Neden 17 çocuktan 15’i gitmemeleri gerektiğini bilseler dahi yabancı biriyle giderler

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2008-2016 yılları arasında resmi olarak kayıp müracaatı yapılan çocuk sayısı 104 bin 531’e ulaştı.

Türkiye’de, her yıl binlerce çocuğun kaybolduğu biliniyor. Sebepleri hakkında biraz bilgi paylaşmakta fayda var.

Bu makale 3-12 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir sosyal deneyden alıntı yapılmıştır. Deney 17 katılımcıdan 15’inin bir yabancıya inanması ile sonuçlanmıştır. Sadece 2-6 yaş arasındaki çocuklar oyun alanını terk etmedi.

Çocuklar kalabalık oyun alanlarından nasıl çalınır?

Çocukların yabancılarla gitmeye ikna edildiği hemen hemen her deney sırasında en korkutucu gözlemlerden biri; etraftaki insanların tamamen ilgisiz olduklarıdır. Çocukları kalabalık oyun alanlarından çaldılar ve neler olup bittiğini farkeden tek bir yetişkin yoktu.

“Kaçıranlar” çok popüler olan cümleleri kullandılar.

 • “Sana biraz şeker alayım mı?”
 • “Hadi güvercinleri besleye gidelim?”
 • “Etrafta dolaşan sincaplar var. Gidelim mi?”
 • “Baban seni yanına getirmemi istedi. Hadi gidelim!”

En etkili yöntemlerden bazıları, küçük yavru kedi veya yavrulara yardımcı olma istekleridir. Bazı suçlular genellikle polis, doktor veya itfaiyeci gibi davranırlar.

Kaçıran kişinin motivasyonu farklı olabilir: genellikle çocuklara zarar vermek veya uzun süre saklamak için çalmak isterler. Bu hikaye, her iki durumda da kötü bir şekilde sona erebilir, ancak, 10 yıl esir tutulduktan sonra bile, bu çocukların büyüdükleri ve evlerine döndükleri oldukça az görülmüştür.

Daha büyük çocuklar bile yabancılarla birlikte ayrılıyor

Eğer kaçıran kişi bir kadın veya genç ise, çocuğun bu yabancı kişiyle gitme olasılığı önemli ölçüde artar. Ayrıca her insan izlediği korku filmlerinden olsa gerek sezgisel olarak suçluları erkek olarak hayal eder. Uzun, kızgın ve saldırgan. Ancak, çocuklarımıza yaşlı bir bayanın ya da genç bir kızın bile kötü biri olabileceğini açıklamalıyız.

Daha önce bahsedilen deneyde yer alan çocuklara “Neden gittiniz?” diye soruldu. Cevaplar farklıydı:

 • “Bayan bana onu takip etmemi söyledi.”
 • “Bir deney olduğunu sanıyordum!”
 • “Annemin orada beni beklediğini sanıyordum.”

Marketlerdeki kasiyerler, komşular ve oyun alanlarındaki diğer anneler de yabancıdır. Bu nedenle, “yabancılarla asla konuşma” kuralını takip etmek imkansızdır. Çocuklara yabancıların neden tehlikeli olduğu konusunda bir açıklama yapılması gerekiyor.

Çocuklarınızı belirli aralıklarla kontrol edin bir teste tabi tutun. Onlara sorun: bu durumlarda ne yaparlardı. Asla bilemezsiniz, bu eğitim hayatlarını kurtarabilir.

Birkaç öneri

 • Çocuğunuzun kıyafetlerine çocuğunuzun ismini içeren bir etiket koymayın. Çocuklarınızın, onları adlarıyla çağıran insanlara inanması daha kolaydır.
 • Bir çocuk büyük bir alışveriş merkezinde kaybedilirse, alışveriş merkezinin herhangi bir çalışanına veya güvenliğine gitmelidir.
 • Eğer bir çocuk zaten çalınmışsa, etrafındaki insanlara başlarının belada olduğu sinyalini nasıl vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. 2007’de genç bir kız uçağın tuvaletine yardım isteyen bir not bıraktı. Uçak indiğinde, polis zaten kaçıranı bekliyordu.
 • Gençlerin otostop yapması önerilmez.
 • Halka açık yerlerde, tuvaletler özellikle tehlikelidir. Çocukların tuvalete yalnız girmelerine, tuvalete kadar gitmelerine ve orada beklemelerine izin vermeyin.