Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda Yapılacak 10 Harika Şey

1- Chichen Itza’yı Keşfedin

Yılda yaklaşık 1,4 milyon ziyaretçi alan Yucutan Yarımadası UNESCO dünya mirası içinde yer alıyor. Meksika’daki Maya arkeolojisinin merkezini oluşturuyor.

Bin yıldan fazla bir süredir Chichen Itza, Orta Amerika’nın en büyük şehirlerinden biriydi. Temiz suya erişim kolaylığından dolayı şehir buraya kurulmuş. Yoğun ormanlarla çevrili 5 kilometre karelik etkileyici arkeolojik yapılar bulunuyor.

2- Las Coloradas’ı ziyaret edin

Ría Lagartos Biyosfer Rezervinin bir köşesinde, Cancun’dan yaklaşık 3 saat sonra, deniz suyunun epik bir ölçekte parlak pembeye döndüğü büyülü bir yer bulacaksınız.

Las Colorada’nın pembe gölleri, endüstriyel ölçekte deniz tuzu üretiminde kullanılır. Su buharlaştıkça, tuzluluk kırmızı alg, plankton ve salamura karidesinin büyümesinde bir patlamaya neden olur ve suyun kırmızımsı pembe renklenmesini sağlar.

Bir arabanız varsa gölleri (ve aynı adı taşıyan küçük kasabaları) ziyaret edebilir ve pembe suyun gerçeküstü fotoğraflarını çekerek kıyıları boyunca yürüyebilirsiniz. Bu gerçekten muhteşem bir manzara.

Bölgede bulunan bazı flamingoları bile görebilirsiniz. Son zamanlarda Las Coloradas ünlü olmasının sebebi budur. Önceden olduğu gibi suya girmek mümkün değil, ama yine de fotoğraf çekebiliyorsun.

3- Deniz kaplumbağaları ve şnorkel

Kim deniz kaplumbağalarıyla yüzmek istemez ki? Tabiki Akumal plajında, Playa del Carmen şehrinin güneyinde yüzebilirsiniz. Bu sığ mavi-yeşil sular, 3 farklı deniz kaplumbağasına ev sahipliği yapmaktadır.

Akumal’daki kaplumbağalarla tek başına yüzebilir, kendi şnorkel kıyafetinizi getirebilirsiniz. Bununla birlikte, bölgenin korunmasına yardımcı olmak için, 2017 yılında bazı yeni kurallar uygulanmıştır.

Sahilden şnorkel takımı kiralıyabilir ve kaplumbağalara eşlik ederek muhteşem deniz altının eşsiz güzelliğini seyredebilirsiniz. Her ihtimale karşı suyun üstünde devamlı cankurtaranlar devriye geziyorlar. Yerel halk tarafından şnorkelli deniz kaplumbağası ile yüzme turları da düzenlenmektedir.

4- Merida’da bir hamak satın al

Yucatan eyaletinin başkenti tarihte sömürge altında kalmıştır. Şehirin merkezindeki binaların çoğunun mimarisinde beyaz kireçtaşı kullanılmış bundan dolayıda şehrin ismi Merida “beyaz şehir” adını almıştır.

Burası konumundan dolayı çok sayıda turist şehri ziyarete geliyor. Ama geniş caddeler ve yüksek çatılar asla kalabalık veya yoğun nüfus hissiyatı vermiyor.

Merida, yerli halkın yaptığı Meksika hamağını almak için mükemmel bir yerdir. Yucatan Yarımadası’ndaki hamak dokumacılığı, 700 yıllık bir geleneğe sahiptir ve dünyadaki en güzel hamakların çoğu burda üretilmektedir.

5- Isla Holbox’taki Balina Köpekbalıkları

Balina köpekbalıkları, okyanusun en büyük balıklarıdır. Balina köpekbalıkları yaklaşık 20 metre uzunluğa ve 20 ton ağırlığa sahiptir. Ve onlarla burada yüzebilirsin! Yemek için Planktonları tercih ettikleri için sizi yeme konusunda endişeniz olmasın.

20 metrelik bir deniz yaratığının yanında yüzmek sizin için muhteşem ve heyecan dolu bir deneyim olacak. Dürüst olmak gerekirse biraz korkutucu… Çok büyükler…

Cancun şehrinin sahilinde balina köpekbalıklarıyla yüzmek için şnorkelle kiralıyabilir ve turlara katılabilirsiniz. Ancak gerçek bir macera istiyorsanız, Yucatan Yarımadası’nın kıyısındaki küçük bir ada olan Isla Holbox’ta bunları yapmanız tavsiye ederim.

