Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunlarından biri de saç dökülmesi. Bu dertten şikayetçi olanların aklını kurcalayan soruların başında ise şunlar geliyor: “Saçlarım neden dökülüyor?”, “Saç dökülmesine ne iyi gelir?”

Saç dökülmesi, hayat kalitenizi derinden etkileyebilir. Saçlarınız dökülüyorsa aslında saçlar gücünü kaybetmiş demektir. Saç dökülmesini önlemek için saçlarınıza en uygun bakım yöntemlerini uygulamalısınız.

Saç dökülmesinin bir çok sebebi olabilir. Mevsimsel değişiklikler, genetik faktörler, demir eksikliği, hormon problemleri, deri sorunları, vitamin-mineral eksiklikleri ve yanlış beslenme olarak sayabiliriz bunları.

Eğer siz de normalden fazla saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, saçlarınızda azalma, güçsüzlük, cansızlık hissediyorsanız önce doktorunuza nedenini öğrenmek için danışmalısınız.

Saç dökülmesi çaresiz bir problem değildir. Besinlerden faydalanarak saç dökülmesinin önüne geçmek ve azaltmak mümkündür.

Gelin, saç dökülmesi neden olur, erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir, hep beraber inceleyelim.

Saç dökülmesi neden olur?

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi saç dökülmesinin tek bir sebebi yok. Birden fazla sebep saç dökülmesine yol açabiliyor.Demir eksikliği ve anemi saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden biri. Demir içeren besinlerin daha sık tüketilmesiyle bu sorunun önüne geçilebiliyor.Stres diğer bir sebep. Uzun süre stres altında kaldıysanız, bir travma geçirdiyseniz 3-6 ay gibi bir süre sonra saçlarınızın hızla döküldüğünü fark edebilirsiniz. Genetik faktörler de etkili. İster erkek ister kadın olun ailenizde saç dökülmesine bir yatkınlık varsa sizde de görülme olasılığı oldukça yüksek.Protein eksikliği sebebiyle de saçlarınız dökülüyor olabilir. Yeteri kadar protein almadığınızda vücut bu eksikliği gidermek için saçın büyümesini durdurabilir. Tiroid bezi yeterince çalışmıyor ve yeterince hormon pompalamıyorsa bu da saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir.B vitamini eksikliği ya da aşırı A vitamini alımı da saç dökülmesini tetikleyebilir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Söz konusu saç dökülmesi olduğunda ilk işiniz kimyasallara başvurmak olmasın. Her ne kadar piyasada saç dökülmesine iyi gelen şampuan çeşitleri olsa da doğal birçok besin ve malzeme saç dökülmesinin önüne geçmek ve onu azaltmak için hazır bekliyor.

Ispanak, Pazı, Roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri bol tüketin

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri olarak demir eksikliğini gösterebiliriz. Bu nedenle demir oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, Roka, Pazı, Maydanoz, Nane gibi) buna bağlı saç dökülmeleri için en etkili önlem olabilir.

Demir eksikliği kandaki oksijen seviyesini düşürür ve bu da saç köklerine yeterince oksijen taşınmamasına neden olur.

Portakal, Greyfurt, Karpuz, Çilek gibi C vitamini içeren meyveleri bolca tüketin

C vitamini açısından güçlü olan meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekle kalmaz, güneş, hava kirliliği gibi saça zarar veren etkenlerden de en az seviyede etkilenmemize yardımcı olur.

Dolayısıyla C vitamini açısından zengin meyveleri tüketmek saç dökülmesine de iyi gelir.

Ceviz, Fındık gibi kuru yemişleri taze tüketin

E vitamini saçın doğal zaman örgüsünde uzaması için ihtiyaç duyulan vitaminlerin başında gelir. Dolayısıyla E vitamini açısından zengin ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler saçların sağlığına kavuşması açısından oldukça faydalıdır.

Özellikle iyot bakımından da zengin olan yer fıstığı saç dökülmesinin sebeplerinden biri olan tiroid bezi sorunlarını da engellediği için tüketilmesinde oldukça yarar var.

Balık başta olmak üzere deniz ürünlerine önem verin

Çinko saç köklerini güçlendirir ve hormonları düzenler. Bu sebeple çinko içeren balıklar ve midye, karides gibi deniz ürünleri saç dökülmesinin de önüne geçer.

SIk sık yoğurt tüketin

Kalsiyum ve protein içeren yoğurt saçların uzamasına ve saç köklerinin beslenmesine de yardımcı olur.

Tavuk, Hindi gibi protein kaynaklarını tüketin

Protein eksikliğinin de saç dökülmesine yol açtığı bilinmektedir. Kaliteli protein kaynakları olan tavuk, hindi gibi besinler saç dökülmesi konusunda da sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

Fasulye yemeyi ihmal etmeyin

Hayvansal protein almak istemiyorsanız protein kaynağı olan fasulye de saç sorunlarınızda size yardımcı olacaktır.

