Pilav Yapmak İstiyorum Diyen Acemiler İçin Adım Adım Pilav Tarifi

Pilav yapmanın onlarca yolu var ama en çok bilinenleri çektirme ve salma yöntemidir. Salma pilav risksiz ve uğraşsız olanıdır. Çektirme pilav ise nispeten daha detaylıdır.

Ölçüler

  • Yarım yemek kaşığı tuz
  • 1 su bardağı baldo pirinç
  • 1,5 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı (12 gr.)
  • 1 yemek kaşığı tereyağı (24 gr.)

1. Pirinci nişastasından ayırma

Bir bardak pirinci iki bardak ılık suya yatırıyoruz. İçerisine bir fiske tuz ilave ediyoruz ve pirincin nişastasından ayrılmasını istiyoruz. Suyumuz asla sıcak olmayacak yoksa pirinci ıslayalım derken salma pilav yaparsınız. 15 dk bekledikten sonra suyunu süzüp tekrar soğuk su ile 8-10 kere elimizle karıştırarak nişastasının çıktığından emin oluyoruz. Pirincin suyu içme suyu kıvamında berrak olmalı. En sonunda süzgece koyarak kuruması gerekli. Nişastasını almazsanız tane tane olmayacaktır.

2. Pilav suyu hazırlama

Bu esnada bir tencerenin içerisine tavuk kemiği koyuyoruz ve içerisine 1,5 su bardağı su ilave ediyoruz. Kaynayıncaya kadar bekliyoruz.

3. Kavurma

Tenceremizi ocağa koyduk. Yukarıda yağ oranını verdim. Reçetemizde tereyağı olduğu için yanmamasına dikkat etmemiz gerekli. Tencerenin ısınmasını bekliyoruz ve yağımızı ilave ederek eritiyoruz. Ardından pirinçleri ilave ediyoruz. Yaklaşık olarak 7 dakika orta ateşte kavuruyoruz. Kavururken pirinç topaklaşabilir. Tuz ilave ettiğinizde kendini bırakacak ve tane tane olacaktır. Bu son aşamada tencere altını iyice açıyoruz ve suyu ilave ediyoruz.

4. Dinlendirme

Pirince suyunu ilave ettikten sonra 30 saniye kapağı açık şekilde fokurdamasını izliyoruz ve sonra tencerenin kapağını kapatıyor ve en düşük ısıyı veren ocağın gözüne alıyoruz ve burada olabildiğince en düşük ısıda demlemeye bırakıyoruz. Buraya koyduktan iki dakika sonra fokurdama sesi duymamanız gerekli. Tencere kapağından hafif buhar üflemesi yeterli. Bu şekilde 13 dakika altı kısık şekilde demlendiriyoruz. Ardından altını kapatarak 15 dakika daha dinlendiriyoruz. Sonra kapağını açıp karıştırın (köy tereyağına sahip olanlar burada zevklerine göre bir miktar ekleyebilir) ve üzerine havlu kağıt koyarak bir 10 dakika daha demlendirirseniz mükemmel olur.

Afiyet olsun!