6- İzamal Sarı Şehir

Sarı renge boyanmış şehre hoş geldiniz! Duvar ve bina cephelerinin hemen hemen hepsi, 1993 yılında Papa John Paul II’in özel bir ziyaret için koyu altın sarısı renge boyanmış ve o günden beri bu sarı renkten hiç vaz geçilmemiş.

Izamal, bir zamanlar Maya piramitlerini olduğu bir dizi tepe üzerine kurulmuş (ve şehrin çoğu hala Maya dilini konuşur). Şuanda ayakta kalmış, şehre bakan büyük bir piramit var.

Merida gibi, Izamal şehri de yürünebilecek şekilde yapılmış. Merkezdeki muazzam sarı renkli tarihi Fransisken manastırını kesin görmeniz gerekiyor. Şehri atlı araba kiralayarak da dolaşabilirsiniz.

7- Cenotes’da Yüzün

Cenotes ne diye soruyorsun? Tatlı su dolu bir yeraltı mağarasına verilen ad. Yucatan Yarımadası’nda bu mağaralardan binlerce var. Şimdiye kadar gördüğüm en temiz yeraltı suyu.

Cenotes sıcak bir günde serinlemek için gidilecek en güzel yer. Meksika’nın yer altı nehirlerini beslediği doğal yüzme havuzları.

Yucatan’da yaklaşık 2000 farklı cenotes var. Birçoğunu ziyaret ettim, ancak favorilerimden bazıları Dzitnip, Azul, Dos Ojos ve La Noria.

Daha fazla macera yaşamak için, sertifikalı bir PADI dalgıcısıysanız, su altı mağaraların da keşif yapabilirsiniz.

8- Cancún’da Parti

Cancun’da yapılacak eğlenceli çok şey var. Balina köpekbalıklarıyla yüzebilir, jet ski kiralayabilir, sahilde dinlenebilir, bir tüplü dalış kursuna katılabilir, lamborghini ile yarışabilir veya gün batımını izleyebilirsiniz.

Ayrıca, orada bulacağınız muhteşem gece hayatı.

Her şey dahil tatil köyleri ve gece geç saatlere kadar yapılan eğlenceler… Çoğu insan Cancun’u bu yüzden ziyaret ediyor. Yucatan Yarımadası’nda Cancun’u atlarsanız, bence çok şey kaçırırsınız.

9- Cozumel’de Tüplü Dalış

Playa del Carmen’den kısa bir feribot yolculuğu mesafesinde olan Cozumel adası, bambaşka bir yaşam var. Bu kireçtaşı adası, doğal kayalıklar, plajlar ve ormanlarla kaplı.

Ayrıca, San Miguel’deki rıhtımların yakınında bulunan ve adanın nüfusunun çoğuna satış yapan hediyelik eşya dükkanları dolu.

Cozumel, tüm beceri seviyelerine hitap eden, tüplü dalış eğitimi ve şnorkelli yüzme için çok iyi bir yer.

En sevdiğim şeylerden biri, araba kiralayarak adanın etrafında sürmek, yol boyunca güzel plajlara bakmak ve eğlenceli mekanlarında dinlenmek.

10- Calakmul Maya Harabeleri

Calakmul, Guatemala sınırına yakın Campeche eyaletinde, ormanın derinliklerinde bulunan eski bir Maya şehridir. Uzak konumu nedeniyle pek çok insan buraya gitmiyor.

Calakmul Biyosfer Rezervi ile çevrili, son derece uzak ve Yucatan Yarımadası’ndaki turist yoğunluğundan çıkmak isteyenler için gerçek bir macera. Sadece bir kaç ziyaretçi görüp kafa dinleyeceğiniz bir yer.

Bu arkeolojik alanda bulunan ilginç yapılar arasında iki dev piramit vardır. En büyüğü 55 metre yüksekliğe sahip. Meksika’nın en yüksek 2. piramidi ve buraya tırmanabilirsiniz.

Yucatan’da Nerede Kalınır?


Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda konaklama için her türlü seçeneğe sahip. Ekonomik hoteller, yerel misafirhaneler, 5 yıldızlı lüks tatil yerleri. Meksika’ya seyahatiniz boyunca iyi kalabileceğiniz yerler için bazı öneriler…

CANCUN’DA EN İYİ KONAKLAMA

BÜTÇE
Coco Hostel
MID-RANGE
MayaFair Design Hotel

LÜKS
Ritz-Carlton Cancun

PLAYA DEL CARMEN’DE EN İYİ KONAKLAMA

BÜTÇE
Hostal MX
MID-RANGE
Reina Roja

LÜKS
BRIC Hotel & Spa

TULUM’DA EN İYİ KONAKLAMA

BÜTÇE
Tubo Tulum Hostel
MID-RANGE
Azucar Hotel Tulum

LÜKS
Nomade Tulum