İstanbul’a yakın hafta sonu rotaları

Sonbaharın gelmesiyle birlikte günübirlik veya hafta sonu kaçamak yapmak için uygun rota arayışları yeniden ön plana çıkmaya başladı. İşte İstanbul’a en fazla 3 saat uzaklıkta doğayla iç içe birbirinden güzel sonbahar rotaları.

1. Abant, Bolu

Abant, Bolu

Türkiye’nin en önemli doğa rotalarından biri olan Abant, sonbaharda adeta bir renk cümbüşüne dönüşüyor. İstanbul’a birkaç saat uzaklıktaki bu doğa harikasına günübirlik turlar yeniden revaçta olmaya başladı.

2. Tirilye, Bursa

Tirilye, Bursa

Yenikapı – Mudanya feribot yolculuğunun ardından ulaşabileceğiniz Tirilye, Bursa’nın eski köylerinden biri. Eski bir Rum yerleşimi olan Tirilye’de çok sayıda tarihi konağa rastlamanız mümkün. Deniz mahsulleriyle aranız iyiyse bölgede sizi tatmin edecek çok sayıda yer bulunuyor.

3. Uçmakdere, Tekirdağ

Uçmakdere, Tekirdağ

İstanbul’un yanı başında yamaç paraşütü yapıp doğanın tadını çıkarabileceğiniz Uçmakdere’nin adı eski Türkçede “cennet” anlamına gelen “uçmak” kelimesinden türemiş. Bölge adını yakışır derecede güzellikte.

4. Sapanca, Sakarya

Sapanca, Sakarya

İstanbul’a yakın yerlerden biri olan ve doğal güzelliğiyle adından söz ettiren Sapanca Gölü, etrafındaki yürüyüş rotalarıyla öne çıkıyor.

5. Kerpe, Kocaeli

Kerpe, Kocaeli

Kocaeli’nin kuzeyinde, Karadeniz kıyısında bulunan Kerpe, Kefken’e yakın bir yerleşim yeri. Kayalıkları ve diğer doğal güzellikleriyle dikkat çeken Kerpe, özellikle hafta sonu tatili için ideal bir rota.

6. Ağva, İstanbul

Ağva, İstanbul

İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan Ağva, kente en yakın kaçamak rotalarından biri. Anadolu yakasında Şile’ye bağlı küçük bir yerleşim yeri olan Ağva’da tekne gezintisi yapabilir, sahilde hırçın dalgaları izleyebilirsiniz.

7. Şile, İstanbul

Şile, İstanbul

Ağva’ya yakın ve ondan daha büyük bir yerleşim yeri olan Şile, deniz feneri ünlü kumsallarıyla adından söz ettiren bir yer. Çok sayıda pansiyonun bulunduğu Şile, hafta sonu tatili için ideal bir rota.

8. İğneada, Kırklareli

İğneada, Kırklareli

Longoz ormanlarına sahip İğneada bu yönüyle dikkat çekiyor. Doğa kamplarının bulunduğu İğneada, sonbaharın tüm güzellikleriyle insanları cezbediyor.

9. Maşukiye, Kocaeli

Maşukiye, Kocaeli

Kartepe eteklerinde bulunan Maşukiye, şelaleleri, yemyeşil coğrafyası ve lezzetli ve şirin yemek duraklarıyla ünlü. Burası aynı zamanda hafta sonu kentin kalabalığından uzaklaşıp dinlenmek için de ideal bir rota.

10. Göynük, Bolu

Göynük, Bolu

Göynük ilçesi, başarıyla koruduğu tarihi dokusu, ünlü Zafer Kulesi ve Cittaslow kapsamında yer aldığı sakin yaşamıyla özellikle hafta sonu için turistlerin öncelikle rotalarından.