Instagram Profili Büyütmek İçin Faydalı 10 Adım

İşinizi, kişisel hesabınızı veya herhangi bir sayfayı Instagram’da büyütmek istiyorsanız takip etmeniz gereken yol belli.

Bu yazımızda Instagram profili büyütmek ile ilgili bilmeniz gereken şeyleri bulabilirsiniz.

1. İlk yapmanız gereken şey stratejinizi belirlemek.

Bu yazıyı okuyorsanız aklınızda ne yapmak istediğinize dair bir fikir vardır. Ancak yoksa da ilk olarak ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Buna karar verirken de seçeceğiniz alanın fazla geniş olmamasına dikkat edin. Örneğin “spor temalı bir Instagram sayfası kurmak istiyorum” diyerek yola çıkarsanız uçsuz bucaksız bir okyanusta kaybolmuş şekilde bulabilirsiniz kendinizi. Bunun yerine basketbol, tenis veya vücut geliştirme gibi bir spor dalı seçip tamamen bu spor dalına yoğunlaşabilirsiniz. Ya da bir spor dalı seçmek yerine tüm spor dallarını kapsayan, spor haberleri paylaşan bir Instagram hesabı oluşturabilirsiniz.

Bir oturuşta onlarca fikir bulabilirsiniz. Yine spor üzerinden gidecek olursak; komik spor videoları paylaşan bir hesap, atletlerin etkileyici yaşam hikayelerini anlatan bir hesap, müsabaka incelemeleri yapan bir hesap ve bunlar gibi onlarca orijinal fikirle ortaya çıkmanız mümkün. Buna karar vermek, yüz binlerce takipçiye ulaşacağınız yolda atmanız gereken ilk adım.

2. Alanınızda başarılı olmuş örneklerden almanız gereken çok ders var.

Instagram hesabınızın ne hakkında olmasını istediğinize karar verdiniz. Birincisi, bu alanda sizden önce Instagram hesabı açmış ve hâlihazırda başarılı olmuş birçok insan var. İkincisi, bu insanların sizden önce başarılı olması sizin gelecekte başarılı olmanızı hiçbir şekilde etkilemeyecek, aksine size yol gösterecek. Yapmanız gereken şey bu insanları bulup neyi doğru yaptıklarını anlamaya çalışmak ve neyi daha iyi yapabileceğinizi planlamak. Instagram’ın “keşfet” bölümüne girin, bu insanları bulun. Etiketler kısmında alanınızla bağdaşan etiketleri arayıp ilgi görmüş paylaşımları yakalayın ve neden ilgi gördüğünü analiz edin. Başarılı profillerin paylaşımlarını, profil fotoğraflarını, biyografilerini iyice bir inceleyin.

3. Hangi sıklıkla paylaşım yapacağınıza karar verin.

Birçok adımda olduğu gibi günde kaç paylaşım yapmanız gerektiği sorusunun da kesin bir cevabı yok. Ancak sizi başarıya götürecek cevaba ulaşmanın formülü çok basit. Sizin ilgi alanınızda başarılı olmuş insanların ne kadar paylaşım yaptığını inceleyin, nasıl paylaşımlar yapmak istediğinizi kararlaştırın, ne kadar gönderi üretebileceğinizi gözünüzde kestirin. Gün geçtikçe aldığınız geri dönüşlere göre siz de yaptıklarınızı iyileştirmeye başlayacaksınız. O yüzden en başından stres yapmanıza hiç gerek yok.

4. Instagram profili büyütmek için içerik kalitesi çok önemli!

Evet, herkes bir Instagram profili büyütmek istiyor fakat birçok insan bunu doğru şekilde yapamadığı için başarıya ulaşamıyor. İşte bu noktada sizi diğerlerinden ayıracak bir anahtar teslim ediyoruz şimdi size. İçeriklerinizi olabildiğince yüksek kalitede tutun. Profilinizi inceleyen bir kişinin ilk izlenimi içeriklerin kalitesi üzerine olacak ve biliyorsunuz ki ilk izlenim çok önemlidir.

Tasarım konusunda aşmış insanlardan, çok uygun fiyatlara hizmet alabileceğiniz Fiverr adlı siteyi hemen şimdi gezmeye başlayın. Birkaç tasarımcıyla iletişim kurun ve birlikte bazı post (gönderi) ve story (hikaye) taslakları yaratın. Bu işlemler sizin sadece birkaç dakikanızı ve birkaç dolarınızı alacak. Bunun karşılığında profesyonel bir Instagram sayfasına sahip olacaksınız.

