Her Zaman İşe Yarayan 10 Basit Psikolojik Hile

Hiç zihin okumayı ve insanların sizin hakkınızda düşündüklerini onlarla konuşmadan kontrol edebilmeyi istediniz mi? Ya da insanlarla daha akılda kalıcı kendinden emin bir şekilde konuşabilmeyi ister miydiniz? Evet psikoloji bilimi sayesinde ilişkilerinizi ve insanların sizi nasıl algıladığını bile kontrol etmenize yardımcı olacak küçük şeyler var. Bunu gerçekleştirmek için büyülü güçlere ihtiyacınız da yok. Eski güzel zihin oyunlarını uygulamanız yeterli.

10. Birinin Size Gizlice Bakıp Bakmadığını Öğrenin

Aklınızda canlandırın… Bir sınıfta oturuyorsunuz ve omzunuzun üzerinden arkanızdaki kişiye bakıyorsunuz meğer o ise pencereden dışarıya bakıyormuş. Oysa gözlerini size diktiğine yemin edebilirdiniz. Birinin size bakıp bakmadığını öğrenmek için esnemeyi deneyin. Birisi size bakarken esnemeniz tutarsa size bakan kişi de esnemeden duramayacaktır. Bu fenomene bulaşıcı esneme denir. Bilim insanları, insanların neden başka insanları esnerken görünce esnediğini bulmayı halen başaramadılar. Ama bunun hem insanların, hem de şempanzelerin başına geldiğini biliyorlar. Bazıları bunun insanoğlunun diğer insanlarla empati kurma yeteneği ile ilgili olduğunu düşünüyor. Fakat gerçek ne olursa olsun insanlar başkalarını esnerken görünce kendileri de esniyorlar.

9. Bir Tartışmayı Yemekle Yatıştırın

Lezzetli bir yemekten bir ısırık alırken delirdiğiniz oldu mu? Bir burger ısmarlamadığınız sürece muhtemelen olmamıştır. Mesele şu… Yemek yemek insanları sakinleştirir ve rahatsızlık verici durumları yatıştırır. Diyelim ki hayat arkadaşınızla bir tartışmaya girdiniz ve birlikte konuşup her şeyi tartışmalısınız. Evinize gitmek veya parkta yürümek yerine gidip yemek yiyebileceğiniz bir restoran seçin. Siparişiniz önünüze geldiğinde dikkatiniz sorunla yemek üzere olduğunuz yiyecek arasında bölünecektir. Yemek dikkat dağıtıcı görevini çok iyi görür ve konuştuğunuz şeyden çok yemeye ilgi göstermeye başlayacağınız için aranızdaki tansiyonu gerçekten düşürebilir. Tartışmaları etrafta başka insanların olduğu bir yerde halletmeniz iyi olur. Böylece tartışma çok fazla hararetlenmez. Bir restoranın orta yerinde birbirinize bağırmanızdan daha utanç verici bir şey yoktur.

8. Birilerinin Size Anlatmasını Sağlayın

Sukut altındır derler. Ve birin baklayı ağzından çıkarmasını istiyorsanız ihtiyacınız olan tam da budur. Birisi ile konuşuyorsanız ve umduğunuz cevapları alamıyorsanız o konuşurken sessiz kalmaya devam edin. O kişiye bir soru sorduktan sonra konuşmayı kesin ve cevap vermesine izin verin. Bir sessizlik olduğunda kişi konuşmayı sürdürecek ve sözünü kesmediğiniz için boşlukları doldurarak normalde söylediğinden daha fazlasını söyleyecektir.

7. İş görüşmelerinde Kendinizi Unutulmaz Yapın

İş görüşmelerinde gerilir misiniz? Herhalde tonlarca kişi ile görüşme yapan bir şirkette kendinizi yeterince gösteremeyeceğinizden endişe ediyorsunuzdur. Sürüden ayrılmanın kesin bir yolu “Seri Konum Etkisi”ni kullanmaktır. Bu etki insanların her şeyin ortasından çok ilk ve son bölümlerini hatırlama eğiliminde olduğu fikrine dayanır. 10 sn. kadar bir süre içinde bir market alışveriş listesini ezberlemeye çalıştığınızı düşünün. Muhtemelen ilk bir kaçını ve son bir ikisini hatırlayacaksınız ama ortadakileri pek hatırlayamazsınız. Her şeyin başlangıçlarını ve bitişlerini hatırlamaya meyilliyiz. O yüzden bir dahaki sefer bir iş görüşmesinde iken isminizi tekrar söylemeyi ve başlangıçta ve sonunda kendinizden bahsetmeyi ihmal etmeyin.

6. İnsanlarla Daha Güçlü Bağlar Kurun

İlkokuldaki futbol veya basketbol takımındaki takım arkadaşlarınızla kendinizi nasıl yakın hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni birisi ile birlikte bir aktivitede bulunmanın daha güçlü bağları daha çabuk kurmanıza yardımcı olmasıdır. O nedenle yeni bir ilişkide iseniz yada yeni bir arkadaşlığa başlıyorsanız sinemaya veya yemek yemeye gitmek yerine birlikte kalp atışlarınızı hızlandıracak bir faaliyet yapmaya çalışın. Belki kaya tırmanışı yada lunaparka gitmek olabilir. Adrenaliniz yükselmeye ve kalp atışlarınız hızlanmaya başlayınca vücudunuz endorfin salgılar. Bu sizi daha iyi bir ruh haline sokar ve yaptığınız her neyse sizi o konuda daha coşkulu yapar. Bu sayede de karşınızdaki kişiyi daha iyi tanırsınız.

