Huawei Mate 40 Pro incelemesi

Huawei Mate 40 Pro akıllı telefonun öne çıkan tüm özellikleri…

Tasarım

Öncelikle bu telefonun tek bir rengi yok. Arka kasa beyaz renkte görünse de farklı ışık koşullarında renk değiştirebilen özelliği ile gerçekten çok hoş görünüyor.

Kamera kurulumu da diğer telefonlarla hiç benzerlik göstermiyor ve oldukça farklı bir tasarım söz konusu.

9,1 mm inceliğinde olan Huawei Mate 40 Pro’nun dikkat çeken bir diğer özelliği de ses açma ve kapama tuşunun geri gelmiş olması. Huawei Mate 30 Pro’da bu tuş yoktu ve ekran üzerinden kontrolü sağlıyordunuz.

Telefonun alt kısmında SIM kart girişi ile birlikte USB Type-C yuvasını görüyoruz. Hoparlörlerden biri bu bölümde yer alıyor. Ancak cihazın tepesinde de hoparlör yer aldığından Huawei, Mate 40 Pro ile birlikte artık Stereo hoparlör sunuyor. Üst kısımda ayrıca bir kızıl ötesi sensor ve ekstra bir mikrofon yer alıyor. 

Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 30 Pro’ya benzer bir şekilde ekran kavisli yapıya sahip ve %94,1 ekran/gövde oranıyla öne çıkıyor. Yani çerçeveler olabildiğinde ortadan kaybolmuş ve ekranın büyük bir kısmı kullanıcıya bırakılmış. 6,76 inç ekran büyüklüğü ile gelen Huawei Mate 40 Pro, 1344×2772 piksel ekran çözünürlüğü sunuyor.

90 Hz ekran yenileme hızıyla dikkat çeken telefon, böylece oldukça akıcı bir ekran deneyimi sunuyor. Varsayılan olarak 90 Hz ekran yenileme hızı seçili olan Huawei Mate 40 Pro’yu kullanırken dilerseniz batarya ömrünü daha uzun tutmak adına 60 Hz’i seçebilirsiniz. Bu ayar değişikliğini ekran ayarlarından kolayca yapabilirsiniz.

Huawei Mate 40 Pro

Ekrandan bahsetmişken parmak izi tarayıcının ekrana gömülü olarak geldiğini belirtelim. Parmak izini tanımladıktan sonra parmağınız ekrana temas eder etmez açılıyor. Yüz tanıma teknolojisini de Huawei Mate 40 Pro ile kullanabiliyorsunuz.

RAM & Hafıza

8 GB RAM ile gelen ve her açıdan yüksek performans gösteren telefonda 256 GB dahili hafıza bulunuyor. Dilerseniz Huawei Nano Hafıza kartını kullanarak toplam hafızayı artırabilirsiniz. Ancak 256 GB dahili hafızanın gayet yeterli olduğunu belirtmemiz gerekir. 

Kamera

Ön Kamera: Huawei Mate 40 Pro, kamera yönünden oldukça iddialı bir telefon. Çift ön kamera kullanan telefonun ana kamerası 13 MP’lik f/2,4 diyafram açıklığı sunan ultra geniş açılı bir kamera. Yanında ise yüz tanıma gibi bir dizi özellik için gerekli olan ToF 3D sensor yer alıyor. Ayrıca ön kamera ile 4K 60 FPS’e kadar çekim yapabilmek mümkün.

Arka Kamera: 50 MP çözünürlüğünde f1,9 diyafram açıklığı sunan bir ana kamera mevcut. Beraberinde bir de f1,8 diyafram değerinde 20 MP ultra geniş kamera bulunuyor. Düşük ışık performansı gerçekten oldukça iyi. Ultra geniş açılı kamera ile fotoğraf çekerken kenardaki nesneler bozulmuyor. Çünkü yapay zeka bu sorunu çözüyor.

Huawei Mate 40 Pro

Bununla birlikte 12 MP tele foto kamera var. Bu sayede kayıpsız 5x optik zum yapılabiliyor. Hibrit zum yapmak istersek bu değer 10x’e kadar çıkıyor.

Bir de 50x dijital zum yapabiliyor. Çok uzakları birkaç dokunuşla yakın edebilirsiniz. Bu denli zum yapıldığında titreme olmaması için Huawei Mate 40 Pro, OIS özelliğini kullanıcılara sunuyor.

