Herkesin bilmesi gereken 10 böcek ısırığı

Çok az insan böcek tarafından ısırılmaktan kaçmayı başarıyor. Bu konu yaz aylarında daha da artıyor. Bazen tam olarak neyin ısırdığını anlamak oldukça zor. Isırılan bölge, acıyabilir, kaşınabilir veya şişebilir. Pek çok farklı böcek türü var ve hepsi farklı hastalıklar bulaştırıyor, bu yüzden sizi neyin ısırdığını doğru bir şekilde bilmek çok önemlidir.

Hemen panik yapmayın! Hangi böceğin size saldırdığını tespit etmenize yardımcı olacak küçük bir rehber hazırladık.

1. Eşekarısı

© depositphotos © depositphotos

Bir eşekarısı tarafından sokulan bölge kırmızı olur ve ciddi şekilde şişer. Kurban büyük bir acı hisseder. Bir yaban arısı sokmasından kaynaklanan acıdan bile daha fazladır. Eşekarısı zehiri daha da zehirlidir çünkü arının kendisi daha büyüktür. Zehir histamin ve asetilkolin içerir.

Eğer kurban, uzuvlarında üşüme hissediyorsa, kulakları ve dudakları morarmışsa veya solunum problemleri yaşıyorsa, en kısa sürede bir doktora görünmelidir.

2. Bal arısı

© depositphotos © depositphotos

Hemen saldırı yerindeki iğneyi çıkarmanız gerekiyor. Cilt genellikle kızarır ve şişer. Mağdur, keskin bir ağrı hisseder ve kısa bir süre sonra şiddetli bir kaşıntı ortaya çıkar. Ancak, arı zehrine karşı alerjiniz varsa, solunum problemleri yaşayabilirsiniz.

3. Yaban arısı

© depositphotos © depositphotos

İğne bölgesi kızarır ve şişer, kurban acı ve yanma hisseder ve sonrasında korkunç bir kaşıntı gelir. Ciltte kanama bile olabilir. Birden fazla kez sokabilir.

4. Sivrisinek

© depositphotos © depositphotos

Çoğu zaman vücudun açık alanlarında görülürler. Sivrisinekler, kan damarlarına ulaşmak için cildin çok ince olduğu noktaları ısırır. Isırdıklarında tükürüklerini yaranın içine enjekte ederler. Tükürük, kanı inceltici yapan antikoagülanlar içerir. Derinin kızarmasına, kaşınmasına ve şişmesine neden olurlar.

5. Kene

© depositphotos © depositphotos

Vücudun kene ısırmasına tepkisi kırmızı bir noktadır. Böcek uzun süre kurban üzerinde kalabilir, kan içerek büyüyebilir.

Böceği vücudunuzdan çıkardığınızda, kırmızı nokta kaybolmuyor ve büyümeye devam ediyorsa, mümkün olduğunca çabuk bir doktora görünmeniz gerekir.

6. Pire

© depositphotos © depositphotos

Pire ısırıkları kolayca sivrisinek ısırmaları ile karıştırılabilir çünkü ısırılan bölgelerde kırmızılık ve şişlik görülür. Ancak, sivrisineklerin aksine, bu böcek ısırıkları çok fazla acı vericidir ve kaşıntı çok daha fazladır.

Pireler genellikle bacaklara saldırır. Birkaç kez ısırır, bu nedenle kırmızı lekeler arasındaki mesafe genellikle 1 ila 2 cm’dir.

7. Karınca

© depositphotos © depositphotos

Çoğu karınca insanlar için tehlike oluşturmaz. Ancak, kırmızı ateş karıncaları çok fazla soruna neden olabilir. Karınca zehrinde bazı toksinler vardır, bu yüzden kurban üzerinde alerjik reaksiyona veya anafilaktik şoka neden olabilir. Sıradan bir karıncanın ısırığı daha az tehlikelidir. Bir sivrisinek ısırığına çok benziyor. Isırılan bölgede uzun süre kaşınan pembe bir nokta görünür.

8. Sığır sineği

© depositphotos © depositphotos

Koca bir sineğe benzer. Bu sinek çok acı verici bir şekilde ısırır ve insan kanı içer. İlk başta, ısırık küçük bir kırmızı nokta gibi görünür. Sonra şişer ve kaşınmaya başlar. Şarbon gibi farklı hastalıkları bulaştırır, ancak çoğu zaman insanlardan ziyade sığırlara saldırırlar.

9. Bit

© depositphotos © depositphotos

Saçınızın diplerinde, kafanızda, boynunuzda ve kulaklarınızın arkasında sivrisinek ısırıklarına benzeyen küçük kırmızı noktalar fark ederseniz, bitler tarafından ısırılmışsınız demektir. Belinizde, karnınızda, ellerinizde veya bacaklarınızda bu gibi noktalar belirirse, kabarık olması gerekir. Isırıklar birbirinden birkaç santim uzaktadır ve cilt delinmiş gibi görünür.

Bitler, tifo gibi bir çok ciddi hastalıkları bulaştırmaktadır.

10. Tahta kurusu

© depositphotos © depositphotos

İlk bakışta, tahta kurusu ısırıkları pire veya sivrisinek ısırıkları gibi görünebilir. Hatta alerjik bir reaksiyon gibi de algılanabilir. Cilt kırmızılaşır, şişer ve kaşınmaya başlar. Ancak, tahta kurusu ısırıklarını tanımlamak için belirli bir yol yoktur. Isırıklar birbirine çok yakın ve ciltte küçük yol izleri gibi görünür. Tahta kurusu ısırıkları sivrisineklerden çok daha acı vericidir.