Saç Dökülmesine Ne iyi Gelir? Dökülme Önleyici 14 Yöntem

Saçların dökülmesi, her insan için rahatsız edici bir durumdur. Saç dökülmesi sağlığınızla ilgili bir sorunun ön belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda irsi, mevsimsel, vitamin yetmezliği ya da stresten kaynaklı da olabilir.

Aslında saç dökülmesini engellemek için tek yapman gereken saçlarını güçlendirmektir.

1. Sarımsak

Saçlar üzerindeki etkisini gördüğünüzde kokusunu duymazdan gelebilirsiniz. Özellikle saç dökülmesi yaşadığınız bölgelere sürüp biraz bekledikten sonra ılık su ile yıkayın ve bunu haftada birkaç kez tekrarlayın. Yeni saçlar çıkana kadar devam edebilirsiniz. Çok sık yaparsanız saç derinize zarar verebileceğinizi unutmayın.

Bir veya iki top sarımsağı doğrayıcı yarımıyla ezin ve suyunu çıkarın, isterseniz herhangi bir eczaneden E vitamini tüpü alarak besleyici bir karışım elde edebilirsiniz.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı saç derisinde oluşan aşırı kuruluk nedeniyle zayıflayan saçları ve saç köklerini besler. Saçları yumuşatır ve doğal parlaklık verir.

Zeytinyağını yumurta sarısı ile karıştırın, saç diplerinize masaj yaparak sürün ve bir süre beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Yumurta sarısı, zeytinyağının daha kolay yıkanmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda saç köklerini besleyecek. Saçlarınız temizken bu maskeyi uygularsanız saç köklerine daha çabuk ve iyi nüfuz edebilir.

3. Isırgan Otu

Vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olan ısırgan otu, A ve C vitaminin yanı sıra demir ve kalsiyum gibi besleyici mineralleri de içerisinde barındırmaktadır. Isırgan otu, saç köklerini canlandırır, güçlendirir ve saçların parlamasını sağlar. Ayrıca ısırgan otunun kepek problemini de ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

4. Aloe Vera

Saç dökülmesi denilince akla ilk gelen bitkilerden biri olan Aloe Vera, saç derisi sağlığına karşı oldukça faydalıdır. Yıpranmaya bağlı saç dökülmelerini önemli ölçüde azaltan Aloe Vera, saç derisini besler ve saçın dayanıklılığını arttırır. Saçtaki nemi hapseder ve saçın nem dengesini korur. Saçın daha sağlıklı görünmesini sağlarken aynı zamanda saç dökülmesini azaltır ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Saç dökülmesine karşı Aloe Vera içeren saç bakım ürünlerini kullanabileceğiniz gibi Aloe Vera jeli ile de saç derisine masaj yapabilirsiniz.

Saç ve deri sağlığımız açısından çok faydalı olan bu bitkiyi tek başına kullanınca deride tahriş hissi uyandırabilir. Bu yüzden Hindistan cevizi sütü ile karıştırıp saç diplerinize ve saçlarınızın tamamına uygulayabilirsiniz. Sonuçlara hayran kalacaksınız.

5. Çörek Otu Yağı

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan çörek otu yağı, ülkemizin pek çok yerinde yetiştirilen çörek otundan elde edilmektedir. Çörek otu yağının içinde saç için oldukça önemli bileşenler ve vitaminler bulunmaktadır. Beta Karoten, A, B1, B2, B6, E ve C vitaminlerini barındıran çörek otu yağı, saç dökülmesi problemi karşısında sıkça tercih edilmektedir.

Çörek otu yağını saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede saç köklerinin canlanmasını, güçlenmesini ve beslenmesini sağlayabilirsiniz. Çörek otu yağını doğrudan saçlarınıza uygulayabileceğiniz gibi yemeklik çörek otu yağını yemeklerinize katarak da faydalarından yararlanabilirsiniz.

6. Hindistan Cevizi Yağı

İster mutfakta yemeklerinize katın, ister cildinizi nemlendirmek için sürün, isterseniz de dökülen saçlarınızın yerine yenileri çıksın diye saç diplerinize uygulayın. Her birinde muhteşem sonuçlar alacaksınız. Hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak iyice yedirin ve bunu haftada bir iki defa uygulamaya çalışın.

