Instagram’da Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur?

Siz de içerik üreticisi olarak; Instagram’ı profesyonel hesapla kullanmak istiyorsanız, birkaç dakika ayırarak Instagram’da tanınmış kişi profili nasıl oluşturulur? yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Peki; Herkes Instagram hesabını profesyonel hesaba dönüştürebilir mi?

Bilmeniz gereken tek kısıtlama Instagram profilinizi kişisel bloga dönüştürebilmeniz için hesabınızın herkese açık olması gerekliliği.

Profilinizi Herkese Açık Hale Nasıl Getirilir?

Instagram hesabınızın Ayarlar menüsüne girin. Gizlilik menüsüne tıkladıktan sonra, Bağlantılar sekmesinin altında yer alan ”Hesap Gizliliği” bölümünden, Gizli Hesap özelliğini kapatın. Bu ayarı değiştirdiğinizde paylaşımlarınızın herkese açık olacağını ve size takip isteği gönderen herkesin kabul edileceğini unutmayın.

1. Adım

Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşedeki ikona tıklayın ve Ayarlar menüsüne ulaşın.

2. Adım

Ayarlar menüsünden “Hesap” bölümüne giriş yapın ve sayfanın en altında yer alan “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” linkine tıklayın.

3. Adım

Bu bölümde, sizden en uygun seçimi yapmanız istenecektir. Eğer kendi kişisel markanız için Instagram hesabınızı kişisel blog veya tanınmış kişi profiline dönüştürmek istiyorsanız “İçerik Üretici” hesabı uygun olacaktır. Bir işletme veya marka için Instagram hesabınızı yapılandırıyorsanız “İşletme Hesabı”nı seçerek ilerleyebilirsiniz.

İçerik Üretici ve İşletme Hesaplarının Farkı Nedir?

İçerik Üretici Hesapları, kişisel amaçlarla profilini yapılandıran kullanıcılar için bazı gelişmiş özelliklere sahiptir. İşletme hesaplarında ise takipçiler hakkında daha fazla istatistik verisi edinmeye yardımcı olan araçların yanı sıra, reklam oluşturma ve takipçilerin hesapla kolayca iletişime geçebileceği bazı özellikler sunulur. İkisinin birbiri karşısında bir üstünlüğü yoktur. Önemli olan; Instagram’daki varlığınızın ne olacağını düşünmek ve profilinizi bu doğrultuda yapılandırmaktır. Merak etmeyin, isterseniz daha sonra hesabınızın tipini yeniden değiştirebilirsiniz.

4. Adım

Bir sonraki adımda Instagram, hesabınızın hangi kategoride yer alacağını soracaktır. Seçim yapma konusunda tamamen özgürsünüz. Bu bölümde yapacağınız seçimin diğer insanlar tarafından profilinize girdiğinde görüneceğini de unutmayın. Profilinize Kişisel Blog ibaresini yerleştirmek istiyorsanız, arama butonuna kişisel blog yazabilirsiniz. Eğer sizi daha net ifade eden farklı bir kategori varsa onu da seçmekte özgürsünüz.

5. Adım

Seçiminizi yaptıktan sonra, hesabınızı bir Facebook profiliyle ilişkilendirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Eğer aynı amaç için oluşturulmuş bir Facebook sayfanız varsa bu ekrandan seçim yapabilirsiniz. Profilinizi daha sonra bir Facebook sayfasıyla ilişkilendirmeyi düşünüyorsanız, “Geç” butonuna tıklayarak bu adımı atlayabilirsiniz.

6. Adım

Sonraki adımda, takipçilerinizin sizinle kolayca irtibata geçebilmesi için iletişim bilgilerinizi doğrulamanız istenecek. Vereceğiniz iletişim bilgilerini bir sonraki adımdan veya daha sonra profil ayarlarınızdan değiştirebileceğinizi unutmayın. O nedenle doğru iletişim bilgilerinizi vermenizde bir sakınca yok. Hatta takipçilerinizin size ulaşmanızı istediğiniz özel iletişim bilgileriniz varsa onları kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

7. Adım

Şimdi, seçtiğimiz kategori etiketini profilimizde görünür olması için açık hale getiriyoruz. İletişim bilgilerimizin de profilimizde herkese açık olarak yer almasını istiyorsak “iletişim bilgilerini göster” seçeceğinin düğmesini açabiliriz.

8. Adım

“Bitti” butonuna tıkladığımız anda artık Instagram hesabımızı profesyonel olarak kullanmaya hazırız demektir!

Instagram’da Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur?

Tanınmış Kişi, Kişisel Blog, Aşçı, Blog Yazarı veya diğer bir unvan seçimi için yukarıda yer verdiğim 4. adımına bakmanız yeterlidir.