Instagram’da daha fazla ürün nasıl satılır: işe yarayan 5 ipucu

Alışveriş yapanların ilgisini çeken Instagram gönderilerini nasıl oluşturacağınızı merak ediyor musun?

Bu makalede, ürünlerinizi Instagram’da tanıtmanın dört yolunu keşfedeceksiniz.

1. Öncelikle, potansiyel kitleyi bulup kendinize çekin

Instagram’da satışta başarılı olmak için öncelikle markanıza ve ürünlerinize gerçekten ilgi duyan kişileri takip etmeniz gerekir. Doğru hedef kitleye sahip değilseniz, onları müşterilere dönüştürmekte zorlanabilirsiniz.

Yeni takipçiler çekmenin en kolay yolu Instagram gönderilerinizde hashtag kullanmaktır. Müşterilerinizin kullanabileceği, arayabileceği veya takip edebileceği hashtagleri seçin. Denemekten korkmayın. Takipçilerinize ulaşan doğru etiketlerin kombinasyonunu bulmak biraz zaman alabilir.

Yerel bir işletme veya restoransanız (ya da olmasanız bile), müşterilerinizin bulunduğu coğrafi konumları eklemek isteyebilirsiniz.

Bir ürün geliştirdikten sonra, artık ürünlerinizi Instagram’da tanıtmanın zamanı geldi demektir.

2. Bu 4 farklı Instagram stiliyle ürünlerinizi sergileyin

Instagram, görsel bir platform olduğu için ürünlerinizin ve markanızın resimlerini paylaşabileceğiniz mükemmel bir yerdir.

Instagram’da gezinirseniz, detay çekimleri, model çekimleri ve yaşam tarzı gibi görüntüleri göreceksiniz.

Ürünleri düz bir zemin üzerinde fotoğraflayın

Ürününüzü düz bir zeminde çekmek istiyorsanız, düz yani nötr bir arka plan seçin. En iyi görüntüler tepeden çekim yapıldığında ortaya çıkar, bu nedenle doğru açıyı elde etmenize yardımcı olacak bir merdiven veya basamak kullanabilirsiniz.

Ürünü konumlandırırken, metin veya grafik için biraz boşluk bırakmak isteyip istemediğinize karar verin ve ardından çekime başlayın. Çok sayıda fotoğraf çekin, böylece seçim yapabileceğiniz birden fazla alternatifiniz olur. İsterseniz bir program ile ürün resimlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Ürün ayrıntılarını yakalayın

Ürününüzün küçük ayrıntıları var mı? Örneğin bu bir elektronik eşya veya bir tarafında güzel bir deseni olan giyim eşyanız olabilir. Neredeyse her ürün, benzersiz bir görünüme sahiptir. Siz de bu noktalara odaklanarak yakın çekim yapabilirsiniz.

Çekimlerinizde insan figürü kullanın

Kıyafet, mücevher veya diğer giyilebilir ürünler satıyorsanız, muhtemelen ürünlerinizi tanıtmak için insanları kullanmayı düşünüyorsunuz. Tüketiciler, insan figürü içeren görüntülere daha fazla bakma eğilimindedir.

Yaşam tarzı görüntülerini paylaşın

Ürünlerinizi doğal olarak çekmeye çalışın, böylece müşteriler bunları kendi yaşamlarında nasıl kullanacaklarını daha iyi görselleştirebilirler.

3. Instagram ürün etiketlerini kullanmaya özen gösterin

Instagram’da paylaşmak için ürünlerinizin ilgi çekici fotoğraflarını çektikten sonra, satın alma işlemini basitleştirin. İnsanlara satın almayı ne kadar kolaylaştırırsanız, o kadar iyidir.

Instagram ürün etiketleri nasıl çalışır?

Kullanıcılar etikete dokunursa, daha fazla resme ve ürünün açıklamasına sahip bir sayfa görüntüler.

Deneyimin en mükemmel yanı, satın alma işleminde asla müşterileri Instagram uygulamasının dışına çıkarmaması; başka bir tarayıcıya geçiş yok. Müşterilerinize sorunsuz bir alışveriş yaşatabilirsiniz.

İşletmeniz için Instagram ürün etiketlerini ayarlama

Ticari hesabınızda ürün etiketlerini kullanmaya başlamak için Instagram’da onay almanız gerekir. Gereksinimlerden biri, ürünlerinizin Facebook kataloğunda listelenmesidir. Daha sonra birkaç kimlik doğrulamasıyla fotoğraflarınızı ve hikayelerinizi etiketlemeye başlayabilirsiniz.

Herhangi bir pazarlama stratejisini uygulayabilirsiniz. Böylece sonuçların ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz. Instagram Insights içerisinde, kaç tane takipçinin ürün bilgilerinize baktığını veya ürün sayfasına geçtiğini de izleyebilirsiniz.

4. Takipçilerinizi satın almaya teşvik edin

Hesabınız 10.000 takipçiye ulaştıktan sonra, takipçilerinizi doğrudan web sitenize yönlendirmeye başlayabilirsiniz..

Storilenizi oluşturduktan sonra, zincir bağlantı simgesine dokunun ve takipçilerinizin gitmesini istediğiniz web adresini yazın.

Takipçileri harekete geçirmek için görsellerinize kısa ve basit kelime öbeklerini kullanmak da iyi bir fikirdir. Özellikle hikayelerinizi sesle izlemeyen insanlar için önemlidir.

5. Grafiklerle satış ve indirimleri duyurun

Instagram, markanızın gerçekten parlayabileceği platformlardan biri olabilir. Ancak bazen takipçileriniz, özellikle hızlı bir şekilde kaydırma yaptıklarında içeriklerinizi göremeyebiliyor. Bu nedenle büyük satışlara veya etkinliklere dikkat çekmek için özelleştirilmiş grafikler oluşturun.

Güzel grafikler tasarlamak önemlidir, ancak herkes bir grafik tasarımcı değildir. Neyse ki, profesyonel görüntüler oluşturmayı kolaylaştıran çok sayıda uygulama veya program mevcut.

Tasarımcı olmayanlar için bile kullanımı oldukça kolay, ücretsiz bir grafik tasarım aracı olan Canva‘yı zaten duymuşsunuzdur. Canva ile, öğelerinizi kolayca düzenleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, Crello‘yu kullanabilirsiniz. Şablonlar, düzenleme araçları ve özel yazı tipleri ile mükemmel bir grafik tasarım aracıdır.

Sonuç

Instagram’da satış başarısını yakalamak için önce işinize ve ürünlerinize ilgi duyan bir takipçi kitlesi oluşturmalısınız. Ardından, bu takipçileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye başlamak için yukarıdaki beş taktiği uygulayın.