Netflix’te Bulabileceğiniz 15 Harika Bilim Kurgu Dizisi

Bilim kurgu yapımlarını seviyorsanız vakit kaybetmeden bu dizilere bir göz atmalısınız.

1. Sense8 (2 Sezon, 22 Bölüm)

IMDB: 8,4

Bilimkurgu, gizem ve drama üçlüsünü bünyesinde buluşturmayı başaran Sense8, daha önce benzerine hiç rastlamadığımız bir hikaye anlatıyor. Sense8, dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan ve birbirleriyle gizemli şekilde zihinsel ve duygusal olarak bağlı olan 8 farklı karakterin hikayesine odaklanıyor. Bu kişiler “hoımosensorium” yani aynı gün doğmuşlar ve evrimsel süreç içerisinde farklılaşmışlar. Homosensorium’ların duyusal olarak dünyaya getiren ve onlara kendi hatıralarını da aktaran ebeveynleri oluyor. Sensate adı verilen her kümede 8 kişi bulunuyor ve küme içerisindeki insanların acıları, zevkleri, mutlulukları, üzüntüleri kısacası duyguları ve anıları ortak oluyor. Her sensate kendi kümesi dışında bulunan biriyle göz teması kurduğunda onu telepatik olarak ziyaret edebiliyor ancak kendi kümelerinde yer alan insanlarla olduğu gibi duygu paylaşımı yapamıyorlar. Tabii ki her hikayede olduğu gibi Sense8’te de karşımıza savaşılması gereken kötü ve güçlü karakterler çıkıyor. Dizinin ilk sezonunda karakterleri bu yeni hayata alışmaya çalışırken görüyoruz.

2. Altered Carbon (1 Sezon, 10 Bölüm)

IMDB: 8,2

Altered Carbon, ölümsüzlerin yani ölmenin ne anlama geldiğini unutanların hayatını anlatıyor. Uzak gelecekte bir zaman dilimini anlatan dizide insanlar enselerinde taşıdıkları “kortikal bellek” adı verilen bir aygıt sayesinde ölümden dönebiliyor. Kortikal bellek kişinin tüm hayatını içinde taşıyor ve bedenin ölmesi durumunda bu bellek başka bir bedene yani kılıfa takılıyor ve insanlar hayatlarına devam ediyor. Ancak elbette bunun için bir hayli zengin olmanız gerekiyor. Bu evrende de sosyal güvenlik sistemi elbette var, haksız şekilde öldüğünüzde devlet size ücretsiz bir beden sağlıyor, ama bu bedeni seçme hakkınız yok maalesef. Yani haksız yere ölmüş olan 7 yaşında bir çocuğun 55 yaşında bir insanın bedeninde hayat bulması gayet olağan. İşin özü bu evrende de zenginlerin her zaman olduğu gibi avantajlı.

Hikayedeki ana karakter Takeshi Kovacs ise 250 yıllık bir uykudan uyanıyor ki bu aslında onun çektiği bir ceza. Zira Altered Carbon evreninde suçlular dondurularak uykuya yatırılıyor. Kovacs’ı bu uykudan uyandıran ise aşırı zengin bir iş adamı olan Laurens Bancroft. İşte hikaye tam da burada başlıyor. Bancroft’un askeri geçmişi olan Kovacs’ı bu derin uykudan uyandırmasının tek bir amacı var: Katilini bulabilmek. Zira öldükten sonra kortikal bellek sayesinde geri dönen Bancroft yaşananları hatırlamıyor. Her ne kadar Kovacs bu teklifi kabul etmek istemese de Bancroft onu buna mecbur bırakıyor ve hikaye başlıyor.

3. Stranger Things (2 Sezon, 25 Bölüm)

IMDB: 8,9

Dizi arkadaşlarıyla oyun oynadıktan sonra bisikletiyle eve dönen 12 yaşındaki Will’in bir anda ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Will her yerde, gece gündüz aranmasına rağmen bulunamıyor. Will’in kaybolmasıyla ilgili herhangi bir iz dahi bulunamamışken ortaya gizemli bir kız çocuğunun çıkması olayların iyice farklı bir boyut kazanmasına yol açıyor. Ardından gizli deneyler, doğaüstü güçler, farklı evrenler, vs. derken kendimizi gerilim ve gizem dozu gittikçe artan bir maceranın içinde buluyoruz. Halihazırda iki sezon, 25 bölümden oluşan diziyi bir oturuşta bitirmek yapılmamış şey değil.