Huawei Mate 40 Pro’da bulunan lazer sensor de hızlı odaklama konusunda yardımcı oluyor ve HDR özelliğini kullanarak çekim yaptığımızda düşük ışıklı bölgeler sorun olmaktan çıkıyor. HDR özelliği ile arkadan ışık gelse bile çekilen kişi ya da nesnenin yapay zeka ile aydınlatılması sağlanıyor.

Huawei Mate 40 Pro

AI Tracking özelliği sayesinde yapay zeka ile odaklanmak istediğiniz nesneyi takip etmenizi sağlıyor. Bununla birlikte yapay zeka, çekimlerde stabilizasyon konusunda büyük fayda sağlıyor ve bisiklet binerken ya da hareketli bir anınız söz konusu olduğunda daha çarpıcı bir sonuç elde edebiliyorsunuz.

Ultra ağır video çekimi de Huawei Mate 40 Pro’nun bir başka çarpıcı özelliği. 720p çözünürlükte saniyede 3840 kare gibi bir değere ulaşabiliyorsunuz.

Batarya

Huawei Mate 40 Pro’nun sevilen bir diğer yanı da 4400 mAh kapasiteli bataryasıyla birlikte 66W hızlı şarj desteğinin olması. Bataryanın tam şarj olması için oldukça az bir süre bekliyorsunuz. Diğer yandan Huawei Mate 40 Pro’yu kablosuz şarj etmek istediğinizde 50W kablosuz hızlı şarj desteği sunuluyor. Telefonda ayrıca kablosuz ters şarj özelliği mevcut. Bu sayede Huawei Mate 40 Pro’yu kullanarak herhangi bir kablo gerekmeksizin kulaklığınızı, saatinizi ve diğer cihazlarınızı şarj edebiliyorsunuz.

Phone Clone

Huawei Mate 40 Pro’yu satın aldıktan sonra eski telefondan rehber kayıtlarını, fotoğrafları ve diğer tüm bilgileri yeni telefona taşımamız gerekiyor. Hiç telaş etmeyin. Huawei’nin Phone Clone uygulaması sayesinde hiç uğraşmadan eski telefonunuzdaki her şeyi yenisine taşıyabilirsiniz. Hangi model telefon olduğunun da hiçbir önemi yok.

AppGallery

Huawei cihazlarda boy gösteren AppGallery, dünyanın en büyük üçüncü uygulama mağazası olma özelliğine sahip. Huawei Mate 40 Pro’yu kullanırken zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre pek çok uygulamayı indirebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise Türkiye’deki lokal uygulamaların birçoğuna AppGallery üzerinden kolayca ulaşabilme şansınızın bulunması.

Youtube

YouTube uygulamasını AppGallery üzerinden indirmiyoruz. Bunun yerine Huawei Browser ile YouTube’a giriyoruz ve gayet de basit bir yol.

Petal Search

Petal Search, Huawei Mate 40 Pro’nun öne çıkan bir diğer özelliği. Ön yüklü olarak gelen Petal Search, Huawei’nin resmi arama motoru. Peki bu arama motoru ile neler yapabilirsiniz? Pek çok şey! Herhangi bir uygulamayı indirmek için Peatch Search’ü kullanabileceğiniz gibi en güncel haberleri ve gelişmeleri de yine Petal Search üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer yandan Petal Search’te bulunan profesyonel içerik filtreleri de haberleri özelleştirmenize ve favori kaynakları seçmenize olanak tanıyor.

Petal Search aynı zamanda gelişmiş bir görsel arama aracı olarak da kullanılabiliyor. Örneğin hakkında detaylı bilgi almak istediğiniz bir televizyon ya da sandalyenin fotoğrafını çekerek bu ürünleri nerede bulabileceğini ve fiyat bilgisini hızlıca öğrenebiliyorsunuz. Petal Search’ün hayvan ve bitki türlerine ait fotoğrafları da tanıyıp bilgi verdiğini belirtelim.

Petal Maps

Huawei Mate 40 Pro’nuz varsa ayrıca bir harita uygulamasına ihtiyacınız yok. Çünkü Petal Maps hemen her işini görüyor. 140’tan fazla ülke ve bölgede kullanılabilen uygulama ile bir yandan haritayı detaylıca görüntülerken, diğer yandan yol tarifleri alabiliyor, gerçek zamanlı trafik güncellemesi gibi özelliklerden yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca Petal Maps’in 129 şehirde gerçek zamanlı toplu taşıma güncellemelerini de sağladığını belirtelim.

Daha detaylı bilgi için HUAWEI Mate 40 Pro hakkında daha detaylı bilgi almak içn kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir:

Huawei P Smart 2021’in özellikleri neler?