Kelebekler Vadisi, Fethiye (2019 Gezi Rehberi)

Kelebekler Vadisi, Muğla-Fethiye-Ölüdeniz sınırı içerisinde bulunan, 80’den fazla kelebek çeşidine ev sahipliği yapan ülkemizin en güzel bölgelerinden biri.

Buraya geldiğinizde sanki Tayland’ın Phi Phi adalarına yolculuk etmiş gibi hissedeceksiniz.

Bölgenin en temiz, en berrak ve en şeffaf koylarından birine sahip.

Fethiye’nin Faralya Köyü’nde bulunan Kelebekler Vadisi, yaklaşık 400 metrelik kayalıklarla çevrili.

Sonbahar mevsimi adeta yaz gibi. Durum böyle olunca bitki çeşitliliği de oldukça fazla. Vadi’deki bitki türleri arasında kekik, defne, zakkum, ekşi nar, yabani üzüm, keçiboynuzu, karaağaç, zeytin, kantaron gibi bitki türlerini görmek mümkün.

Ankara, İstanbul, İzmir, gibi büyük şehirlerden çeşitli otobüs firmaları ile kolaylıkla Fethiye’ye gelebilirsiniz.

Fethiye’ye geldiğinizde otogarın önünden Ölüdeniz’e dolmuşlar kalkmaktadır. 

Kelebekler Vadisi’ne arabayla ulaşmak mümkün değil. Yürüyerek ulaşılabildiğini söyleyenler var fakat buraya deniz yoluyla, yani tekneyle ulaşmak çok daha cazip.

Kelebekler Vadisi’ne ulaşımın en kolay yolu, Ölüdeniz’den dolmuş usulü kalkan teknelerden birine binmek ya da tercih ederseniz tekne kiralamak.

Bir diğer yol ise Kabak Koyu’ndan günübirlik kalkan tekneleri tercih etmek ya da yürüyüş patikasını kullanmak.

Kelebekler Vadisi’ne en yakın havalimanı Dalaman’dır. Dalaman Havalimanı Fethiye’ye 55 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 

Kelebekler Vadisi’nde konaklamak istiyorsanız 2 seçeneğiniz var; çadır ve bungalov.

Kamp için Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri. Kalma ücretleri mevsimine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu ücretlere sabah açık büfe kahvaltı ve akşam yemekleri dahildir. Elektrik, su, tuvalet ve duş bulunuyor.

Kendi çadırınızı getirebilirsiniz. Ama yine de kira ödemek zorundasınız.

Vadinin iç tarafında bir de şelale var. Kelebekler vadisine akan şelaleye doğru keyifli bir yürüş yapabilirsiniz. Şelaleye ulaşıp buz gibi suyun altına girdiğinizde tüm yorgunluğunuz bitecektir.

Vadinin sol tarafındaki patikadan 20 dakika yürüdükten sonra ilk şelaleye ulaşıyorsunuz. Birinci şelaleyi geçtikten sonra biraz zor bir tırmanışla 10 dakika içerisinde ikinci şelaleye varıyorsunuz.

50 metreden dökülen şelale, sadece görüntüsü ile değil, yürüyüş yolu ile de hafızanıza kazınacak bir yer.

Kelebekler Vadisi’nin sağında da patika bir yol görecekseniz. Patikanın etrafında bulunan ipler yardımıyla yukarıya tırmandığınızda yarım saatte Faralya Köyüne varıyorsunuz.

Kelebekler Vadisinde 7 farklı koy bulunmaktadır. Bu koylar turkuaz rengi ve temizliği ile yüzmek için çok idealdir. Birçok tur firması ile Kızılada, Çalış Plajı, Hillside, Şövalye Adası, Dalyan, Samanlık ve Akvaryum koylarına açılabilir, hem müthiş doğa manzarasının, hem güneşin, hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Dalış yaptığınızda yüzlerce farklı tür deniz canlısı görebilir, su altı kamerası ile bu güzellikleri fotoğraflayabilirsiniz. Denizin berraklığı ile tertemiz bir görüş açısına sahip. Müthiş bir dalış deneyimi edinebilirsiniz. 

Denizi sığ değildir, birkaç adım sonra boyunuzu aşabilir. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var. Bu arada, vaktin nasıl geçtiğini unutup, güneş altında gereğinden fazla kalmamanızda fayda var.

Vadinin içine doğru 1 km boyunca giden patika yolu takip ettiğinizde, sizi 100 metrelik zorlu bir yamaç tırmanışı beliyor olacak. Bu sebeple, yolculuğa çıkmadan önce yanınıza doğa yürüyüşüne ve tırmanışa uygun, rahat bir ayakkabı almanız tavsiye olunur.