Kitaplar gibi insanları okumanıza yardımcı olacak 20 psikolojik ipucu

İnsanların zihinlerini okuyabilseydiniz, hayatlarımızın nasıl değişeceğini merak eder miydiniz? Bazı insanlar sezgilerini bunun için kullanabiliyor, ancak o kadar sezgileriniz gelişmiş değilse, tek bir seçenek kalıyor; insanların beden dilini okumayı öğrenme.

Bilinen bir gerçek, bilginin %55’ini sözsüz iletişim yoluyla elde ettiğimizdir. Avustralyalı bir beden dili uzmanı bu konuda yazdı. Mimikler, jestler ve diğer vücut hareketleri bir kişinin maskesini çözebilir ve gerçekte ne düşündüklerini veya hissettiklerini size söyleyebilir.

Diğer insanların bize farketmeden gönderdiği sinyalleri anlamaya başlayalım.

Gözlerin kapatılması

Bir insan sizinle konuşuyorsa ve gözlerini kapatıyorsa, dış dünyadan saklanmaya çalıştığını bilmelisiniz. Hatırlanması gereken önemli bir nokta; bu kişinin senden korktuğu anlamına gelmez. Aksine, sizden kurtulmaya çalışıyordur çünkü sizden sıkılmış olabilir. Eğer gözlerini kapatıyorsa, ortadan kaybolun!

Eliyle ağzını kapatmak

Karşınızdaki insan eli ile ağzını kapatıyorsa söylediklerinize katılmadığını ama yorum da yapmak istemediğini belirtmeye çalışıyordur. Bu durumda karşınızdakini konuşmaya zorlamamalısınız.

Gözlük kollarını ısırma

Bir kişinin gözlük kollarını ısırdığını gördüğünüzde onları desteklemeyi ya da neşelendirmeyi deneyin. Bir şey için kesinlikle endişeleniyorlardır. Annelerinin onları emzirirken olduğu gibi kendilerini güvende hissetmeye çalışıyor olabilirler. Bu arada, bir kalem, bir sigara veya ağızdaki sakız bile aynı şeyi gösterebilir.

Yüz tanıtımı

Genel olarak, bu hareket karşı cinsten insanları çekmek için kullanılır. Erkekler, anı yakalamak ve doğru zamanda bir iltifat vermek için bu hareketi iyi ezberlemelidir.

Çene kaşıması

İnsanların karar vermeye çalışırken yaptıkları şey budur. Aşağıya, yana, ya da başka yerlere bakıyor olabilirler. Neye baktıklarını bile bilmiyor olabilirler çünkü derin düşünceleri vardı.

Çapraz kollar

Bu en popüler jestlerden biri. Bu pozisyonda pek çok insanın kendisini çok rahat hissetmesi şaşırtıcı değil mi? Bu duruş pozisyonu kendilerini diğer insanlardan uzak tutmalarına yardımcı oluyor. Bu hareketi sıklıkla bir şeyden rahatsız olduğumuzda kullanırız. Çapraz kollar bir insanın bir şey hakkında iyi hissetmediğinin açık bir işaretidir.

Görünüm sabitleme

Bu pozisyonun daha anlaşılır olduğuna katılıyor musunuz? Bir kadın bir erkek tarafından beğenilmek istediğinde, kendisini mümkün olan en iyi şekilde sunmaya çalışır. Göğüslerini vurgulamak için sırtını düzeltir ve ayrıca bacaklarını geçebilir. Bu hareket ilginin bir göstergesidir.

Öne doğru eğilmek

İnsanlar birisini sevip onlarla iletişim kurmak istediklerinde genellikle öne doğru eğilirler. Bu konumda, bacaklar hareketsiz olabilir, ancak vücut sezgisel olarak ileri doğru hareket eder.

Geri yaslanmak

Birisi sandalyesinin arkasına yaslanırsa, konuşmalarınızdan sıkıldığını gösterir. Belki de karşısındaki kişinin huzurunda kendilerini rahatsız hissediyordur.

Ayakları sallamak

Bu hareket bir kişinin bir şey için endişeli hissettiğinin bir göstergesidir.

Elleri ovalamak

Ellerini ovalamak genellikle bir insanın bir şey hakkında olumlu hissi olduğu anlamına gelir. Gelecekte olabilecek bazı faydalı şeyleri düşündüğümüzde bunu yaparız.

İki el ile tokalaşma

Bir kişi bileğinizi kavrayarak iki eli ile tokalaşıyorsa, kendisine güvenebileceğinizi beden dili ile söyleme istiyordur.

Tavana dönük bir avuç içi ile el sıkışma

Bir kişinin size karşı sempati hissettiğini gösterir. Ancak bu hareketi kısa süreli yaparsa geçerlidir. Ancak uzun süre elin üzerinde tutulması durunda üstünlük göstergesi olarak görülebilir.

Yere bakan bir avuç içi ile selamlaşma

Birinin elini aşağıdan tutuyorsanız, onlara yardım etmeye hazır olduğunuzu söylemek istiyor olabilirsiniz.

Dokunarak el sıkışma

İnsanlar bazen başkalarına diğer elleriyle dokunarak tokalaşırlar. Ön kol, dirsek veya sırtına dokunabilirler. Böyle bir özel alan ihlali, kişinin iletişimden yoksun olduğu anlamına gelir. Dokunuş süresi ne kadar uzunsa, kişinin o kadar çok arkadaşlığa ihtiyacı olduğunu gösterir.

Kravatın düzeltilmesi

Bu hareketin anlamı duruma göre değişir. Bir erkek bunu iyi görünümlü bir kadının yanında yapıyorsa, muhtemelen ondan hoşlandığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bu hareket aynı zamanda bir kişinin rahat hissetmediğini de gösterebilir. Belki yalan söyledi veya sadece şu anda bulunduğu yeri terketmek istiyor olabilir.

Olmayan tüyleri toplamak

İnsanlar genellikle bir konuda anlaşamadıklarını ifade etmek için kullanırlar, ancak bunu söylemek istemezler. Başka bir deyişle, görüşlerini açıkça ifade etmezler, ancak kesinlikle aynı fikirde değildirler.

Masanın üstüne ayak koymak

Böyle bir hareket birçok şeyi ifade edebilir. Kötü davranış, saygısızlık, patronun kim olduğunu göstermeye çalışmak gibi.

Sandalyeye ters oturmak

Birçok kişi, bu şekilde oturan kişilere sinirlenir, çünkü saldırganlığı sezgisel olarak hissettirirler. Bu pozisyon baskın insanlar arasında popülerdir. Zayıf görünmek istemiyorsanız, bu durumda oturmaya devam edin.

Ayakkabıyla oynamak

Çapraz bacaklar en çekici bayan pozisyonlarından biridir. Ve eğer bir kadın ayakkabısıyla oynuyorsa, dikkatini bacaklarına çekmeye çalışıyordur. Bu jest bir kadının sakin ve rahat olduğunu gösterir. Bu bir erkek için bir çeşit yeşil ışıktır.