4. Black Mirror (4 Sezon, 20 Bölüm)

IMDB: 8,9

Black Mirror, bir bilim kurgu-gerilim dizisi desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Her dakika gelişen, hayatımızın içine daha çok giren teknolojinin karanlık tarafına bakmayı tercih eden bir yapım. Her bir bölüm farklı bir hikaye anlatıyor dizi. Teknoloji, sosyal medya, modern dünyanın evrimi, medya, vb. konular hakkında akla hayale gelmedik ilginç, ama bir o kadar de “neden olmasın?” dedirten hikayeler bunlar. Her yönüyle başarılı bir yapım olduğu aşikar Black Mirror’un; senaryosu, hikayeleri, oyunculukları, çekimi insanı kendine çekiyor ve sizi anlattığı hikayeye kulak vermeye zorluyor. Rahatsız edici, iğneleyici, dikkat çeken konularıyla Black Mirror mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

5. Into the Bandlands (2 Sezon, 16 Bölüm)

IMDB: 8,1

“Savaşlar çok uzun zaman önceydi. Kimse hatırlamıyor bile. Baronların zamanı gelene kadar karanlık ve korku hakimdi her yere. Kaostan düzen yaratan 7 erkek ve kadın. İnsanlar korunmak için onlara akın ettiler. Bu ‘koruma’ sonradan kulluğa dönüştü. Silahları ve düzenli orduları sürgün ettiler. Ölümcül savaşçılarına ‘kırpıcı’ dediler. Bu dünya kan üzerine inşa edildi. Burada kimse masum değil. Çorak arazilere (kırgıbayırlar) hoş geldiniz.”

Dövüş sanatları temalı aksiyon-drama dizisi Into the Badlands bu sözlerle başlıyor. Dizinin yaratıcıları Alfred Gough ve Miles Millar; yönetmeni David Dobkin ve Guy Ferland.

Dizi, baronlardan birinin naibi Sunny ve yolda karşılaştığı M.K’yı merkezine alıyor. Sunny, M.K‘i bulduktan sonra görevini ve amacını sorgulamaya başlıyor. Zamanla, çorak arazilerin dışında da bir hayatın olduğuna dair duyduğu hikayenin aslında bir hikaye değil gerçek olduğunu öğreniyor. Artık tek amacı sevdiği kadını da yanına alarak buraları terk etmek. Amacına ulaşıp ulaşamayacağını diziyi izleyerek öğrenmek mümkün. Dövüş sporlarından hoşlanan herkesin çekecek bir yapım Into the Bandlands. Dizinin başrollerinde Emily Beecham, Sarah Bolger, Orla Brady gibi isimler yer alıyor.

6. The 100 (4 Sezon, 58 Bölüm)

IMDB: 7,8

97 yıl önce gerçekleşen bir nükleer patlama sonrasında yeryüzünde yaşayan insanların çoğu ölmüş ve radyasyondan dolayı dünya yaşanılamaz bir yer haline gelmiştir. Hayatta kaldığı bilinen insanlar 12 farklı ülkede yaşamaktadır. Hayatta kalan insanları bir araya getirmek ve Ark istasyonları kurmak için tüm insanlar Jaha başkanlığında birleşirler. Yayılan radyasyon sebebiyle ortaya çıkan yiyecek sıkıntısı sebebiyle her ne suç işlemiş olurlarsa olsunlar 18 yaşın üstündeki herkesin cezası uzaya fırlatılmaktır. Elbette bu bir çözüm değildir ve Ark’ın kaynakları hızla erimeye başlar, insanlık bir an önce yeni çözümlerin aranmak zorundadır. Yeni kaynaklar arayan Ark oluşumu bir duyuru yaparak 100 mahkûmun bağışlanacağını açıklar. Ancak bu affın bir şartı vardır, bağışlanan mahkumlar Weather Dağı’na çıkmak ve içerisinde yeteri kadar yiyeceğin bulunduğu düşünülen eski bir uzay gemisini bulmak zorundadır. Yapılan planlara göre mahkûmlar tam dağın zirvesinde yer alan uzay gemisinin yakınına indirileceklerdir. Ancak plan istenildiği gibi yürümez ve mahkumlar uzay aracının gerisine düşer. Erzakları kısıtlı olduğu için mahkûmlar birbirleriyle mücadele etmek zorundadır. Mahkûmların tek sorunu bu da değildir, yaşanan nükleer felaketin ardından hayatta kalan dünyalılar isimli gruplar yamyam topluluklar haline gelmiştir. Şimdi mahkûmların bu yamyam gruplara karşı da mücadele etmek zorundadır.