5. Takipçi satın almayın! Takipçi satın almayın! Takipçi satın almayın!

Instagram profili büyütmek için takipçi satın almak bir düşünceniz varsa şimdiden aklınızdan çıkarın bunu. Satın alacağınız takipçilerin hiçbiri gerçek insan olmayacak, en geç birkaç gün içinde de hepsi yok olacak ve 0 takipçiye geri döneceksiniz.

“İyi de hesabım 0 takipçili bir şekilde görünsün istemiyorum” diye düşünüyor olabilirsiniz ama sakin olun. Bunun çözümü takipçi satın almak değil. Sonraki adımları okumaya devam edin.

6. Botlar ve yazılımlar Instagram profili büyütmek için size yardımcı olur mu?

Şimdi geldik asıl ilgi çekici konuya. Bir önceki maddede takipçi satın almak gibi eylemler ile paranızı çöpe atmamanız gerektiğini söyledik. Şimdi ise takipçi arttırmanın kolay yolundan bahsedelim: Instagram botları.

Nedir bu botlar? Eğer hiç tanıdık gelmiyorsa biraz anlatalım. Instagram profili büyütmek için insanların sizi takip etmesine ihtiyacınız var. Bunun için de ilk olarak sizin varlığınızdan haberdar olmalılar. Instagram botları tam olarak da bunu yapıyor. İnsanları sizin varlığınızdan haberdar ediyor. Üstelik rastgele de değil. İlgisini çekme olasılığınızın yüksek olduğu insanları bulup sizi bu insanların karşısına çıkıyor. Bu sayede tam da sizin ulaşmak istediğiniz kitle sizi buluyor ve takip ediyor.

Peki nasıl yapıyor botlar bunu? Tabii ki sihirli bir şekilde değil, sizin el hızıyla yapabileceğiniz bazı şeyleri sizden binlerce kat hızlı şekilde tamamlayarak yapıyor. Bunun için kendi ilgi alanınızla bağdaşlaşan etiketleri, hesapları, konuları seçiyorsunuz ve bu yazılımlar sizin yerinize bu alanlara ilgili insanları bulup onların fotoğraflarını beğenmek gibi aksiyonlarla sizi bu insanlara gösteriyor. Bu şekilde insanlar sizin profilinizi inceleyip takip etme şansı buluyor. Verdiğiniz uygun ücretin karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz. Herkes kazançlı çıkıyor.

7. Instagram profili büyütmek için kullanabileceğiniz güvenilir bir yazılım: “InstaZood”

InstaZood, Instagram profili büyütmek isteyen okurlarımıza önereceğimiz ilk yazılım. Üyeliğinizi başlattığınız anda bir hesap yöneticisi kurulumu yaparken size yardımcı oluyor ve hedeflerinize en uygun adımları birlikte atıyorsunuz. InstaZood bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi sizin için hedef kitlenizdeki insanlara ulaşıyor. Bu insanları belirlerken cinsiyet, yaş, ilgi alanları gibi birçok filtreleme seçeneğinden faydalanıyorsunuz. Daha sonra yazılım, bu insanların fotoğraflarını beğeniyor, hikayelerini izliyor ve rahatsız edici seviyede olmayacak şekilde birçok farklı yoldan insanlarla etkileşime geçiyor ve bu insanların sizin profilinizi takip etmesini sağlıyor.

8. Hikayeler (story) çok önemli!

Instagram hesabınızı yönetirken anasayfa gönderileri kadar önem vermeniz gereken bir diğer paylaşım yöntemi de hikayeler. Hikaye gönderileriniz 24 saat boyunca takipçilerinize görünür olup daha sonra yok olacaktır. Bu sürede vermek istediğiniz bir mesajı, öne çıkarmak istediğiniz bir gönderiyi, satmak istediğiniz bir ürün ya da hizmeti takipçilerinizle paylaşmanın en iyi yolu hikayelerdir.

9. Keşfedilmemiş bir maden: “IGTV”

Instagram’ın yeni sayılabilecek bir özelliği olan IGTV çoğu kullanıcı tarafından gözardı ediliyor ve kullanılmıyor. Ancak Instagram bu özelliği boşuna koymuş olmak istemiyor ve bu yüzden de IGTV’ye üretilen içerikleri keşfet kısmında diğer kullanıcıların karşısına bol bol çıkarıyor. Yani IGTV’ye ekleyeceğiniz videolar size ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

10. Siz de Instagram profilinizle birlikte büyüyün.

Bu adımları takip ederken neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını daha iyi fark edeceksiniz. Gün geçtikçe bilgi birikiminiz ve tecrübenizle birlikte kendinize güveniniz de artacak ve doğruyla yanlışı ayırt ederken içgüdünüzü de daha çok kullanmaya başlayacaksınız.

Instagram profili büyütmek bu kadar basit. Hemen bugün sizin için çıkardığımız yol haritasını takip ederek harekete geçin. Ertelemekten kaçının!