Sağlığımızı yavaş yavaş yok eden 12 küçük alışkanlık

Herkes sigara içmek veya çok fazla abur cubur yemek gibi alışkanlıkların sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebileceğini biliyor, ancak günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen çok az bilinen zararlı alışkanlıklar var.

Sağlığımızı yavaşça ve sessizce etkileyen en yaygın günlük alışkanlıklardan 12’sini sizler için derledik.

1. Cüzdanı arka cebe koymak

© paulofor / imgur

Cüzdan taşıyan herkes, onu saklamak için en uygun yerin pantolonun arka cebi olduğunu bilir. Ancak bu uygun olsa da kesinlikle sağlıklı değildir. 15 dakikalık kısa bir süre bile cüzdanın üzerine oturmak, omurganızın kaymasına neden olabilir ve omurilikleriniz değişmeye başlar.

Bu sonuç olarak omurganızın normal uyumunu bozabilecek bir asimetri oluşturacaktır. Cüzdanın üzerine uzun süre oturmak kronik bel ağrısına neden olabilir.

2. Elektronik cihazlar ile yatağa girmek

© depositphotos.com

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, yatmadan önce elektronik cihazların kullanılmasının uykumuzu kaçırdığını ve uyku kalitemizi düşürdüğünü göstermiştir. Yapılan bir ankette, yetişkinlerin %89’unun ve çocukların %75’inin yatak odasında en az bir elektronik cihaza sahip olduğunu gösteriyor.

Aynı zamanda kilo almamızı sağlar ve gündüz yorgunluğuna neden olur. Ayrıca verimlilik seviyemizi, öğrenme kapasitemizi ve stres seviyemizi etkiler. Yatmadan önce en az bir saat kendinizi elektronik cihazlardan izole etmek uyku kalitenizi büyük ölçüde artırabilir ve sağlığınızı koruyabilir.

3. Elleri sıcak suyla yıkamak

© depositphotos.com

Çeşitli çalışmalar, sıcak ve soğuk suyun mikrop öldürmede ve bakterileri elimizden çıkarmada eşit derecede etkili olduğunu göstermştir. Bu çalışmalara göre, ister 38 °C, ister 16 °C olsun, su sıcaklığı bakterilerin azaltılmasında önemli bir rol oynamadı. Ayrıca, soğuk suyun aslında ellerimiz için sıcak sudan daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır.

4. Plastik şişelerden içmek

© depositphotos.com

Plastik şişelerden içmenin güvenli ve sağlıklı bir şey olduğunu varsaymak mantıklı olacaktır. Ancak, tüm malzemeler eşit derecede güvenli ve çevre dostu değildir. Plastik şişeler, yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında saldıkları kimyasal maddeler için bir tehdit oluşturur.

Örneğin, şişeyi sıcak bir günde arabanızda bırakırsanız, içtiğiniz suyu kirletebilecek toksik bir kimyasal (bisfenol A) açığa çıkarabilir. Bu kimyasal endokrin sisteminizi etkileyebilir ve endometriozis ve meme kanseri riskinizi artırabilir.

5. Yemeği çok hızlı tüketmek

© depositphotos.com

Çok sayıda araştırma, hızlı yemenin ve yiyeceklerinizi çok hızlı çiğnemenizin birçok sağlık sorununa yol açabileceğini göstermiştir. Hızlı yemek, hızlı bir şekilde kilo almaya yol açabilir ve hatta kalp hastalığı, diyabet ve felç riskinizi artırabilir.

Hızlı yiyenlerin fazla yemesi de daha muhtemeldir, çünkü beyniniz için yemeğe başladığınız andan itibaren dolu olma sinyallerini iletmek yaklaşık 20 dakika sürer. Yani, dolu olduğunuz halde yemeye devam ederseniz, beyniniz tok olduğunu kabul etmek ve tepki vermek için yeterli zamanı bulamayacaktır.

6. Yedikten hemen sonra dişleri fırçalamak

© depositphotos.com © depositphotos.com

Bazılarımız yemek yedikten hemen sonra dişlerimizi fırçalama eğiliminde olsa da, bazı araştırmalara göre, yemek yedikten sonra en az 30 dakika beklemelisiniz. Dişlerimiz emaye ile korunur ve farklı yiyeceklerin oluşturduğu asitler bu koruyucu emayeyi yıpratır, bu da dişlerimizin yedikten hemen sonra en zayıf durumda oldukları anlamına gelir.

