Market Alışverişinizde Tasarruf Etmenize Yardımcı Olacak 9 Tüyo

Gittikçe artan gıda fiyatları ile birlikte mutfak masrafları da artıyor. Günlük olarak tükettiğimiz ürünler bile zaman zaman bütçeyi zorlayabiliyor. Ancak birkaç basit tüyoyla market alışverişlerinizi tasarruflu hale getirmek mümkün. Market alışverişinizde tasarruf sağlamanın 9 yolunu sizler için derledik.

1. Haftalık yemek planınızı hazırlayın

İhtiyacımız olmayan pek çok şeyi alırız. Alışveriş yapmadan önce bir strateji geliştirmeniz ve liste hazırlamanız alışveriş esnasında gereksiz şeyler almamamıza yardımcı olur. Kendinize haftalık bir yemek planı oluşturur ve alışverişinizi buna göre yaparsanız, tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu şekilde israfın da önüne geçmiş olursunuz.

2. Alışveriş yapmadan önce kilerinizi kontrol edin

Listenizi hazırladınız ve alışveriş yapmaya hazırsınız. Ancak alışverişe çıkmadan önce mutlaka buzdolabınızı, dolabınızı ya da kilerinizi kontrol etmenizde fayda var. Alışveriş listenizde olan bir ürünü daha önceden almış ve saklamış olabilirsiniz.

3. Atıştırmalıkları kendiniz hazırlayın

Büyük gramajlı ürünü almak daha hesaplıdır. Her gün aynı ürünün en küçük boyunu almaktansa, büyük boyunu alın ve onu günlere bölün. Bu şekilde tasarruf sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kurabiye, bisküvi ya da benzeri atıştırmalıkları hazır olarak almak yerine malzemeleri alıp kendiniz yapmanız daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra, temizlik ürünlerinde de büyük boy ürünleri tercih etmeniz tasarruf etmenin yollarından biri.

4. Haftalık yemek planınızı o hafta indirimde olan ürünlere göre yapın

Bir sürü süpermarket zinciri var. Hepsinde ise belirli dönemlerde büyük indirimler oluyor. Her hafta mutlaka bir ürün avantajlı olarak satışa sunuluyor. Market alışverişinden tasarruf etmek istiyorsanız, haftalık yemek programınızı o hafta indirime girecek ürünlere göre yapabilirsiniz.

5. Marketlerde boşalan rafları görmezden gelmeyin

Mağazalar yeni ürünlere yer açmak için bazı rafları temizleyebilirler. Bunu ise çoğunlukla, bazı ürünler indirime gireceğinde yaparlar. Bu nedenle bir süpermarketi gezerken böyle bir şey ile karşılaşırsanız, mutlaka göz atın. Ancak son kullanma tarihini kontrol ettiğinizden emin olun. Bunun yanı sıra marka ürünler yerine market ürünlerini tercih ederek de tasarruf edebilirsiniz.

6. Marketlerin eve teslim sisteminden faydalanın

Çok yoğun bir hafta geçirdiniz ve mutfak alışverişi yapamadınız. İşten çıkıp yorgunlukla yemek yapmak istemediğiniz için dışarıdan yemek yiyeceksiniz. Bunu yapmak yerine, süpermarketlerin internet sitelerinden alışverişinizi yapın ve teslimatı ise eve geliş saatinize göre zamanlayın. Yorgun olduğunuz için yemek yapmak istemeseniz bile pratik şeyler hazırlayarak günü kurtarabilir ve bu şekilde dışarıda yemeğe para harcamamış olursunuz.

7. Yemek hazırlarken temel malzemeleri kullanın

Farklı tatlardan hoşlanıyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın, özel ürünlere odaklanmak yerine temel malzemelerle de bir şeyler hazırlamak mümkün üstelik çok daha ucuz. Bu şekilde bütçenize sadık kalmak çok daha kolay. Hazır bir sosa para vermek yerine, sosu kendiniz yapabileceğiniz malzemeleri alın ve aldığınız malzemeleri farklı yemeklerde kullanın. Böylece bir ürün yerine birçok ürün alıp, daha geniş bir alanda kullanabilirsiniz.

8. Bazı ürünleri toplu olarak alın

Özellikle tahıllar, baklagiller, kuruyemiş ya da kuru meyveler gibi ürünleri toplu olarak satın alırsanız mutfak alışverişinizde daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz. Süpermarketler yerine bu tarz ürünleri toptan satışın yapıldığı yerlerden de alabilirsiniz.

9. Market kartı edinmeye çalışın

Market alışverişinizde tasarruf etmenizi sağlayacak şeylerden biri de, kampanyalardan ve özel indirimlerden faydalanmak için market kartı edinmeniz. Sık gittiğiniz marketlerden edineceğiniz kartlarla alışverişinizi daha uygun hale getirebilirsiniz. Bazı marketler, yılın belirli zamanlarında büyük kampanyalar düzenleniyor ve kart sahibi olan müşterilerine özel avantajlar sunuyorlar.