7. Nane Yağı

Ferahlatıcı etkiye sahip olan nane yağı, hoş kokusuyla bilinen ve sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Nane yapraklarından elde edilen nane yağı, ferahlatıcı etkisi sayesinde saç ve saç köklerinin rahatlamasını sağlar. Saçların gürleşmesini sağlayan nane yağı, saçta kepek oluşumunu engeller, saç tellerine parlaklık kazandırır ve saç derisini besler. Ancak nane yağının tek başına kullanılması önerilmemektedir. Nane yağı, zeytinyağı veya badem yağı gibi yağlarla inceltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca nane yağını şampuanınız ile incelterek de kullanabilirsiniz.

8. Biberiye

Saç dökülmesi tedavisinde oldukça etkili olan biberiye, çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır. Saç köklerini canlandıran ve saçların gürleşmesini sağlayan biberiye, antioksidan, antibiyotik ve iltihap önleyici özelliği sayesinde saçları kökten uca korumaktadır. Koruyucu özelliğinin yanı sıra dezenfektan görevi gören biberiye, saç derisini temizler ve arındırır. Biberiyenin çayını tüketerek de faydalanabileceğiniz gibi biberiye yağını da kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı zeytin yağına 3-4 damla biberiye yağı ekledikten sonra elde ettiğiniz karışımı saç ve saç derinize masaj yaparak uygulayınız. Masaj uygulamasından sonra bir saat bekleyiniz ve saçınızı ılık su ile yıkayınız. Düzenli uygulanması durumunda etkiyi hemen fark edeceksiniz.

9. Portakal, greyfurt, karpuz, çilek gibi C vitamini içeren meyveler

C vitamini açısından güçlü olan meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekle kalmaz, güneş, hava kirliliği gibi saça zarar veren etmenlerden de en az şekilde etkilenmemize yardımcı olur.

Dolayısıyla C vitamini açısından zengin meyveleri tüketmek saç dökülmesine de iyi gelir.

10. Ispanak, pazı, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri demir eksikliğidir. Bu nedenle demir oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeleri (ıspanak, roka, pazı, maydanoz, nane gibi) bolca tüketerek saç dökülmesine karşı önlem almaya başlayabiliriz.

Zira demir eksikliği kandaki oksijen seviyesini düşürür ve bu da saç köklerine yeterince oksijen taşınmamasına yol açar.

11. Ceviz, fındık gibi kuru yemişler

E vitamini, saçın doğal olarak uzaması için ihtiyaç duyulan vitaminlerin başında geliyor. Dolayısıyla E vitamini açısından zengin ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler saçların sağlığına kavuşması açısından oldukça faydalı.

Özellikle iyot bakımından zengin olan yer fıstığı, saç dökülmesinin sebeplerinden biri olan tiroid bezi sorunlarını da engellediği için tüketilmesinde oldukça fayda var.

12. Kına

Eskiden kadınların saçlarının çok gür ve sağlıklı olmasının nedenlerinden birincisi; saçlarını ısıya maruz bırakmamaları ve ikincisi de kına tabi ki. Kına sadece saçları boyamaz, aynı zamanda diplerini de besler ve güçlendirir.

13. Saçlarınızı kısa kestirin!

Saçlar ne kadar uzunsa sağlıksız olma ihtimali o kadar fazla olur. Eğer saçlarınıza uzun süreli bakımlar yapacak zamanınız yoksa ve döküldüklerini hissediyorsanız en iyi yöntemlerden biri kısaltmak olacaktır.

14. Saç dökülmesi istemiyorsanız beslenmenize dikkat edin!

Saçlarınızın eskisinden daha fazla döküldüğünü hissediyorsanız, bunun nedeni vücudunuzun yeterince vitamin alamaması olabilir. Bu yüzden içinde bolca A, E ve B vitamini olan yiyecekler tüketmenizi tavsiye ediliyor.