Huawei MateBook 14 İnceleme

Huawei’nin Intel işlemcili laptop’lara alternatif fiyatlı satışa sunduğu AMD Ryzen işlemcili yeni Huawei MateBoook 14‘ü inceledik.

Tasarımından performansına kadar etkili bir model olan Huawei MateBoook 14‘e daha yakından bakalım.

Tasarım

Huawei MateBoook 14, tasarımıyla gayet güzel görünen bir model. Uzay Grisi rengiyle oldukça profesyonel bir tasarıma sahip olan laptop, sağladığı his bakımından oldukça tatmin edici. Öte yandan fazlasıyla ince ve hafif bir model olduğunu belirtmemiz gerek. Huawei MateBoook 14‘ün ağırlığı sadece 1,49 kg, kalınlığı ise yalnızca 15,9 mm seviyesinde.

Huawei MateBoook 14‘ün kapağını açıp iç yüzüne baktığınızda ise, adından anlaşılabileceği gibi 14 inç boyutunda bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Bu ekranın çözünürlüğü 2160×1440 piksel ve ekranın piksel yoğunluğu da 185 ppi seviyesinde. Böylece yüksek çözünürlük elde edebildiğiniz ekran, ince kenar çerçeveleri ile kompakt bir gövde üzerinde geniş bir görüntü alanı sağlayabiliyor.

Ekranın çevresine baktığınızda bir web kamerası göremiyorsunuz, fakat Huawei web kamerasını elbette unutmamış. Bazı dizüstü bilgisayar modellerinde, ekran çerçevelerini inceltmek adına web kamerasının tamamen kaldırıldığını görüyoruz, fakat Huawei, bunun yerine oldukça akılcı bir yönteme başvurmuş ve kamerayı, klavye üzerine yerleştirmiş. Klavyede, fonksiyon tuşları arasında üzerinde webcam ikonu bulunduran bir tuş yer alıyor. Bu tuşa bastığınızda ise, altından web kamerası çıkıyor.

Klavyenin tamamı, kullanım yönünden oldukça pratik. Boyutlardan dolayı numerik tuş takımı ayrıca yer almıyor, üst tarafa sıralanmış şekilde karşımıza çıkıyor. Bu arada klavyenin sağ üst köşesindeki güç butonunun aynı zamanda bir parmak izi sensörü olarak çalıştığını da belirtmek gerekli. Bu da Huawei MateBoook 14‘ü yenilikçi yapan özelliklerden biri oluyor.

Huawei MateBook 14 Teknik Özellik ve Performans

Öncelikle Huawei MateBoook 14‘ün işlemci hanesinde AMD’nin yer aldığını bilmeniz lazım. AMD Ryzen 5 4600H işlemciden güç sağlayan laptop, TSMC 7 nm FinFET üretim sürecinin eseri olan işlemci ile beraber güç ve verimliliği aynı potada eritiyor ve öte yandan Intel işlemcili muadillerine göre daha uygun fiyat etiketine sahip olabiliyor.

6 çekirdekli ve 12 iş parçacığına sahip olan Ryzen 5 4600H, yük altında 4.0 GHz’e kadar performans artırabiliyor, taban frekansta ise 3.0 GHz’de çalışıyor. Huawei MateBoook 14‘ü ve dolayısı ile işlemciyi farklı performans ihtiyaçlarına göre çalıştırabiliyorsunuz. Performans ihtiyacınız olan uygulamaları kullanırken performans modunu açabiliyor, eğer daha sakin ofis uygulamalarını çalıştıracak veya sadece internette dolaşacaksanız ise dengeli moda geçiş yapabiliyorsunuz. Bu sayede performans ve verimlilik dengesini yakalayabiliyorsunuz.

Laptop’ın RAM kapasitesi tam 16 GB. Bu konuda önemli bir aşama kaydedilmiş durumda. Sadece kapasite anlamında değil, öte yandan hız bakımından ihtiyacı karşılayacak kapasitede RAM’lere yer verilmiş. 2666 MHz frekansında çalışan DDR4 RAM’ler, bu sınıf bir laptop modeli için yeterli durumda.

Huawei MateBoook 14‘ün depolama alanı ise 512 GB kapasitesinde. Bu sayede dijital kütüphanenizin büyük kısmına bu laptop’ta yer verebiliyorsunuz. Bu arada laptop’ta sağ tarafta 2 adet USB 3.2 Gen 1 portu bulunuyor. Ayrıca USB-C portu ve HDMI çıkışı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bağlantıların laptop üzerinde yer alıyor.

Huawei MateBoook 14, Zen 2 mimarisi etrafına inşa edilen Ryzen 4000 serisi işlemcisi ile beraber günlük kullanım, ofis ihtiyacı ve işlem yoğunluğu yüksek uygulamaları çalıştırmak isteyen kullanıcılara hitap ederken, elbette yüksek oyun ihtiyacına cevap verecek bir bilgisayar olmuyor. Laptop’ta ayrı bir GPU yer almıyor, entegre olarak Radeon GPU’ya yer verilmiş durumda. Basit oyunlar oynanabilir ve çok yoğun performans gerektirmeyecek grafik yazılımları çalıştırılabilir, ancak kabaca hepsi bu kadar.

Huawei MateBoook 14, hafif kullanımda tam gün pil ömrü sağlayacak bir dizüstü bilgisayar.

Huawei MateBook 14 Teknik Özellikler

İşletim SistemiWindows 10 Home
İşlemciAMD Ryzen 5 4600H
Çekirdek6 çekirdek
Ekran14 inç (2160×1440)
Bellek16 GB DDR4 2666MHz
SSD512 GB NVMe PCIe SSD
GrafikAMD Radeon Graphics
SesHoparlör 2W (2 adet), mikrofon (4 adet)
BağlantılarUSB-C, USB 3.2 Gen 1 (2 adet), HDMI 3.5 mm kulaklık, Wi-Fi 5, BT 5
Boyutlar307 x 223 x 15.9 mm
Ağırlık1,49 kg.