Havuç saç dökülmesine bire bir

A vitamini kaynağı havuç göz sağlığı kadar saç sağlığı için de olmazsa olmaz bir besin. Saç derisini koruyan ve sağlıklı saç köklerine sahip olmanızı sağlayan havuç saç dökülmesi için de birebir.

Sarımsak saç dökülmesine karşı etkili bir besin

Saç derisini toksinlerden temizleyen, saç derisine yakın bölgelerdeki kan dolaşımını artıran sarımsak bu özellikleriyle saç dökülmesine karşı savaşır ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Saç dokusunu ve saç köklerini güçlendiren sarımsağın bu özelliklerinden faydalanmak için onu çeşitli karışımlar içinde kullanarak saç derinize nüfuz etmesini sağlamalısınız.

Soğan kan dolaşımını hızlandırır

Soğanda yer alan kükürt kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve yeni saçların çıkması için gerekli olan kolajen üretimini artırır. Soğanı da tıpkı sarımsak gibi çeşitli karışımlar içinde kullanarak tüketmelisiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen karışım tarifi

Saç dökülmesine iyi gelen besinleri sıraladık; bir de saç dökülmesini hızla azaltacak bir doğal karışım tarifi vererek sizlere sağlıklı günler dileyelim.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı sarımsak suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı Hint yağı

Nasıl hazırlanır, nasıl uygulanır?

 • 3-4 diş sarımsağı rendeleyin ve suyunu çıkarın.
 • Elde ettiğiniz 2 yemek kaşığı kadar sarımsak suyuna yoğurt, Hint yağı ve balı da ekleyip karıştırın.
 • Bu karışımı saç diplerinden başlayarak uçlara doğru eşit miktarda yayın.
 • 30 dakika bekletin. Ardından saçınızı yıkayın, şampuanlayın ve ılık suyla durulayın.

Saç dökülmesi sorunu hayat kalitenizi etkileyebilir. Gücünü kaybeden saçlarınızın yeniden sağlıklı ve güçlü olması için kullanabileceğiniz doğal ürünler var. Erkeklerde ve kadınlarda saç sökülmesi farklı nedenlerden kaynaklanabilir ve farklı bakım yapmak gerekir.

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Erkeklerde saç dökülmesi genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi stres, çevresel koşullar gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Saçlarınızın dökülmesini önlemek için tamamen doğal ürünler kullanabilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı ve yıpranmalara karşı dayanıklı olması için uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağını kullandığınız şampuanın içersine 7-8 damla damlatabilirsiniz.

Avokado Yağı

Avokado yağı saçlara sürülerek iki saat kadar bekletilirse saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Badem Yağı

Badem yağı ile haftada iki kez saç diplerine masaj yapmak saç dökülmesini önler.

Argan Yağı

Argan yağı saç dökülmelerinde çok etkilidir. Bu yağı da haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Saçları güçlendiren ve canlılık veren Hindistan cevizi yağı da saç dökülmeleri için kullanılabilir.

Biberiye Yağı

Saçların dökülmesini önlerken saçları güçlendiren bir yağdır. Saç dökülmesine ne iyi gelir erkek kısmında öne çıkan yağlardan biridir.

Aloe Vera

Aloe Vera bitkisi saç dökülmelerine karşı en çok kullanılan bitkilerden biridir.

Sarımsak-Zeytinyağı Karışımı

Bir çay bardağı zeytinyağı ile birkaç diş sarımsak ezilerek karıştırılır. Bu karışım saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Daha sonra saçlar nemli bir havlu ile kapatılır ve beklenir. Bekletilebildiği kadar bekletilir. Son olarak saçlar ılık su ile yıkanır. Eğer sarımsak kokusu rahatsız etmesin istiyorsanız karışıma lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Isırgan Otu

Bir litre suya bir demet ısırgan otu eklenerek beş dakika kaynatılır. On beş dakika demlendikten sonra süzülür. Elde edilen ısırganlı su ile saçlar hafifçe yıkanır. Saçlar havluyla kurutulur. Saç dökülmesine ne iyi gelir sorulduğunda ısırgan otu ilk sıralarda yer alır.

Saç Dökülmesine Karşı Özel Karışım

Isırgan otu, biberiye otu, adaçayı, dulavratotu ve şeftali yaprakları kaynamış suya atılır. Ve on dakika demlenmesi beklenir. Demlenen su soğuduktan sonra saçlar bu suyla yıkanır. Bu karışım haftada iki kez uygulanırsa saç dökülmesi önlenir.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi sorunu erkekler kadar kadınların da çok sık yaşadığı bir sorundur. Yukarıda sıraladığımız saç dökülmesine iyi gelen doğal bitkisel yöntemler kadınlar için de geçerlidir.

Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi tüm yağlar kadınlar için de saç dökülmesini önleyen yağlardır. Bunlara ek olarak kadınların kullanabileceği farklı bitkisel karışımlar da vardır.

Lavanta

Bir tutam lavantayı 2-3 su bardağı kaynayan suya ekliyoruz. Kısık ateşte beş dakika kaynatıyoruz. Demlendikten sonra süzüyor ve elde edilen suyu saçlarımıza sürüyoruz. Yarım saat beklettikten sonra saçlarımızı duruluyoruz.

Isırgan-Lavanta-Adaçayı Karışımı

300 gram suyun içine birere çorba kaşığı ısırgan, lavanta ve adaçayı ekliyoruz. 8 dakika kaynattıktan sonra ılıyınca süzüyoruz. Elde ettiğimiz bu karışıma 1 çay kaşığı ısırgan yağı, yarım çay kaşığı kekik yağı ve bir tatlı kaşığı saf zeytinyağını ekleyerek blendırdan geçiyoruz. Lapa halindeki bu karışımı saç diplerine güzelce sürüp, streç filmle saçlarımızı kapatıyoruz. 2 saat beklettikten sonra saçlarımızı yıkıyoruz.

Sinameki-Zeytinyağı-Badem Yağı 

Kaynatılmış sinameki otu, zeytinyağı ve badem yağını karıştırılarak saç elde edilen suyla yıkanır. Birkaç saat bekletildikten sonra durulanır. Bu karışım oldukça etkili bir karışımdır. Saçların uzamasına da yardımcı olur.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Doğum yaptıktan sonra 80 gün boyunca saçların dökülmesini normaldir. Bu bir geçiş dönemidir. Ve hormonlardan kaynaklanır. Bu dönemdeki saç dökülmelerinden dolayı paniğe kapılmanıza gerek yok. Doktorunuza bu konuyu danışabilirsiniz.

Doğumdan sonra saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu aslında sizi kontrol eden doktorun yanıtlayabileceği bir sorudur. Sağlıklı olan bu olacaktır. Vitamin desteği ve diğer desteklerle bu geçiş dönemini atlatacaksınız.

Stresten Saç Dökülmesine Ne iyi Gelir?

Stres kaynaklı saç dökülmeleri için her şeyden önce stresin azaltılması gerekir. Stresten uzak durmak için kendinizi telkin etmelisiniz. Stresten saç dökülmesine ne iyi gelir diye baktığımızda stresi azaltmak için yapabileceklerinizi sıralayabiliriz:

 • Uykunuza dikkat edin.
 • Kafeinli içeceklerden uzak durun.
 • Sorunları büyütmeyin.
 • Size iyi gelmeyen ortamlarda bulunmayın.
 • Beslenmenize dikkat edin.
 • Bol su tüketin.
 • Her gün ılık suyla duş alın.
 • Yürüyüşlere çıkın.
 • Yeşil çay için.

Stres birçok hastalığın temelini oluşturur. Bu sebeple mümkün olduğunca stresi azaltmak sağlık açısından önemlidir. Saç dökülmesinde sağlıklı beslenmenin artıları bugün araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Uyun beslenme, su içimi ve spor gibi temel alışkanlıklar stresten uzak durmanız vücudunuza ve hatta saçlarınıza iyi gelir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Saç dökülmesinde şampuanın etkisi sandığınız kadar fazla değildir. Tercih edeceğiniz şampuan tamamen doğal olmalı. Şampuan içinde Argan yağı, ısırgan otu gibi doğal bitki özleri olursa daha iyi olur.

Her saç tipi için her şampuan uygun değildir. Saç tipinize göre, bitkisel içerikli şampuan tercih edebilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi gelen Saç Maskesi

Saç dökülmesinde etkili olan kolay ve pratik saç maskeleri de var.

Yumurta maskesi tarifi

Bir yumurta, bir bardak süt, iki yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı limon suyu karıştırılarak saça sürülür. Saç havlu ile kapatılarak yirmi dakika beklenir. Sonrasında kurutulur.

Muz maskesi tarifi

2 adet muz, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, bir yemek kaşığı bal aynı renk olana kadar karıştırılır. Saç diplerine güzelce sürülür. Beş dakika bekledikten sonra su ile durulanır.

Yoğurt maskesi tarifi

Bir kap yoğurt, bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir yemek kaşığı bal karıştırılır. Saç diplerinden uçlara doğru sürülür. On beş dakika bekletildikten sonra durulanır.

Avokado maskesi tarifi

Bir avokado, yarım bardak süt, bir yemek kaşığı badem yağı, bir yemek kaşığı zeytinyağı bilendırda karıştırılır. Saçlara sürülür ve on beş dakika bekletilip durulanır.