5. İnsanların Sizin Hakkınızdaki Varsayımlarını Kontrol Edin

Bir partide yeni insanlarla tanışırken veya kendinizi müstakbel patronunuza tanıtırken ilk izlenimler önemlidir. Ancak insanların hakkınızdaki ilk varsayımlarını kontrol etmenin bir yolu var. Konuşup birbirinizi tanırken ortak bir yönünüzü işaret edin. Belki aynı şehirde büyüdünüz veya aynı okuldan mezun oldunuz. Bunu yaparak konuştuğunuz kişiyi varsayımlarını bu müşterekliğinize göre temellendirecektir. Onunla alakası olduğu için sizin hakkınızdaki varsayımları daha olumlu olacaktır. Bu “Ayla Etkisi” olarak bilinir. Konuşma becerileri arasından biraz çaba gerektirse de daha yeni tanıştığınız birine “benim gibi… benim gibi…” diye bağırmaktan çok daha iyidir.

4. Birine Önemli Olduğunu Hissettirin

Bunu yapmanın bir kaç yolu var. Birisi ile ilk kez konuşurken ismini kullanmayı ihmal etmeyin. Bir partide veya iş etkinliğinde birisi ile ilk kez tanıştığınızda kendisini size tanıtır tanıtmaz adını tekrarlayın. “Merhaba Selma tanıştığımıza memnun oldum”. Sohbet ilerledikçe ismini kullanmaya devam edin. Bu ona onunla sohbet etmekle meşgul olduğunuzu hissettirir. Ve dolayısıyla kendisini önemli hissetmesini sağlar. Birisinin kendisini özel hissetmesine yardımcı olan bir diğer yol da “Açımlama Tekniği”ni kullanmaktır. Mesela arkadaşınız size alışverişe gittiğini ama markette onun aradığı türde ekmek kalmadığını söylerse siz de tekrarlayın. “Vay be o ekmeği bile getirmiyorlar mı?” Söylediğini ona geri açıklamak onun anlattıklarını gerçekten dinlediğinizi farkına varmasını sağlayacaktır.

3. Birinin Bir Şeyi Yapmanıza Yardım Etmesini Sağlayın

Bazen arkadaşlardan yada aile üyelerinden bir iyilik istemeniz gerekir. Ancak bu iyilikler her zaman eğlenceli değildir. Bu da onların size yardım etmeye daha az istekli olmalarına neden olur. Diyelim ki siz şehir dışında iken kedinizi birkaç gün besleyecek birisine ihtiyacınız var. O kişiye açıkça yardım edip edemeyeceğinizi sormak yerine Yanlış bir ikilem oluşturun. “Selam gelip Duman’ı beslemek için sabah erken mi müsait olursun yoksa akşam mı?” gibi bir şeyler söyleyin. İşi hangi zaman daha kolay olacaksa onu seçer. Hayır yapamam deme şansı olmaz.

2. İnsanları Kendinize İnandırın

“Sanırım sıradaki psikoloji hilesi gerçekten etkili.” deseydim inanır mıydınız? Peki ya ” Sıradaki psikoloji hilesi gerçekten etkili.” deseydim ikinci söylediğim şeye daha mı çok güvenirsiniz. Bunun nedeni cümleye “Sanırım” diye başladığınızda kararsız yada güvensiz gelmenizdir. Bir şeylerden emin olmasanız bile bu söylediğinizi kendi kendinize sorgulamanız gerektiği anlamına gelmez. Kendinizden emin olun. Şuandan itibaren arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşurken sanırım demeyi bırakmaya çalışın. Sizi daha çok ciddiye alırlar. Ve hatta bu kendinden emin konuşma tarzınız sayesinde sizinle daha az dalga geçerler.

1. İnsanların İlgisini Canlı Tutun

Hiç telefonunuza bakarken konuştuğunuz kişinin size ne söylediğini duymadığınızı fark ettiniz mi? Bu karşınızdakini dinlemediğinizi gösteren belirgin bir işarettir. İnsanların söylediklerinize dikkatlerini vermeleri için onlarla konuşurken direkt olarak göz teması kurun. Konuşmalarınızın daha iyi ve merak uyandırıcı olmaya başladığını göreceksiniz. Ancak göz teması kurmak birine söylediklerinizi dinletmekten biraz daha derin bir mevzudur. Bu sohbette size üstünlük verir. Söylediklerinizde ne kadar kendinizden emin olduğunuzu daha fazla kanıtlamak için önemli noktalara parmak basarken başınızı bile sallayabilirsiniz. Diğer kişinin de sizinle birlikte başını salladığını görürseniz şaşırmayın kim bilir bu teknik belki birisinin bir konu hakkındaki fikrini değiştirmenize bile yardımcı olur. Nasıl ama bayağı iyi değil mi? Siz insanlarla daha iyi iletişim kurmanıza yardım eden başka bir zihin oyunları biliyor musunuz?

Tamamını Youtube’dan izleyin.

Gösterilecek yorum yok.
Her Zaman İşe Yarayan 10 Basit Psikolojik Hile