Kayseri’de görülmesi gereken 11 doğa harikası yer

Doğal güzelliklerinin saymakla bitmeyecek kadar çok olduğu Kayseri, Türkiye’de herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir şehrimizdir.

Kayseri’de görülmesi gereken 11 doğa harikası yeri sizler için derledik.

1. Erciyes Dağı

Erciyes Dağı, 3916 metre yüksekliği ile İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek, Türkiye’nin ise 5. yüksek dağıdır.

2. Kapuzbaşı Şelaleleri

Türkiye’nin debisi en yüksek şelalesi unvanını taşıyan Kapuzbaşı Şelaleleri Yahyalı ilçesinde yer alıyor.

İçinde kırmızı benekli alabalıkların yaşadığı şelalenin çevresi, piknik alanları, bungalovlar, gezi patikaları ve otopark olarak düzenlenmiş durumda.

Kapuzbaşı Takım Şelaleleri Kayseri’nin Yahyalı ilçesine 76 km mesafede bulunan Kapuzbaşı köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.

Aladağ zirvelerinde bulunan kar ve buzulların erimesiyle beslenen, yaz-kış suları hiç kesilmeyen şelalelerden doğudaki 3 şelale Takım şelale adını alırlar ve yükseklikleriyle tanınırlar.

Kapuzbaşı Şelalesi’nin en önemli özelliği kaynağından çıktığı şekilde aşağı dökülmesidir. Aladağlar’ın zirvesinde bulunan kar ve buzul suları ile beslenmektedir.

3. Zamantı Irmağı

Zamantı Irmağı, Seyhan Nehri ve havzasını besleyen iki büyük koldan biridir. Kayseri’nin Pınarbaşı ilcesinde bulunan 1500 metre yükseklikteki Uzunyayla’da yer alan Şerefiye köyünden doğar.

Zamantı Irmağı Türkiye’nin rafting yapılan en önemli akarsularından biridir.

4. Yeşilköy Şelalesi

Günün belirli saatlerinde dönüşümlü olarak çekilen ve geri gelen sularıyla halk arasında bir takım efsanelerin doğmasına yol açan Yeşilköy Şelaleleri, turistlerin olduğu kadar son günlerde bilim insanlarının da uğrak yeri haline gelmiştir.

5. Derebağ Şelalesi

İki mağara içinden çıkan temiz ve berrak kaynak suları daha sonra dar bir vadiden akarak Yahyalı’ya ulaşır. Çevresi piknik alanı olarak düzenlenmiştir.

6. Sultan Sazlığı

Sultansazlığı’nda bu zamana kadar yapılan kuş sayım sonuçlarına göre maksimum 301 kuş türü sayılmıştır. Sultansazlığı’ndaki, kuş türü ve sayısı özellikle sulak alan ekosistemindeki su seviyesinin değişimine ve aylara bağlı olarak büyük değişiklik göstermektedir.

7. Hacer Ormanı

Oldukça yoğun gözlenen yaban hayatı ve sunduğu görsel zenginlik ile macera tutkunları ve turistler için oldukça cezbedici bir doğa harikasıdır.

8. Yedigöller

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla eriyen karlarla oluşan yüzlerce göl içinde yaz-kış kurumadan kalan Yedigöller, çevresi ile birlikte cennetten kopan bir mekanmışçasına hafızalardan silinmeyen eşsiz bir tablo gibidir.

9. Soğanlı Vadisi

Kayseri – Nevşehir – Niğde üçgeninde bulunan vadi; Yeşilhisar’ın 15 km batısında yer alır. Erciyes Dağı ile Ihlara Vadisi’nin ortasında bulunan Soğanlı Vadisi, Kapadokya bölgesinin en gizemli vadilerindendir.

10. Şeker Gölü

Kayseri’nin Kocasinan ilçesi sınırlarında yer alan Şeker Gölü, Kayseri Şeker Fabrikası arazisi içindedir. Alaaddin Keykubat havzasındaki kaynak suyuyla beslenen Şeker Gölü, koruma altındadır.

11. Derevenk Vadisi

Kayseri’nin Talas ilçesi sınırlarındadır. Adını günümüzde bulunmayan ve tarihi bir yerleşim yeri olan Derevenk Köyü’nden alır. Bölge, adını Türkçe ”dere” ve Ermenice kilise anlamına gelen ”venk” kelimesinden alır.