Saç Dökülmesini Engellemek İçin Uygulayabileceğiniz 14 Pratik Çözüm

Saç dökülmesini yavaşlatmak veya durdurmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Ayrıca hamilelik sonrası saç dökülmesi gibi bazı durumlar kendiliğinden çözülebilir. Bu yüzden aşağıdaki önerileri bir uzmana danışarak uygulamanızda fayda var.

1. Akdeniz tipi beslenme

Akdeniz tipi beslenme

Yapılan bir araştırmaya göre, çiğ sebze ve Akdeniz tipi beslenme gibi taze otlar içeren bir beslenme düzeninin kellik riskini azaltabileceğini veya yavaşlatabileceğini ortaya koydu.

Tabağınızı vücudunuz için faydalı ve gerekli olan besinlerle doldurun.

2. Protein

Protein

Saç kökleri çoğunlukla keratin olarak adlandırılan proteinlerden oluşur. Saç dökülmesi olan 100 kişiyle yapılan bir deneyde, katılımcıların protein yapı taşları olarak görev yapan amino asitler de dahil olmak üzere çeşitli beslenme eksikliklerinin olduğu belirtildi (Kaynak).

Yumurta, fındık, fasulye ve bezelye, balık, az yağlı süt ürünleri, tavuk ve hindi gibi sağlıklı protein kaynaklarını tüketebilirsiniz.

3. A vitamini

A vitamini

A vitamini sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) üretimine yardımcı olabilir, saç derisini daha sağlıklı tutar ve daha fazla tüy tutabilir. A vitamini bakımından zengin olan ıspanak, tatlı patates, biber gibi gıdaları tüketin.

4. Multivitamin

Multivitamin

Bilim insanları, A, B, C, D, demir, selenyum ve çinko vitaminlerinin sağlıklı saç hücreleri için önemli olduğunu belirlediler.

Gıda Takviyesi kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

5. D vitamini

D vitamini

D vitamini saçı beslemede ve korumada etkili vitaminlerden biridir. Kaynak

6. Biotin

Biotin

Biotin, H vitamini veya B7, vücuttaki yağ asidi sentezinde rol oynar. Bu işlem saç yaşam döngüsü için önemlidir ve eksikliğinde saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

7. Saw palmetto

Saw palmetto

Cüce çam ağaçlarının meyvelerinden elde edilen bu bitki, erkeklerin testosteron seviyelerini korumalarına da yardımcı olabilir. Bir araştırmada, palmetto tüketen katılımcıların %60’ının saç büyümesini artırdığı görüldü. Çalışmadaki dozaj günlük 200 miligram olarak belirlendi. Kaynak

8. Ginseng

Ginseng, saç derisinde saç büyümesini artırabilecek bazı fitokimyasallar (bitkiler tarafından üretilen kimyasal bileşikler) içerir. Özel dozajlar önermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Doktorunuza ginseng takviyesi almak istediğinizde danışın.

9. Saç yıkama

Saç yıkama

İki günde bir olacak şekilde yıkama, saç derisini sağlıklı ve temiz tutarak saç dökülmesine karşı koruyucu olabilir. İşin püf noktası, hafif bir şampuan kullanmaktır. Daha sert formüller saçı kurutabilir ve kırılmasına neden olarak saç dökülmesine yol açabilir.

10. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı saç tellerini ultraviyole (UV) ışığın etkilerinden korumaya yardımcı olabilir. Kaynak

11. Zeytinyağı

Zeytinyağı

Zeytinyağı, saçları kuruluk ve buna bağlı kırılmadan korumak için kullanılabilir. Zeytinyağı aynı zamanda genetik saç dökülmesinin yavaşlamasına yardımcı olabilecek Akdeniz diyetinin merkezi bir bileşenidir.

Birkaç yemek kaşığı zeytinyağı doğrudan saça uygulanmalı ve yıkanmadan önce 30 dakika bekletilmelidir.

12. Saç şekillendirme

Saç şekillendirme

Saçınızı kökünden çekebilecek ve potansiyel olarak aşırı dökülmeye yol açabilecek sıkı örgüler veya at kuyruğu modellerden kaçının. Saç derinizi tahriş etmemek için saçınızı kurumaya bırakın. Maşa veya düzleştirici gibi ısılı şekillendiriciler de saça zarar verebilir veya kırabilir.

13. Lazer tedavisi

Lazer tedavisi

Düşük seviyeli lazerler, genetik saç dökülmesi ve kemoterapi nedeniyle kaybedilenler için saç yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir. Bu seçeneğe kırmızı ışık tedavisi de denir.

14. Trombosit zengin plazma uygulaması

Saç derisine trombosit bakımından zengin plazma (PRP) enjekte edilmesi, saç dökülmesinden etkilenen bölgelerde büyümeyi teşvik eder. Kan, trombositleri ayırmak için bir santrifüjden geçirilir ve ardından kafa derisine enjekte edilir.