Sakarya Adapazarı’nın en güzel 21 yaylası

Ülkemizin en güzel yaylalarının ve yeşillik alanlarının bulunduğu illerden biri olan Sakarya, sınırları içerisinde barındırdığı doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Sınırları içerisinde birçok yayla, kaplıca, göl gibi doğal güzellikler bulunan Sakarya, hem doğa turizmcilerinin hem de kampçıların odak noktası olmuş durumda.

1- Soğucak Yaylası

900 dönüm kadar bir araziye sahip olan Soğucak Yaylası, 1.100 m. yüksekliğinde ve Sapanca’ya 17 km. mesafede. Sapanca-Muradiye Köyü istikametinden, Erdemli Köyü’ne gelmeden önce sağa ayrılan yolu takip ederek, 35 dakika kadar süren bir yolculukla yaylaya ulaşmak mümkün. En yoğun dönemi, Temmuz ayının ikinci haftasına denk gelen yayla şenlikleri zamanı. Yöre halkı ve çevre illerden gelen vatandaşların katılımıyla tam bir panayır havasında geçen “Soğucak Yayla Şenlikleri”, bir gün sürmekte, ancak yayla daha şenliklere bir hafta kala dolmaya başlamakta. Yayla şenlikleri kapsamında, bisiklet ve at yarışları, karakucak güreş müsabakaları, folklor gösterileri ve sanatçıların katılımıyla halk konserleri düzenlenmekte.

2- Dikmen Yaylası

Hendek İlçe sınırları içerisinde yer almakta. Hendek ve Dikmen Yaylası arası 1,5 saattir. Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem Köyleri’ne, buradan da yaylaya ulaşılabilir. Orman gülleri ile ünlü olan yaylada elektrik mevcut.

3- Hamzapınar Yaylası

Taraklı Yaylası’nın 1 km. aşağısında. Belengerme Tepesi’nin arka yüzünde kalan Hamzapınarı içimine doyum olmayan nefis bir soğuk suya sahip. Taraklı İlçesi’ne gelen konukların çoğunluğu Orman İşletmesi tarafından düzenlenen halka açık piknik alanına götürülür.

4- Belengerme Yaylası

Taraklı İlçesi sınırları içerisinde yer alan yayla, Karagöl Yaylası sınırında Hamzapınar Yaylası bitişiğinde, Tuzla Köyü’ne 1 km. mesafede. Belengerme Tepesi’nden bakıldığında tabiat harikası Karagöl Yaylası’nın tamamı görülebilmekte.

5- Katırözü Yaylası

Yayla, Pamukova’ya bağlı Eskiyayla köyü sınırları içerisinde. Eskiyayla köyü (1125 m. yükseklikte) üzerinden Katırözü Yaylası’na varılmaktadır. Soğuk kaynak suları ve geniş piknik alanları ile eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan yaylanın üst yanında bulunan mağarada hava sirkülâsyonu olmakta ve sarkıt dikitler bulunmakta.

6- Kirpiyan Yaylası

Geyve’den 28 km. (1,5 saat) mesafede olan Kirpiyan Yaylası, Karapürçek-Güçücek’ten ise 20-22 km. (1 saat) mesafede. Taraklı istikametinde Doğantepe yol ayrımından sola dönülerek Kamışlı Köyü yolu boyunca devam edilir. Kamışlı’ya gelmeden sağa ayrılan yola sapılarak Kirpiyan yaylasının yoluna ulaşılır. Kürklü Köyü bu yol üzerindeki son köy olup buradan Kirpiyan Yaylası ve daha da ilerleyerek Karagöl Yaylası’na ulaşılabilir.

7- Keremali Yaylası

Akyazı’ya 17 km. ve 30-35 dakika uzaklıkta olan Keremali Yaylası’nda yerleşim olup yayla evleri mevcuttur. Değişik yüksekliklerde birbirine yakın dört yayladan oluşmaktadır.

8- Sultanpınar Yaylası

Dokurcun yolu üzerinde olup Akyazı’ya 45 km. mesafededir. Akyazı-Dokurcun istikametinde Beldibi Köyü karşısından sağa dönerek Boztepe Köyü yoluna ulaşılır. Boztepe üzerinden Güzlek Yaylası, Sultanpınarı Yaylası, Yörükyeri Yaylası, Çiçekli Yaylası ve Acelle Yaylası’na, Acelle üzerinden de Yanık Yaylası’na gidilir. Şerefiye ve Beldibi köyleri arası 1 km. mesafededir. Beldibi-Sultanpınar Yaylası arası ise 16 km.dir. Sultanpınar Yaylası orman ile çevrili geniş ve düzlük bir alana kurulmuş olup oldukça yeşil, huzur verici bir ortam sunmaktadır. Yaylada Olukbaşı Et-Mangal Tesisleri ve Sultanpınar Yayla Pansiyon faaliyet göstermekte olup, yayla evleri mevcuttur.

9- Sulucaova Yaylası

Beldibi’nden 22 km. mesafede olup, ulaşım 50 dakika sürer. Yaylada yerli halkın yaz-kış oturduğu yayla evleri mevcuttur.

10- Yanık Yaylası

Sakarya’nın en büyük yaylarından biridir. Sulak bitki örtüsüne sahiptir. Doğa yürüyüşleri ve dağcılık faaliyetleri için uygundur. Acelle Yaylasından 15-20 dakika mesafede olup, yayla evleri mevcuttur.

