Sağlıklı bir yaşam sürmek için 25 ipucu

Ne kadar sağlıklısınız? Sağlıklı bir diyetiniz var mı? Düzenli olarak egzersiz yapıyor musunuz? Günde en az sekiz bardak su içiyor musunuz? Her gün yeterince uyku alıyor musunuz? Sağlıklı bir yaşam tarzınız var mı?

Hayat güzeldir ve gereksiz sağlık problemleriyle kendinizi boğmak istemezsiniz. Bugün, hayati organlarınız iyi çalışıyor olabilir, ancak yarın olmayabilir. Vücudunuza gerekli özeni gösterin.

Sağlık bir yaşam, sadece sağlıklı beslenme ve egzersizle ilgili değil, aynı zamanda olumlu bir kişisel imaj ve sağlıklı bir yaşam tarzına da sahiptir. Bu yazımda daha sağlıklı bir yaşam sürmek için 25 ipucunu sizlerle paylaşacağım.

1. Daha fazla su iç

Çoğumuz her gün yeterince su içmiyoruz. Vücudumuzun çalışması için su şarttır. Vücudumuzun %60’ından fazlasının sudan oluştuğunu biliyor musunuz?

Vücut fonksiyonlarını yerine getirmek, vücudumuzda besin ve oksijen taşımak için suya ihtiyaç duyarız. İdrar, bağırsak hareketleri, terleme ve solunum yoluyla günlük su kaybettiğimizden, su alımımızı yenilememiz gerekiyor.

2. Uykunu yeteri kadar al

İyi dinlenmiyorsanız, bunu daha fazla yiyerek telafi ederiz. Yeterince dinlenin. Bu durumda uyanık kalmak için atıştırmaya ihtiyacınız olmayacak. Ayrıca, uyku eksikliği erken yaşlanmaya neden olur. Bunu kimse istemez! 

3. Egzersiz yap

Araştırmalar, günlük egzersiz yapmanın yaşam ömrünün artmasına, hastalık riskinin azalmasına ve kilo kaybı dahil sağlığımıza muazzam faydalar sağladığını göstermiştir.

Yakın mesafeler için taşıt kullanmayın. Asansör yerine merdivenleri yürüyerek çıkın. 

Egzersiz yapmak acı çekmek ve kendinizi zorlamak değildir. Aynı zamanda hem sağlıklı olmak hem de eğlenmek demektir. Hangi egzersizleri seviyorsanız onları yapın.

Sadece koşu yapmayın. Vücudunuza uygun olan bir egzersiz türü seçin. Örneğin yürüyüş, yüzme, basketbol, ​​tenis bunlardan biri olabilir.

4. Bol bol meyve ye

Meyvelerde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Portakalın C vitamini içeren haplardan daha fazla fayda sağladığını biliyor muydunuz? Her sabah çeşitli meyveler yiyerek onlardan enerji alabilirsiniz.

5. Sebze yemeklerine ağırlık ver

Sebzeler, K vitamini, folat, A vitamini, manganez ve potasyum gibi birçok besin ve mineral içerir.

İki tür sebze vardır: Patates ve kabak gibi nişastalı sebzeler. Diğeri ise lahana, roka, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, uzun fasulye, domates, salatalık ve mantar gibi nişasta içermeyen sebzeler. 

Nişasta içermeyen sebzelerin tüketimine dikkat edin. Mümkün olduğunca farklı renkteki meyve ve sebzeleri tercih edin.

6. İşlenmiş yiyeceklerden uzak dur

İşlenmiş gıdaların tüketimini azaltın. Çünkü birincisi bu besinler hazırlanırken besin değerinin çoğu kaybolur, ikincisi eklenen koruyucu maddeler sağlığımız için pek de faydalı değildir. İşlenmiş gıdaların çoğu yüksek tansiyon ve kalp hastalığına sebep olan yüksek miktarda tuz içerir. 

7. Kendini çok sev

Kendini sevmek, sağlıklı bir yaşam sürmenin en önemli parçasıdır. Olumsuz bir öz imaja büründüğünüzde, doğal olarak zihinsel görünümünüz ve sağlığınız üzerinde de olumsuz etkileri görülecektir.

8. Yalınayak koş veya yürü

Yalınayak yürümenin veya koşmanın daha az strese maruz kalmanıza fayda sağladığını bilmeniz gerekir. Bununla birlikte birçok faydası daha vardır. Çevrenizdeki arazinin şartlarına göre yalınayak koşma egzersizlerine başlayabilirsiniz.