Neyse ki, vücudumuz tükürüğümüzün yardımıyla yüksek asit seviyelerini dengeleme yöntemine sahiptir, ancak bu zaman alır. Bu nedenle, yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak, yumuşak bir diş fırçası kullanıyor olsanız bile dişlerinize zarar verdiğiniz anlamına gelir. Dişlerinizi fırçalamadan önce tükürüğün işini yapması ve yüksek asit seviyelerini dengelemesi en iyisidir. En iyi alternatif, dişlerinizin iyileşmesini beklerken ağzınızı su ile çalkalamak veya şekersiz sakız çiğnemek olacaktır.

7. Kulakları pamuklu çubuklar ile temizlemek

Bir araştırmaya göre, kulaklarınızı pamuklu çubuklarla temizlemek kulak kirini kulak kanalına doğru iter. Aynı zamanda enfeksiyonlara, kulak zarında yırtılmalara ve kulak çınlamasına yol açabilir.

Aslında kulak kirini yalnız bırakmanız ve doğal olarak düşmesine izin vermeniz önerilir. Kulaklarınızı pamuklu çubuklarla temizlemek, kulakları kirlenmeye karşı hassas hale getirir. Yine de, kulaklarınızı temizlemeniz gerektiğine inanıyorsanız, bir havluyla temizlemek yeterli olacaktır.

8. El kurutma makinesi kullanmak

© last_avocado_left / reddit

El kurutucular, kağıt havlulardan daha çevre dostu bir çözüm olabilir, ancak kesinlikle bizim için daha sağlıklı değillerdir. Bir araştırma, halka açık tuvaletlerdeki el kurutma makinelerinin dışkı mikroplarını ellerinize bulaştırdığını gösterdi. El kurutucularının havayı üfleyerek bakterilerin tuvalet havasına karışmasına neden olur.

En iyisi el kurutma makinesi kullanmaktan kaçınmak ve ellerinizi eski moda bir şekilde bir kağıt havlu kullanarak kurutmaktır.

9. Çok fazla meyve suyu içmek

© depositphotos.com

Portakal suyunun C vitamini, B vitamini ve çeşitli antioksidanlar açısından zengin olduğu bilinen bir gerçektir. Aslında, meyve suyu içmek sağlıklı bir alışkanlık olarak kabul edilir. Bununla birlikte, çok fazla içmek sağlığımıza zarar verebilir, çünkü diş çürümesine, diyabet ve obeziteye neden olabilir.

Çok fazla meyve suyu içmenin bizim için zararlı olmasının nedeni yüksek seviyede fruktoz içermesidir. Ne tür meyve suyu içtiğiniz önemli değildir, çünkü en kaliteli meyve suları bile hala önemli miktarda şeker içerir.

10. Çok fazla tuz tüketmek

© depositphotos.com

Tuz, ihtiyaç duyulan bir tat takviyesi olarak yemeğimizi daha iyi hale getirse de, sağlığımız için o kadar da uygun değildir. Tükettiğiniz tuz miktarının sağlığınız üzerinde doğrudan etkisi vardır ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve mide kanseri gibi durumlarla ilişkilendirilmiştir.

Sonuçta, yüksek tansiyon kalbinizi, atardamarlarınızı ve böbreklerinizi zorlayabilir.

11. Çok fazla uyumak

© depositphotos.com

Uyku, vücudun kendini toparlayıp onardığı bir zamandır. Sağlık için daha fazla uyku varsayımı yanlıştır. Araştırmalar, uyuyakalmanın beraberinde birkaç sağlık tehlikesi getirdiğini kanıtlamıştır.

Doğru uyku miktarı bir kişiden diğerine değişir, ancak iyi uykunun genel ölçütü 7-9 saat arasındadır. Bunu en uygun uyku düzeni olarak düşünün. Düzenli olarak çok fazla uyku, daha yüksek ölüm oranları, depresyon, kalp hastalığı, obezite ve bozulmuş beyin fonksiyonlarıyla ilişkilendirilmiştir.

12. Bütün gün oturmak

© depositphotos.com

İnsanlar çalıştıkları, ders yaptıkları ve sosyalleştikleri zaman, genellikle bu faaliyetleri oturma pozisyonunda yaparlar. Çok fazla oturmak da görmezden gelmememiz gereken bir takım sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Oturmak, çok büyük bir enerji harcamasını içermez, bu da otururken çok fazla kalori yakmamanız anlamına gelir.

İşiniz oturmayı gerektiriyorsa, her 30 dakikada bir mola vermeyi, telefonda konuşurken ayakta durmayı ya da oturmanın olumsuz etkilerini en aza indirmek için birkaç kısa yürüyüşe çıkmayı deneyin.