iki sütunun Hz. İbrahim’in mancınık tekniği ile ateşe atılmasında kullanılan sütunlar olduğuna inanılıyor.

sanliurfa.bel.tr

Urfa Kalesi’nin, üç tarafı kayadan oyma hendek ile çevrilidir. Ayrıca Aynzeliha Tüneli ile kale ile Aynzeliha Gölü arasında geçit sağlanmıştır.

Konum

4. Harran

sanliurfa.bel.tr

Şanlıurfa merkeze 48 km. mesafede olan ilçenin adı, etimolojik yapısı itibariyle eski uygarlıklarda “yolların kavuştuğu yer”, “kavşak” anlamına gelmektedir.

5. Harran Kalesi

sanliurfa.bel.tr

Harran Kalesi, şehrin güneydoğusunda şehir suruna bitişik olarak inşa edilmiştir. 90×130 metre boyutlarındaki kale üç katlıdır.

6. Ulu Camii

Mermer sütunlarının kırmızı renginden dolayı Kızıl Kilise olarak da anılan yapı, 1170-1175 yılları arasında Cami’ye dönüştürüldü.

Caminin minaresi Cumhuriyet döneminde eklenen saat ile saat kulesine dönüştürülen cami, bu özelliği ile şehrin tek saat kulesine de ev sahipliği yapıyor.

7. Selahaddin Eyyubi Camii

Mustafa Cambaz

Piskopos Nona tarafından 457’de yaptırılan Aziz Yuhannes Kilisesi’nin kalıntıları üzerine 900-1250 yılları arasında inşa edilen Selahaddin Eyyubi Cami, Urfa’nın en değerli kutsal yapılarından. Cami, kent merkezinde Vali Fuat Bey Caddesi üzerinde yer alıyor.

8. Bazda Mağaraları

sanliurfa.bel.tr

Bazda Mağaraları, Harran-Han el-Ba’rur yolunun 15. km’sinden itibaren yolun her iki tarafında tarihi taş ocakları bulunmaktadır. Bölgenin en önemli ve en güzel görüntüye sahip taş ocağıdır.

9. Soğmatar Antik Şehri

Şuayb Antik Kenti’nden 15 km. sonra Soğmatar Antik Kenti’ne varılır. Burası, Harran’a ise 53 km. mesafededir.

Soğmatardan sonra devam eden yol 27 km. sonra sizi Urfa-Viranşehir yol kavşağına çıkarır.

Konum

10. Şuayb Antik Şehri

sanliurfa.bel.tr

Şuayb Antik Kenti, Hanel Ba’rur’dan 11 km. sonradır. Harran’a ise 38 km uzaklıktadır.

sanliurfa.bel.tr

Yüzlerce kaya mezarı ve Roma dönemi mimarisini yansıtan evlerin kalıntıları bulunuyor.

Konum

11. Kümbet Evler

sanliurfa.bel.tr

Harran’daki evlerinin kubbe kısımlarının tuğla ile örtülmesinin iki sebebi vardır. Biri, bölgenin çöl olmasından dolayı ağaç malzemenin bulunmayışı, diğeri ise, Harran’da bol miktarda bulunan tuğla malzemesidir.

Harran evleri bölge iklimine uyumlu olarak yazın serin kışın sıcaktır.

12. Halfeti

Şanlıurfa kent merkezine 112 km uzaklıktadır. İlçe merkezi bu kıyı şeridi üzerinde ve sarp kayalıkların yamacında kurulmuştur.

İlçenin iklimi Fırat Nehrinin etkisiyle Akdeniz iklimi karakteristiği gösterir. Çok sayıda gezilecek görülecek yere sahip olan Şanlıurfa’da listede yer alan yerlere onlarca farklı noktayı eklemek mümkün.

Halfeti’nin tarihi geçmişi MÖ. 885 yılına dek uzanıyor.

yoldaolmak.com

İlçenin büyük bir kısmı Birecik Barajı’nın göl suları altında kalmıştır.

13. Göbeklitepe

Arkeoloji dünyasının en büyük keşiflerinden biri olan Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 20 km. uzaklıktaki Örencik Köyünde yer alıyor.

Göbekli Tepe’de bulunan 11,500 yıllık ibadethane insanların daha göçebe iken inanmaya başladığını gösterdi. Aynı zamanda insanların göçebelikten yerleşik hayata geçişine ışık tutacak birçok bilgi barındırıyor.

Dünya’nın en meşhur kalıntılarından birisinin Şanlıurfa’da yer alması ayrı bir gurur sebebi tabii. İnsanlık tarihi için oldukça önemlidir zira burasının hem tarihin ilk ve en büyük tapınağı olduğuna, hem de ilk buğday tarımının burada başladığına inanılmaktadır. Muhtemelen tek bir topluluk değil, civarda yaşayan pek çok topluluk tarafından ortak olarak inşa edilmiştir. Gidip görmeyenin gece rüyasına giriyormuş diyorlar!

Konum

14. Deyr Yakup (Yakup manastırı)

Deyr Yakup (Yakup Manastırı), Merkeze 10 km. uzaklıkta, güneyindeki dağların üzerinde yer alır.

Manastırın kuzeybatısında bir anıt mezar yer alır. Bu mezar anıtında, doğuya bakan pencerenin altında iki satırlık kitabe mevcuttur.

Yazıt, muhtemelen II. yüzyılın sonuna veya III. yüzyılın başlarına aittir. Manastırın da bu tarihlerde yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

15. Germuş Kilisesi

Germuş kilisesi, merkezin 10 km. kuzeydağusunda Germuş dağlarının, eteklerinde kurulan Germuş köyünde yer alır.  Köyün bugünkü ismi Dağeteği’dir. 19.yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Kilise, taştan ve iki katlı olarak inşa edilmiştir.

16. Reji Kilisesi (Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi)

Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi, Ellisekiz Meydanı’nın kuzeydoğusundadır. Yapı, 6. yüzyıla ait bir kilise kalıntısının üzerine, 1861 yılında inşa edilmiştir. Bugün hala çeşitli sosyal etkinlikler için kullanılmaktadır.

17. Kent Müzesi

 Kent Müzesi içerisinde kent maketi, Şanlıurfa’da yaşamış peygamberlere ilişkin hologramlar vasıtası ile görsel tanıtımlar yer alırken Şanlıurfa’ya ait önemli ve özellik arz eden her türlü bilgi, belge, berat, kitap, fotoğraf, el aletleri, müzik aletleri, mutfak araçları, geleneksel giysiler, el sanatlarına ilişkin malzemelerde sergileniyor.

18. Şanlıurfa Müzesi

Müze kompleksinin içerisinde Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarından tarihi eserler yer almaktadır. Bu eserler içerisinde dünya’nın bilinen en eski heykeli olan Balıklıgöl Heykeli, Göbeklitepe ve Nevali Çori’yeait tarihi eserler de yer almaktadır.

Müze harici, restoran, atölyeler ve çok amaçlı salon gibi birimleri barındıran yapıda tüm mekanlara iç avludan ulaşılır.