Kediler Neden Sürekli Kendilerini Yalar?

Hayvanların çoğu yeni doğmuş yavrusunu yalar. Bunun nedeni, hem doğum kalıntılarını temizlemek, hem yavruyu psikolojik olarak rahatlatmak, hem sindirim ve solunum faaliyetlerinin başlamasına yardımcı olmak, hem de idrar yapması için yavrunun bedenini harekete geçirmektir.

Kedi ise diğer hayvanlardan farklı olarak hayatının üçte birini kendini yalayarak geçirir.

Kedi kendini yalarken ilginç bir şekilde her zaman aynı sıra ile bu işlemi tekrarlar. Önce dudaklarını yalar, sonra ön ayaklarından birinin içini ve kenarını iyice tükürükle ıslatır, ardından da bu ayağına daireler çizerek burnunu sürter. 

Bu işlem bittiğinde ayağını tekrar tükürükler, kulağını, kulağının arkasını, gözlerini, yanağını, çenesini ovuşturur ve bu işlemin aynısını diğer taraf için de tekrarlar. Başını bitirdikten sonra da, omuzlarını, göğüs kısmını, genital bölgesini, arka ayaklarını ve kuyruğunu daha uzun süre ve daha sert darbelerle yalar.

Peki kediler kendini yalamaya neden bu kadar çok mesai ayırıyor? Çünkü tek dertleri temizlenmek değil. Bu kadar uğraşın ardında başka amaçlar da var. Madde madde sıralayayım.

  • Öncelikle, tüylerindeki parazitleri, kirleri, yabancı cisimleri ayıklar.
  • Kedinin tükürüğünde antiseptik maddeler bulunur. Özellikle de yaraları sterilize ederek daha çabuk iyileşmelerini sağlar.
  • İnsanlar tarafından ellendiğinde yalanarak insan kokusunu gidermeye çalışırlar. Çünkü kedilerin en önemli iletişim araçlarından biri kokudur. Bu nedenle de kedi gibi kokmak zorundadır. Aksi takdirde, diğer kedilerin tepkisini çekebilir. 
  • Tüylerini düzleştirir. Böylece hem soğuğa hem de sıcağa karşı korunmuş olur. Çünkü tüylerin karışık olması kürkünün izolasyon işlevini azaltır.
  • Açık havada yalandığında, tüylerini araladığı için, güneşten aldığı D vitaminini artırmış olur. 

Bilim insanları psikolojik sorunlar yaşayan kedilerde kendini yalamanın arttığını gözlemlemiş. Kedi eğer ilgi eksikliği yaşıyorsa, örneğin eve başka bir kedi veya bebek geldiyse, kapalı bir yerde tutuluyorsa ve bir sebepten cezalandırılmışsa hırsını yalanarak giderirler. Keza yaşlılık da yalanmayı artıran bir etken olarak gözlemlenmiş.