7. Wyonna Earp (2 Sezon, 25 Bölüm)

IMDB: 7,5

iminin Vahşi Batı’nın en büyük silahlı soyguncusu, kimininse en büyük haydut avcılarından biri olarak kabul ettiği Wyatt Earp‘ün torununun torunu Wynonna, evden uzak geçirdiği 3 yılın ardından amcasının cenazesine katılmak üzere Purgatory Kasabası‘na geri döner. Wynonna evine sadece cenazeye katılmak için dönmemiştir. Amcası Curtis ölmeden önce Wynonna’ya bir e-posta atmış ve kasabanın yeniden iblis istilasına maruz kaldığından bahsetmiştir.

Wynonna’nın eve döndüğü gün, aile lanetinin tetikleneceği varsayılan Wynonna’nın 27. yaş günüdür. Bu lanet, ailenin her neslinin en büyük çocuğu 27 yaşına geldiğinde varis olarak seçileceğini söylemektedir. Lanete göre u varis Wyatt Earp’ün geçmişte öldürdüğü, tekrar tekrar dirilen 77 haydutu öldürebilecektir. Bu iblisleri cehenneme geri göndermenin tek yolu ise varisin onları Wyatt Earp’ün Peacemaker lakaplı silahı ile vurmasıdır. Ancak her yaratık kötü olmayabilir. Düşmanlarına karşı daha güçlü olması için Wynonna yaratıkların bazılarıyla iş birliği yapmalıdır.

8. Ascension (1 Sezon, 6 Bölüm)

IMDB: 7,2

Ascension, Amerikan hükümetinin 1963 yılında uzaya gönderdiği yüzlerce insanın maceralarını anlatıyor. Dizide dönemin ABD Başkanı Kennedy hükümetinin hazırladığı uzay yaşam programının hikayesini izliyoruz.
Erkek, kadın ve çocuklardan oluşan bir grup, uzayda yaşama uygun yeni bir gezegen bulmak ve yeni bir dünya yaratıp insanlığın devamını sağlamak için Ascension isimli uzay aracıyla 100 yıl sürecek bir yolculuğa çıkarlar ve macera başlar.

9. Kiss Me First (1 Sezon, 6 Bölüm)

IMDB: 6,3

Moggach’in 2012’de yayınladığı çok satan aynı isimli kitabından uyarlanan Kiss Me First, Azana isimli sanal gerçeklik oyununa kendini kaptıran genç ve yalnız Leila’nın hikayesini anlatıyor. Annesini kaybetmesinin ardından Leila zaten bağımlısı olduğu oyuna kendini iyice kaptırıyor ve günün birinde orada Kırmızı Hap isimli yeni bir yer keşfediyor. Burada ona yeni heyecanlar tattıran, tekinsiz bir kadınla arkadaş olmasının ardından hikaye gelişiyor. Dizi gerçek görüntülerle animasyonu birleştiren bir tekniğe sahip.

10. Colony (2 Sezon, 26 Bölüm)

IMDB: 7,4

En yalın ifadesiyle Colony dizisi bir istila ve direniş hikayesi. Yakın bir gelecekte Los Angeles uzaylıların işgaline uğramış ve etrafına 90 metre yüksekliğinde duvarlar örülmüştür. Eski bir FBI ajanı olan ve şehirdeki kolonilerden birinin lideri olan Will Bowman eşiyle birlikte zor bir kararın eşiğindedir. Bowman’ın bir devlet ajanıdır ve devlete baş kaldıran kolonilerin arasına sızmış biridir. Bowman bir yandan ailesinin ve etrafındakilerin hayatını kurtarmaya çalışmakta, diğer yandan koloniler arasındaki direnişi kırıp devletle iş birliği yapmalarını sağlamaya gayret etmektedir. Bütün bu sıkışmışlığın ötesindeyse asıl sorun vardır, uzaylı istilasına rağmen hayatta kalabilmek. Dizinin sloganı ise şu: İş birliği mi yapacaksınız, yoksa direnecek misiniz?

11. Dark Matter (3 Sezon, 39 Bölüm)

IMDB: 7,5

Dark Horse Comics’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Dark Matter, evrenin uçsuz bucaksız boşluğunda bulunan enkaz halindeki bir uzay gemisinde hafızasını kaybetmiş halde uyanan ve neden orada olduklarına dair hiçbir fikri olmadan bu sırrı çözmeye çalışan altı kişilik bir mürettebatın hikayesini anlatıyor.