9. Olumsuz veya negatif insanları hayatından çıkar

Pozitif zihinsel sağlık, sağlıklı bir yaşamın en önemli parçasıdır. Hayatınızda negatif insanlara ihtiyacınız yok. Bir arkadaşınızın aşırı derecede kritik veya negatif olduğunu düşünüyorsanız, onu bırakın. 

10. Kendi olumsuzluklarından kurtul

Ortaya çıkan düşüncelerinizi dinleyin ve olumsuz düşüncelerinizden kurtulun. Olumsuzluğunuzu ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri sinirli hissettiğinizde kendinizi kontrol edebiliyor olmanızdır.

11. Doğru nefes al

Oksijen yaşam için hayati öneme sahiptir. Nefes almayı biliyor olabilirsiniz, ama düzgün nefes alıyor musunuz? Birçoğumuz düzgün nefes almıyoruz. Sığ nefesler alıyoruz ve akciğer kapasitemizin 1/3’ünü kullanıyoruz. Doğru nefes alın ama derinden alın.

12. Duruşunu düzelt

İyi bir duruşa sahip olmak nefesinizi iyileştirir ve daha akıllı ve çekici görünmenizi sağlar. 

13. Duygusal beslenme

Stresli, sıkılmış veya sinirli hissettiğinizde yemek yer misin?

Duygusal yemek yeme, gerçek açlıktan ziyade bir duyguyu doldurmak için kendini gösteriyor. Ancak, duygusal yemek sizi asla mutlu hissettirmez, çünkü yiyecekle ilgisi olmayan bir boşluğu doldurmaya çalışıyorsunuz. 

14. Küçük öğünler tüket

Bu mideniz için daha iyidir, çünkü bir seferde büyük miktarda yiyeceğin sindirilmesinden aşırı yorgunluk olmaz. Genel olarak, kendinizi aç hissettiğinizde yiyin ve doyduğunuzda durun.

15. Doyduğunda yemeği bırak

Birçoğumuz ne zaman doyduğunu anlayamaz. Bu durumda tabağının bitmesine veya önündeki yemeğin son lokmasına odaklanır. Bunu yapmayın. Doygunluk hissi geldiğinde yemek yemeyi bırakın.

16. Yağda kızartılmış yiyecekleri tüketme

Yağda kızartılmış yiyecekler, potansiyel olarak kansere neden olan bir kimyasal içerir. Yağlı yiyecekler tükettiğinizde halsizlik hissiniz artacaktır. Bunun yerine ızgara, buharda pişirme, tavada kızartma veya hatta çiğ yiyecekler gibi daha sağlıklı yöntemler kullanılarak hazırlanan yiyecekleri tercih edin.

17. Şekerli yiyecek ve içecekleri azalt

Şekerli yiyecekler, hamur işleri, çikolatalar, kurabiyeler, kekler ve jöleli çöreklerden oluşur. Mümkün oldu kadar bu yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

18. Alkol içme

Alkol bir idrar söktürücüdür, yani vücudunuzdaki suyu tahliye eder. Sadece bu değil, alkolün vücudumuz ve sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olduğu defalarca kanıtlanmıştır. Beynimizin, karaciğerin, akciğerlerin ve diğer ana organların düzgün çalışmasını engeller. Düzenli olarak alkol içiyorsanız, kesmeyi ya da en azından tüketiminizi azaltmanın zamanı geldi.

19. Organik gıdalar tüket

Organik gıda, kimyasal gübreler gibi sentetik madde içermeden üretilen gıdalardır. Genetiği değiştirilmiş organizmalar içermezler.

20. Bitkisel yağlara dikkat et

Yıllar geçtikçe sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladık. Birçok gıda ürününde ve günümüzde neredeyse tüm restoranlarda kullanılan birçok bitkisel yağın toksik madde içerdiğini bilmeyenimiz kalmadı.

21. Hayır demeyi öğren

Arkadaşlarınızla dışarı yemeğe çıktığınızda yemek istemiyorsanız hayır demesini öğrenmelisiniz.

22. Dışarı çıkarken içi su dolu şişe almayı unutma

Bu şekilde, istediğiniz zaman içebilirsiniz. Paradan tasarruf etmenizi sağlar ve gazlı içeceklere ihtiyacınız kalmaz.

23. Sigara içmeyi bırak

Sigara içmek sağlığa zararlıdır. Akciğer kanseri, böbrek kanseri, kalp krizi ve daha pek çok riski beraberinde getirir. Sigara içiyorsanız, yalnızca kendiniz için değil aileniz ve arkadaşlarınız için terk edin.

24. Yanında sağlıklı atıştırmalıklar bulundur

Eğer işte açsanız,  meyve, sebze suları ve yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin. Kurabiye ve çikolatalardan uzak durun.

25. Dişlerine iyi bak

Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın.