Örümcek ve Böceklerden Kurtulmanın 9 Kolay Yolu

Böcekler ve örümcekler tahriş edicidir ve güzel evlerimizin kirli görünmesini sağlar. Ancak onlardan kurtulmak için sıklıkla kullanılan kimyasallar çocuklarımız ve evcil hayvanlarımız için zararlı olabilir. Ayrıca çevreye zararlıdırlar. Bu sinir bozucu yaratıkları uzaklaştırmak için tamamen doğal yol kullanmak en iyi yoldur.

1. Uğur böceği besleyin

© Coccinella magnifica / Wikimedia Commons

Uğur böceği diğer böcek ve örümceklerden daha iyidir. Örümcekleri ve diğer böcekleri ziyafet çekerek uzak tutarlar. Bu parlak renkli böcekler, diğer böceklerin devam ettiği yiyecekleri de ortadan kaldırır, böylece aynı yerde barınamazlar.

Uğur böceklerini çimlerinize çekmek için kişniş, dereotu, rezene, kimyon, civanperçemi, solucan otu, melek, kokulu sardunyalar ve koreopsi gibi çiçekleri ve otları dikebilirsiniz.

2. Zararlıları korkutmak için nane yağı kullanın

Nane yağı güçlü ve etkili bir böcek uzaklaştırıcıdır. Ancak insanlarda ve evcil hayvanlarda cilt tahrişine neden olabilir. Bunu önlemek için, nane yağını seyreltmek için suyla karıştırmanız önerilir. Bu güçlü karışımı, örümceklerin ve diğer böceklerin gizlenmesini beklediğiniz yerlere püskürtün. Ayrıca, böceklerin girmesini önlemek için pencerelerinize ve kapılarınıza püskürtün.

3. Kendi doğal haşere önleyici spreyinizi yapın

Kendi doğal böcek kovucu yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, elma sirkesini , yağı, karabiberi ve sıvı sabunu bir sprey şişesinde iyice karıştırın. Bu çözümü evinizde her gün püskürtün. Ayrıca pencerelerinize ve kapılarınıza püskürtün, böylelikle böceklerin uzaklaşmasını sağlayın. Yağmurdan sonra püskürtmeyi sakın unutmayın.

4. Evinizi ve etrafı temiz tutun

Sinir bozucu böceklerin kirli yerlerde büyüdüğünü söylemeye gerek yok, bu yüzden onları uzak tutmak için çevrenizi temiz tutmanız önemlidir. Evinizi en az haftada bir kez tamamen temizleyin. Ulaşılması zor yerleri, yatağın altında veya gardırobun üstündeki yerleri temizlemeyi unutmayın. Örümcek ağlarını gördüğünüz gibi çıkarın.

5. Bir kedi alın ve besleyin

Kediler sevimli, ama aynı zamanda avcı. Gördükleri böcekleri kovalayacaklar. Bir evcil hayvan kedisine sahip olmak demek sadece arkadaşınızla kıvrılacağınız anlamına gelmez, aynı zamanda evinizin böcek ve kemirgenlerden arınmış olacağı anlamına gelir.

6. Evinizin etrafına sedir ağıcı dikin

© Eliza68 / Wikimedia Commons

Sedir ağacı kokusu, örümcekler de dahil olmak üzere birçok böceğin sevmediği bir şeydir. Bu yüzden evinizin çevresine ve çimlere birkaç sedir otu eklemek, böceklerin dışarıda kalmasını sağlamanın kolay bir yoludur. Ayrıca, sedir yağı ve suyu karıştırarak bir sprey de yapabilirsiniz.

7. Evinizin bir köşesinde narenciye kabukları bulundurun

Bu taze narenciye kokusu, böcekleri tehdit eden bir şeydir. Portakal, limon veya limon gibi her türlü narenciye kabuğunu kullanabilirsiniz. Bu kabukları evinizin etrafına, kapıların, pencerelerin, rafların ve böceklerin evinize girebileceğinden şüphelendiğiniz diğer yerlerin yanına yerleştirin. Bu kabukların her 48 saatte bir değiştirilmesini unutmayın.

8. Kestaneleri evinizin odalarına yerleştirin

En şaşırtıcı böceklerden biri (özellikle örümcek) kovucuları kestanedir. Kokusundan kesinlikle nefret ediyorlar, bu yüzden onları stratejik olarak kapılara, pencerelere, dolaplara ve diğer yerlere yaklaştırmak bu böceklerin bu yerlerden girmemesini veya istila etmemesini sağlayacaktır.

9. Birçok böcek savuşturan yağlardan kullanın

Pek çok uçucu yağ, doğal böcek itici özelliklere sahiptir. Ancak insanlarda, özellikle bebeklerde ve evcil hayvanlarda cilt tahrişine neden olabilirler. Bunu önlemek için, doğrudan püskürtmek yerine, yağı seyreltmek için su ile karıştırın ve bir sprey şişesi kullanarak püskürtün. Bir uçucu yağ en kuvvetli olan okaliptüs yağı olmasıdır. Püskürterek veya küçük pamuk toplarını onunla ıslatıp evinize atabilirsiniz.