11- Yörükyeri Yaylası

Dokurcun yolu üzerinde olup, Azizağa-Yörükyeri arası 20 km.dir. Yörükyeri Yaylası’na Sultanpınarı Yaylası üzerinden de ulaşılabilir.

12- Çiçekli Yaylası

Dokurcun yolu üzerinde bulunan Çiçekli Yaylası, Denderiz’den 30 dakika mesafededir. Sultanpınarı Yaylası’ndan doğu istikametine ilerleyip, Yörükyeri Yaylası üzerinden de ulaşılabilir. Yaylada yayla evleri mevcut.

13- Haydarlar-Kuloğlu Yaylası

Doğal Koruma Alanı içerisinde yer alan Kuloğlu Yaylası sık orman dokusu ve bol oksijeni ile keşfedilmeyi bekleyen ender güzelliklerdendir. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmekte. Akar yaylasına 10 dakika mesafededir. Davlumbaz Yaylası Haydarlar’a 10 dakika, Dokurcun’a 30 dakikalık mesafede olan yaylaya Dokurcun’dan güney istikametinde gidilerek Haydarlar Köyü üzerinden de ulaşılabilir. Şehir merkezine 67 km.’dir.

14- Davlumbaz Yaylası

Haydarlar’a 10 dakika, Dokurcun’a 30 dakikalık mesafede olan yaylaya Dokurcun’dan güney istikametinde gidilerek Haydarlar Köyü üzerinden de ulaşılabilir.

15- Turnalı Yaylası

Muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Dokurcun’a 40 dakikalık mesafededir.

16- Karagöl Yaylası

Taraklı’nın 21 km. kuzeydoğusunda Samanlı Dağları’nın uzantısı olan dağlar üzerinde yer alıp deniz seviyesinden yüksekliği 1120 m.dir. Etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir. İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, Nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüme bürünmektedir. Yaylada her hafta Cuma günleri pazar kurulur ve o gün akşama kadar çeşitli şenlikler yapılır. Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evleri ilgi çekmektedir. Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır.

Sakarya Karagöl Yaylasına giderken bilmeniz gereken 6 şey

17- Acelle Yaylası

Akyazı İlçesi’nin 35-40 km. güneyinde yer alır. Acelle yaylasına ulaşım stabilize yoldan her tür kara taşıtı ile yapılabilir. Kanlıca, kuzugöbeği gibi yer mantarları ve ağaç mantarları bulunur. Yaylanın tam ortasından Enişte Deresi geçmekte. Derede sazan türü pullu balıklar, kurbağa ve su kertenkeleleri mevcut. Dere suyu yaz mevsiminde oldukça sıcaktır. Yaylada her yıl Temmuz ayının son haftası şenlikler düzenlenir.

18- İnönü Yaylası

Pamukova İlçesi sınırları içerisinde yer alan yayla, özellikle hafta sonları İzmit ve İstanbul’dan gelen ziyaretçilerin kamp yapmaları için uygun. İnönü Yaylası’ndan 20 dakikalık bir yürüyüşle, orman içindeki bir patika takip edilerek daha yukarıdaki Erikli Yaylası’na çıkabilirsin. İnönü Yaylası’ndan doğrudan Hüseyinli Köyü üzerinden Pamukova-Çilekli-Mekece yoluna da çıkılabilir.

19- Kırca Yaylası

Bilecik istikametinden gelip, Pamukova’yı 2 km. geçtikten sonra, sol taraftan Karapınar yoluna sapılır. Yayla Karapınar Köyünden 13 km. uzaklıkta olup, 30 dakika mesafede. Alifuatpaşa’ya 30-35 dakika uzaklıkta olan yayla civarında Menekşeoruç ve Menekşesolak köyleri bulunmakta. Her yılın Temmuz ayında yaylada şenlikler yapılır.

20- Çiğdem Yaylası

Hendek ilçe sınırları içinde yer almakta. Dokurcun ve Çiğdem Yaylası arası 18 km.dir. Bununla birlikte Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem Köyleri’ne, buradan da 1.500 metredeki Çiğdem Yaylası’na ulaşılır. Yaylada her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenir. Şenlikte yaylada yetişen sebze, meyveler ve hayvancılık tanıtılmakta, çeşitli eğlenceler yer almakta. Turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye’nin en güzel on yaylasından biri olarak seçilmiştir.

21- Güzlek Yaylası

Dokurcun yolu üzerinde ve Akyazı’ya 45 km. mesafede. Akyazı-Dokurcun istikametinde Beldibi Köyü karşısından sağa dönerek Boztepe Köyü yoluna ulaşılır. Boztepe üzerinden Güzlek Yaylası, Sultanpınarı Yaylası, Yörükyeri Yaylası, Çiçekli Yaylası ve Acelle Yaylası’na, Acelle üzerinden de Yanık Yaylasına gidilir. Şerefiye ve Beldibi köyleri arası 1 km. mesafede. Beldibi-Güzlek Yaylası arası ise 12 km.dir. Her yıl mayıs ayında çevre köylerden yaylaya gelen yaylaklar burada bulunan yayla evlerinde Kasım ayına kadar kalmakta, bu süre içinde yaban çileği toplayıp satmakta ve hayvancılık yapmaktadır.