12. Lost in Space (1 Sezon, 10 Bölüm)

IMDB: 7,2

Henüz tam olarak anlaşılmayan bir sebepten dolayı Dünya’ya çarpan bir nesne yaşamı tehdit etmeye başlamıştı. Bu yüzden insanoğlu artık kendine yaşayacak yeni yerler keşfetmek zorundadır. Günümüzden 30 yıl sonrasında, 2046 yılında, bazı aileler belirlenen yerlerde öncü koloniler kurmaları amacıyla Jupiter isimli bir uzay gemisi grubuna yerleştirilir. Robinson ailesi de bunlardan biridir. Uzayda yeni bir koloni kurmak için yola çıkarlar fakat yolculuk sırasında yaşanan beklenmedik gelişmeler neticesinde rotalarından saparlar. Robinson’ları taşıyan Jupiter 2 gemisi, onların daha önce bilmediği bir gezegene düşer. Evlerinden onlarca ışık yılı uzaklıktaki bu gezegende yaşam şartları o kadar zordur ki tek avuntuları havanın solunabilir olmasıdır. Fakat görünen o ki Robinson’ların tek dertleri zorlu yaşam şartları olmayacaktır. Robinson’lar hayatta kalmak için savaşmak zorundadır.

13. The Twilight Zone (5 Sezon, 132 Bölüm)

IMDB: 9,0

Çok eskilerden gelen bir dost Alacakaranlık Kuşağı. Tek kanallı dönemlerde insanların izlemeye doyamadığı bir gerilim, bilim kurgu ve korku dizisi. Her bölümünde farklı oyuncularla farklı konuların işlendiği Alacakaranlık Kuşağı aynı etkiyi yaratmaya devam ediyor. İnsanın iç dünyasının merkezine oturtan dizi yeri geliyor korkularla eğleniyor, insanların sorunlarını yüzüne vuruyor ve ciddi ciddi korkutmayı ve germeyi başarıyor. Bir zamanların gece yarısı eğlencesini bugün de izleyin çok beğeneceksiniz.

14. Dark (1 Sezon, 10 Bölüm)

IMDB: 8,6

2019 yılında Winden isimli, herkesin birbirini tanıdığı küçük bir Alman kasabasında geçiyor hikaye. Kasabada yaşayan herkes birbirini uzun süredir tanımaktadır ve çocukları da okuldan arkadaştır. Fakat kısa bir süre önce ortadan kaybolan Erik isimli gencin hala bulunamamış olması tüm kasabayı tedirgin etmektedir. Aslında bu kaçırılma bir son değil her şeyin başlangıcıdır. Garip olayların gerçekleştiği bu küçük kasabada yaşananlar ilk değildir. Uzun zaman önce gerçekleşen olayların tekrarı gibidir.

Dizinin sloganı ise: “Kim, neden, nasıl, önemli değil. Önemli olan, ne zaman?”

15. Legends of Tomorrow (3 Sezon, 71 Bölüm)

IMDB: 6,9

Günümüzden 150 yıl sonra, 2166 yılında Londra’dayız. Ölümsüz kötü diktatör Vandal Savega insanlık tarihinde çok defa denenmiş olan ancak kimsenin elde edemediği bir şeyi başarmıştır: Tüm gezegeni fethetmiştir.

Dünya içinden çıkılmaz bir cehenneme dönüşmüştür ve kanla beslenen bir yöneticiye sahiptir. Vandal Savega’nın orduları milyonlarca insanı yok etmiştir. Onun karşısında duracak kadar kudretli bir güç henüz yoktur. Dünyanın geleceği bu kötücül megaloman yüzünden çoktan tehlikeye girmiştir.

Ancak kahramanlar tek başlarına yeterli olmayabilirler, dünyanın efsanelere ihtiyacı vardır. Geleceği görebilen, zamanda yolculuk edebilen Rip Hunter olacakları engellemek için birbirinden oldukça farklı olan iyileri ve kötüleri bir araya getirmeye çalışır. Yaklaşmakta olan bu durdurulamaz tehlike sadece dünyayı değil zamanı da tehdit etmektedir. Acaba bu takım, daha önce gördükleri hiçbir şeye benzemeyen bu ölümsüz tehdidi ortadan kaldırabilecek mi?