Şampiyon Haltercimizin Hayatını Anlatan “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” Filmi

Kırdığı dünya rekoruyla tüm Türkiye’nin ve dünyanın kalbini fetheden şampiyon halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmiyle ilgili sinemaya gitmeden önce bilmeniz gereken önemli detayları derledik.

Takvimler 1980’li yılları gösteriyor. Ülke darbenin amansız günlerini yaşıyor, herkes perişan vaziyette hayatını sürdürmeye devam ediyor. İşte o günlerde Bulgaristan’dan Türkiye’ye bir kahraman gelir: Naim Süleymanoğlu, nam-ı diğer Cep Herkülü! Adeta Türkiye’deki 55 milyon insanın umudu olur bu 1.55 boyundaki süperkahraman. Olimpiyatlardan ve spor müsabakalarından aldığı sayısız ödülle ülkemizin gururu olan haltercimizin anısını yaşatmak için nefis bir film çekimi yapıldı.

Daha önce Ayla filmini yöneten Mustafa Uslu bu filmde de karşımıza çıkıyor

Ayla filmiyle tüm Türkiye’yi ağlamaktan helak eden Mustafa Uslu, bu kez de “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmiyle karşımıza çıkıyor. Uslu, “İnsanları kemik gibi birbirine kilitleyecek” diyerek filmin ne kadar iddialı olduğunu en baştan söylüyor.

Yönetmen Özer Feyzioğlu’nun ilk projesi olması yönüyle de önem teşkil ediyor

Biyografik belgesel türünde olan “Naim Süleymanoğlu: Cep Herkülü” filminin dağıtımcı şirketi ise CGV Mars Dağıtım. İsmini Naim Süleymanoğlu’nun lakabından alan filmin yapım şirketi ise Dijital Yapımevi.

Senaryosunu ise Vedat Türkali’nin oğlu Barış Pirhasan yazdı

Naim Süleymanoğlu’nun hayatını ve spor kariyerini şampiyon haltercinin röportajlarından ve kardeşi Muharrem Süleymanoğlu’nu yazdığı kitaptan yola çıkılan filmin senaryosu, Barış Pirhasan imzası taşıyor.

Cep Herkülü Naim’in hayatına olan olaylara odaklanıyor

Darbe Türkiye’si, toplum yapısı, iltica ve daha fazlasına değinen filmde, Türk halkının o dönemdeki sosyolojik yapısını anlayabiliyorsunuz.
Film, sağlam oyuncu kadrosuyla adeta yıldızlar geçidine sahne oluyor

Hollanda asıllı 19 yaşındaki Türk oyuncu Hayat Van Eck’in Naim’i canlandıracağı filmde birbirinden önemli oyuncular yer alıyor: Yetkin Dikinciler (babası Süleyman Süleymanoğlu rolünde), Gürkan Uygun (ilk antrenörü Enver Türkileri rolünde), İsmail Hacıoğlu (Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye iltica etmesini sağlayan ekipte yer alan kişi rolünde), Uğur Güneş, Selen Öztürk (annesi Hatice rolünde), Renan Bilek, Bülent Alkış ve Barış Kıralioğlu.

Filmin çekimleri için “milyonlarca” kilometre yol gidildi!

Spor kariyerine 47 dünya rekoru sığdıran şampiyonumuzun merakla beklenen filmi için epey emek gösterildi. Filmin çekimleri Bulgaristan ve Türkiye de dahil olmak üzere yaklaşık 20 ülkede gerçekleştirildi. Yapımcı Mustafa Uslu’nun “Herhalde milyonlarca kilometre yapmışızdır. İnşallah Naim abiye ve ülkemize yakışır” diyerek adeta Türk toplumuna anı olarak armağan ettiği film bir alkışı şimdiden hak ediyor.

Filmin müzikleri ise şimdiden konuşulmaya başlandı. Yayınlanan ikinci teaser’ında usta piyanistimiz Fazıl Say’ın “İnsan İnsan” adlı parçasının çalması pek çok kişinin beğenisini kazandı. Sinematografisi Martin Szecsanov’a ait olan filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu üstlendi.

Cep Herkülü için ünlü rapçi Eypio şarkı yaptı

Eypio’nun film için çıkardığı Naim adlı şarkısı dinleyenlerden tam not aldı.

Afişinin halk oylamasıyla belirlenmesi bir ilke imza attı

Özellikle yapımcı Mustafa Uslu, filmle ilgili verdiği hemen her röportajda filmin insanları bir araya getirmesini istediğini dile getiriyor. Öyle ki 15 afiş tasarımı arasında ön eleme sonucunda belirlenen 4 afiş, filmin sosyal medya hesabı üzerinden halk oylamasına tutuldu. Oylamayı kazanan afiş ise, “Başarıya giden yolda Türk milleti arkanda” mesajını taşıması yönüyle diğer rakiplerini solladı. Tasarlanan afişler genel olarak hırs, azim ve bir arada olma gibi mesajlar taşıyor.