Instagram hesabı nasıl büyütülür

Instagram işletmelerin artık vazgeçilmezi. Marka bilinirliği oluşturmak, hedef pazarlar ile bağlantı kurmak ve müşteri edinmek için olmazsa olmazlardan biri oldu.

Yeni işletmeler veya serbest çalışanlar için, Instagram hesabını olabildiğince erken denemek ve büyütmekte fayda var.

Bu yazıda harika tavsiyeler ve püf noktaları bulacaksınız. Instagram hesabınızı büyütmek için kendi stratejinizi nasıl geliştireceğinizi örnekler ile göreceğiz.

İşte size sıfırdan bir Instagram hesabını büyütmenin bazı ipuçları…

1. Önce topluluk oluştur

İşte bir Instagram hesabınızı büyütmek için birkaç örnek:

Takipçilerinize soru sorun

Instagram’da soru sorarak yayınlarınız hakkında gerçek konuşmalar yapın. Böylece, yayınlarınızın katılım miktarını ve katılım hızını arttırabilirsiniz.

Sorularınızın takipçileriniz tarafından görülmesini ve cevaplanmasını istiyorsanız bunun en güzel yolu, Canva gibi araçlarda yazılı mesajlar oluşturmaktır. Tutarlı renkler ve yazı tipleri kullanarak bunları Instagram temanıza dahil etmelisiniz.

Instagram Storileri

Instagram hesabını büyütmenin bir başka yolu ise, takipçilerinize, storiler oluşturmaktır.

Instagram hesabını büyütmeye çalışıyorsanız, siz ve takipçileriniz arasındaki bu güveni artırmalısınız.

Doğrudan mesajlar

Ayrıca Instagram hesabınızı büyütmek için doğrudan mesajlar gönderebilirsiniz. Hedef kitlenizdeki takipçilerle veya henüz takip etmeyenlerle konuşmaya başlayarak, topluluğunuzu genişletebilir ve etkileşimi artırabilirsiniz.

İster tavsiye vererek, isterseniz de sorular sorarak, Instagram hesabının büyümesine katkıda bulunun.

Toplulukla etkileşim, genellikle Instagram’da göz ardı edilir. Sonuçta katılım oranınızı artıran gerçek ilişkiler kurmanızı sağlayan en önemli unsur budur. Herkes bir Instagram hesabı oluşturmak için bu stratejiyi uygulayabilir.

Hedef kitlenizin storilerine büyük bir ilgiyle cevap verebilirsiniz. Sohbete renk gelmesi için biraz değer katmayı da unutmayın. Yani sadece samimi sorular sorun ve cevap beklemeyin.

Bir arkadaşını etiketle

Marka bilincini arttırmak ve topluluk oluşturmak için harika bir tekniktir. Mevcut takipçilerinizden, yayınlarınıza bir arkadaşınızı etiketlemesi için ricada bulunabilirsiniz. Bu yöntem, Instagram’da birçok markanın uyguladığı etkili bir stratejidir.

İnsanlardan gönderilerinizi etiketlemelerini istemek, erişiminizi büyük ölçüde artırabilecek basit bir eylemdir. En önemlisi ise, yorumlarda etiketlenen kişiler, muhtemelen sizi takip etmeyen, ancak hedeflediğiniz bu pazar için potansiyel taşıyabilir.

2. Instagram algoritmasını iyice anlayın

Instagram, içeriğiniz beğenildiğinde ve yorumlar aldığında, içeriğinizin iyi olduğunu ve dolayısıyla daha fazla kullanıcının onu görmek isteyeceğini anlar. Daha sonra gönderilerinizi takipçilerinize gösterir ve şanslıysanız “Keşfet” sayfasında bile yer alabilir.

3. Hopper HQ ile Instagram planlaması yapın

Hopper HQ, içeriğinizi yönetmenizi ve feed’inizi önceden planlamanızı sağlayan bir Instagram zamanlama ve görsel planlama aracıdır.

Sosyal medya yönetimi, özellikle yeni başlayanlar için çok zaman alır.

Bu nedenle zaman kazanmak ve süreci kolaylaştırmak gerçekten önemlidir.

4. Video içeriği üretin

Bir Instagram hesabını büyütmek için başka bir strateji de video içeriği oluşturmaktır.

YouTube

İzleyicileriniz düzenli video içeriği veya vlog’ları görmeye alışınca, bir sonraki videonuzu beklemeye geçecektir. Ancak sürekli video göndermek, topluluğunuzun güvenini azaltabilir.

IGTV

Örneğin, YouTube için yapılan uzun bir vlog, bir çok kısa Instagram videosuna bölünebilir.

5. Instagram hesabını büyütmenin diğer yöntemleri

Instagram’ın yanı sıra, diğer sosyal ağları ve dijital pazarlama tekniklerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca Amazon’da bir ekitap yayınlayarak Instagram sayfanızın büyümesine katkıda bulunabilirsiniz.

6. Bir sonraki adım: Instagram hesabından para kazanın

Instagram’daki takipçilerinizi ve katılım oranını tatmin edici bir düzeye çıardıktan sonra, artık bu kitleyi ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye başyabilirsiniz.