Lavanta Yağı Saça ve Cilde Nasıl Uygulanır? Kullanım Alanları Neler?

Lavanta yağı, günümüzde dünyanın en çok kullanılan uçucu yağıdır ve lavanta yağının faydaları, majör hastalıkları ve küçük hastalıkları da kapsamaktadır.

Lavanta yağı, balgam söktürücü, antiseptik, yatıştırıcı ve bir antidepresandır. Bu iyileştirici özellikleri nedeniyle lavanta yağı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lavanta Yağının Cilt Bakımında Kullanılması

Lavanta yağı, konsantre formda veya kullanımdan önce jojoba yağı ya da zeytin yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile inceltilerek kullanılabilir.

Cilt bakımı için lavanta yağının kullanım alanlarından bazıları:

Akne

10 ml kadar lavanta yağı, günlük 4 damla halinde aknelerden etkilenen alana sürülebilir.

El ve Ayak Banyosu

Bir kaseye 5 damla lavanta yağı ekleyin ve buna ellerinizi veya ayaklarınızı daldırın. Yorgun ayaklarınızı ve ellerinizi dinlendirecektir.

Dudaklar

Eğer güneş yanıklarından etkilenmiş veya çatlamış dudakları iyileştirmek istiyorsanız, dudaklarınıza bir damla lavanta yağı uygulamak iyi gelecektir.

Deodorant

Koltukaltınıza 2 damla lavanta yağı kullanırsanız bu hoş bir deodorant etkisi gösterecektir.

Böcek Isırması

Eğer sivrisinek ısırığı veya arı sokması benzeri bir böcek ısırığı kurbanı olduysanız bir damla lavanta yağı sürün. Şişmeleri azaltmada yardımcı olacak ve eş zamanlı olarak cildi de yatıştıracaktır. Ayrıca etkili bir böcek kovucudur.

Saç Bakımı

Kepeklerden kurtulmak için lavanta yağı ile kafa derisine masaj yapın. Ayrıca bitleri ve bit yumurtalarını tedavi etmek için de bu yağ kullanabilir.

Lavanta Yağının Saç Büyümesine Faydaları

Saç büyümesi için lavanta yağı kullanımının oldukça popüler ve çok etkili olduğu bilinmektedir. Lavanta yağı ayrıca saç dökülmesi problemini çözmek için de kullanılmaktadır.

Lavanta yağı; saçkıran (alopesi) gibi bir dizi saç sorununu tedavi etmek için kullanılan popüler uçucu yağlardan biridir.

Eğer saç büyümesine yardımcı olan bir yağ arıyorsanız, o zaman lavanta yağı sorununuza verilecek en etkili cevaptır. Aromatik kokusu münasebetiyle birçok kişi tarafından hayran olunan lavanta yağı; giysi ve şampuan kokulandırmada, sabunlarda ve oda spreylerinde bolca kullanılır. Lavanta bitkisi uykusuzluk, anksiyete ve depresyon gibi birçok hastalık için doğal bir çözümdür.

Lavanta yağı, temelde lavanta bitkisinin çiçeklerinde gerçekleştirilen buhar damıtma yoluyla elde edilir.

Lavanta Yağının Diğer Faydaları

Lavanta yağı ile bir baş masajı yapmak, uykusuzluğa ve uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Anksiyete, stres ve depresyondan kurtulmakta pozitif etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca, kafa derisi masajı kesinlikle kan dolaşımını artırır ve böylelikle saç büyümesine yardımcı olur. Bunun dışında, düzenli olarak saçın dokusunu iyileştirmek ve saç dökülmesi sorunlarını kontrol etmek için aşağıda belirtilen saç maskelerinden birini kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saç büyümesi için saç maskesi yapmak üzere size yararlı olan diğer uçucu yağlar ile birlikte lavanta yağı da kullanılabilir.

Saç Uzaması İçin Maske Tarifi

10 damla lavanta yağı, 10 damla biberiye yağı, 5 damla fesleğen yağı ve 1 damla Jojoba yağını karıştırın ve karanlık bir şişede saklayın. Kafa derisi ve saç masajı ile düzenli olarak kullanın. Bu saçınızı düzleştirmede ve saç büyümesinde etkilidir. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkaladığınızdan emin olun.

Kuru Saç Derisi İçin Saç Maskesi Tarifi

¼ bardak yulaf ezmesi alın ve 20 dakika boyunca suya daldırın. 7 damla lavanta yağı ve 5 damla biberiye yağı alın, tüm bu malzemeyi düzgünce karıştırın. Kafa derisi üzerinde hamur biçimine getirip uygulayın. Ilık su ile bir saat sonra yıkayabilirsiniz. Bu saç maskesi, kaşıntı ve kuru kafa derisinden kurtulmak için iyi bir çözümdür.

Lavanta Yağının Sağlık İçin Kullanım Alanları

Lavanta yağı, sinir sistemi ile ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılır. Yatıştırır ve vücudu rahatlatır. İnsanları gençleştirmek ve dinlenmelerine yardımcı olmak için bazı kaplıcalarda aromaterapi olarak kullanılmaktadır.

Egzama

10 ml lavanta yağı, birkaç damla herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılır ve kuru ve kaşıntılı cilt üzerinde bu seyreltilmiş yağ uygulanır.

Uyuz

Eğer uyuzdan muzdarip iseniz, tüm vücut üzerine alkol ve lavanta yağı karışımını sürün. Daha iyi olana kadar bu karışımı her gün uygulayın.

Kesikler ve yaralar:

Kesiklere veya yaralara 2 damla lavanta yağı uygulamak; bakterilerin ölmesine ve iz bırakmadan iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Yanıklar:

Lavanta yağı kullanmak iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca güneş yanığı için de bu işlemi deneyebilirsiniz.

Uykusuzluk:

Lavanta yağı, uykudan uyanmayı kolaylaştırır, böylece uyku yoksunluğu için etkili bir tedavi yöntemidir. Huzurlu bir uyku için yastığınıza 2 damla lavanta yağı koyun.

Stres ve Kaygı:

Stres ve anksiyete rahatlaması için 1 damla lavanta yağı sürerek başınıza uygulayın. Baş ağrısı tedavisi için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Buhar Soluma:

Lavanta yağı, solunum bozukluklarını tedavi etmek için konsantre veya seyreltik formda kullanılır. Sıcak su dolu bir kaba 5 damla lavanta yağı ekleyin ve kasedeki buharı içinize çekin. Buhar çekerken bir havlu ile başınızı kapayabilirsiniz. Bu soğuk algınlığı ve grip için de rahatlama elde etmenize yardımcı olur.

Solunum Bozuklukları:

Mendile 2 damla lavanta yağı damlatarak nefesleyebilirsiniz. Ayrıca, bronşit, boğaz enfeksiyonları ve astım gibi solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

İdrar Akışı:

Oligüri hastalarda (idrar üretiminin azalması) lavanta yağı idrar akışını uyarıcılığından dolayı yardımcı olur

Kulak ağrısı:

Kulak ağrısı tedavisinde kulak bölgesine masaj yaparak kullanılabilir. Lavanta yağı, yetişkinler için uygundur.